Kalendarium rynku pieniężnego na wtorek


Grupa Lotos od wtorku, 17 listopada obniża ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 24 zł a benzyny bezołowiowej 98 o 25 zł na tysiąc litrów.

Gazprom w I pierwszym półroczu osiągnął zysk netto w wysokości 3,3 mld USD, czyli o 62 proc mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Analitycy spodziewali się większego spadku - czytamy w "Pulsie Biznesu". Rosja jest zainteresowana propozycją budowy podziemnych magazynów gazu na Słowacji - powiedział w piątek rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko. Ponad 96 mln zł przeznaczył zarząd województwa podkarpackiego dla samorządów na uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Wnioski o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) można składać do końca marca.Już wkrótce czeka nas kres hegemonii alfabetu łacińskiego w internecie, adresy stron będzie można wpisywać z użyciem chińskich i arabskich znaków - taki wniosek przynosi konferencja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), agendy zajmującej się kwestią nazewnictwa w globalnej sieci. Sprzyjający zwykle Partii Pracy \"Guardian\" poparł w wyborach w najbliższy czwartek liberalnych demokratów, zaś \"Times\", dotychczas po stronie laburzystów, przerzucił poparcie na konserwatystów. Tauron podsumował pierwsze efekty realizowanej od ponad roku strategii rozwoju. Pozwoliła ona Grupie wzmocnić pozycję rynkową i poprawić znacząco wyniki finansowe przy zachowaniu niskiego zadłużenia. Wdrożenie strategii pozwoli m.in. na obniżenie kosztów operacyjnych o 1 mld zł w latach 2010-12.


Międzynarodowa grupa naukowców opracowała nową mapę rozmieszczenia uranu na Księżycu. Okazało się, że radioaktywnej substancji jest bardzo mało na powierzchni naturalnego satelity naszej planety. Kolejarze z województwa łódzkiego zapowiedzieli w czwartek, że podejmą wszelkie kroki, nawet strajk, by przywrócić ruch pasażerski na trasie Herby Nowe - Zduńska Wola - Inowrocław (linia 131). W aktualnym rozkładzie jazdy nie ma już pociągów na tej trasie.

Tworzenie odpowiednich warunków prawnych dla rozwoju przedsiębiorczości oraz promowanie aktywnych postaw młodych biznesmenów – to główne założenia projektu „Droga do Polski Przedsiębiorczej”, realizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP). W inauguracji programu 11 grudnia br. udział wziął wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrósł o 0,4 pkt - podał badający koniunkturę instytut BIEC. Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, E.ON i RWE chcą zainwestować poprzez nową spółkę j.v. 16,7 mld euro w budowę nowych elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii.Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli w piątek po swoich rozmowach w Soczi, że oba kraje będą kontynuowały wielkie wspólne projekty gospodarcze, w tym budowę Gazociągu Północnego (Nord Stream). - Już na jesieni właściciele domów jednorodzinnych będą mogli zainstalować kolektory słoneczne i skorzystać z 45-proc. dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje Witold Maziarz, rzecznik prasowy funduszu Giełda ładunków TRANS - w odpowiedzi na ryzyko transakcyjne, na jakie narażone są firmy transportowe i spedycyjne, oferuje swoim klientom dostęp do sprawdzonych i tanich usług ...

Analitycy DM BZ WBK spodziewają się, że Netia wejdzie do WIG20


Rada Ministrów w środę w obiegowym trybie przyjmie uchwałę zatwierdzającą umowę gazową z Rosją - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Microsoft wyda 80 mln dol. na reklamę MS Office 2010


Konsumencka wersja pakietu biurowego MS Office 2010 jest już na półkach w sklepie. Nie w Polsce, bo tu trafi dopiero 27 lipca. Aby przekonać klientów do wyciągnięcia z kieszeni co najmniej 139 euro, Microsoft chce wydać na kampanię 80 mln dol. Do tej pory pakiet MS Office był kurą znoszącą złote jaja. Jak będzie tym razem?

"Gazeta Wyborcza" PZU wyszło z komina


Zarobki członków zarządu i rady nadzorczej PZU nie będą już krępowane przez tzw. ustawę kominową. "Gazeta Wyborcza" zastanawia się ile teraz będą zarabiać menedżerowie ubezpieczyciela.

CEZ rozpoczął rokowania z uczestnikami przetargu na prace w elektrowni Temelin


CEZ rozpoczął rokowania "przed złożeniem ofert" z uczestnikami przetargu na budowę kolejnego etapu elektrowni jądrowej Temelin, poinformowała spółka w komunikacie.

Przegląd wiadomości godz.15


ARCELORMITTAL POLAND, KOMPANIA WĘGLOWA

Pamuła: niektóre zapisy prawa lotniczego są niekorzystne dla lotnisk


Niektóre zmiany proponowane w projekcie nowelizacji prawa lotniczego mogą uniemożliwić rozwój portów regionalnych - uważa prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Jan Pamuła. Resort infrastruktury wciąż pracuje nad projektem; ma on być gotowy w kwietniu.

Straciliśmy prezesa Narodowego Banku Polskiego. Co dalej?


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który przejmuje stanowisko głowy państwa w przypadku śmierci prezydenta ma pełne uprawnienia. To znaczy, że może powołać nowego prezesa NBP. Powinien to zrobić bez zbędnej zwłoki, jeszcze przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi, uważa konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek.

'Minutes': Na posiedzeniu RPP w II nie zgłoszono wniosku o zmianę poziomu stóp proc.


Komisja Europejska poinformowała w czwartek o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce z powodu niewdrożenia przepisów dotyczących funduszy emerytalnych.

Gazociąg Północny zagraża dotychczasowym drogom tranzytu gazu?


Według szefa Gazprom Exportu Aleksandra Miedwiediewa, gaz który popłynie Gazociągiem Północnym jest już w całości zakontraktowany – podaje „Rzeczpospolita” i zwraca uwagę, że może to oznaczać zmniejszenie wykorzystania innych dróg tranzytowych rosyjskiego gazu.

FTSE na zamknięciu sesji spadł o 1,11 proc.


Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 1,11 proc., do 5.069,06 pkt. (PAP)

Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych przekroczyła 100 mld zł


W marcu 2010 r. aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosły o 6,35 mld zł. To najlepszy wynik od lata 2007 r.

Świąteczny spokój na granicy


W świątecznym okresie (od 24 do 28 grudnia), ruch graniczny w podkarpackich przejściach z Ukrainą, utrzymywał się na poziomie od 5 do 14 tysięcy odprawionych podróżnych ...

Aleksander Kierski złożył wniosek o upadłość Grono.net


W poniedziałek sąd może zdecydować o upadłości Grono.net, najstarszego polskiego serwisu społecznościowego - dowiedziała się Gazeta. A mniejszościowi udziałowcy chcą zmiany zarządu

Firmy z grupy PGNiG skorzystają na "łupkowej gorączce"


Poszukiwaniu gazu łupkowego przyniosły dobrą koniunkturę dla firm wiertniczo-poszukiwawczych z grupy PGNiG – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

MSP sprzedało akcje Enei za 1,134 miliarda złotych


MSP poinformowało o sprzedaży poprzez Giełdę Papierów Wartościowych 16,05 proc. akcji Enei za 1,134 miliarda złotych. Była to drugą największą transakcją w formule „fully-marketed offer” w historii GPW i największą w ostatnich trzech latach - zwraca uwagę resort.

Mieszkania na własność czy na wynajem? Do czego dopłaci państwo


Zamiast dopłat do kredytów mieszkaniowych i zwrotu części VAT za materiały budowlane dopłaty do mieszkań na wynajem - tak najprawdopodobniej będzie wyglądało wsparcie budownictwa mieszkaniowego przez państwo w ciągu najbliższych dziesięciu lat

Mobilny internet w Play jeszcze tańszy


Play znowu rzuca rękawicę konkurentom. Teraz 2 GB danych w mobilnym internecie kosztuje 35 zł.

Na zamknięciu WIG20 zyskał 1.861%


Rada Gminy Rewal (Zachodniopomorskie) jednogłośnie przyjęła w piątek uchwałę, w której sprzeciwia się budowie Gazociągu Północnego przez rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream. Rura będzie przebiegać po dnie Bałtyku; pierwsze dostawy gazu mają być uruchomione pod koniec 2011 roku.

Fitch: Rynek nieskarbowych papierów dłużnych wzrósł o 19,3% r/r do 50,7 mld zł w I kw.


\\\"\\\" 1 grudnia 2009 roku zmieniła się Europa. Po kilkuletniej walce europejskich polityków i pokonaniu wielu przeszkód, wszedł w życie Traktat Lizboński, który ma usprawnić funkcjonowanie Unii Europejskiej oraz podnieść jej rangę na arenie międzynarodowej. Czym jest, co postanawia i dlaczego wzbudza tak wielkie emocje\\\?

Firmy utylizacyjne usuwają utopione zwierzęta


Padłe zwierzęta w wyniku powodzi są zbierane przez firmy utylizacyjne - poinformował PAP w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Dodał, że z zebranych dotąd danych wynika, iż utopionych zwierząt nie ma zbyt wiele.

Grupa Lotos obniża od piątku ceny większości swoich paliw


Nową, nieoperacyjną metodę leczenia chorych z poważnie uszkodzonym sercem wdrożyli z powodzeniem lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - poinformowano podczas środowej konferencji prasowej w tym szpitalu.

ATM rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2009 r.


W lutym produkcja przemysłowa w strefie euro była o 4,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. To największy wzrost od kwietnia 2008 r. Niestety, wciąż spada konsumpcja

Wal-Mart wydaje 100 mln dol. na filmy w sieci


Amerykański potentat handlu kupuje Vudu, internetowy serwis umożliwiający oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości w telewizorach.

Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 0,25 mld zł w październiku


Dziś koło południa Komisja Europejska ma przedstawić swoją decyzję w sprawie warunków, na jakich jest gotowa zaakceptować pomoc publiczną, którą otrzymała belgijska grupa KBC, właściciel polskiego Kredyt Banku i Warty. Na początku tego roku KBC dostał od rządu w sumie 5,5 mld euro (3,5 mld euro z budżetu centralnego i 2 mld euro z regionalnego Flandrii).

Rz: Od niedzieli hazard praktycznie bez kontroli


- Od początku listopada 2009 r. hazard w 100 proc. będzie nadzorowany przez Służbę Celną, którą jednocześnie pozbawiono realnych możliwości skutecznej walki z patologiami w tym sektorze - alarmuje Związek Zawodowy Celnicy Pl w liście do premiera Donalda Tuska, udostępnionym "Rzeczpospolitej".