PGNiG ma pozytywne marże na sprzedaży gazu


- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od trzeciego kwartału notuje wreszcie pozytywne marże na sprzedaży gazu, co oznacza, że wynik netto po trzech kwartałach będzie oscylować w okolicy zera, a w czwartym kwartale grupa zacznie odrabiać straty po kiepskim pierwszym półroczu - poinformował w środę dziennikarzy Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Sand China, spółka z Makau należąca do Las Vegas Sands, pozyskała z oferty publicznej przeprowadzonej na giełdzie w Hongkongu 2,5 miliarda dolarów, podało w sobotę źródło zbliżone do transakcji. To suma bliska dolnej granicy wyznaczonego przedziału. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przygotuje nową strategię dla GPW, przewidującą jej ofertę publiczną, poinformowała agencję ISB w poniedziałek wiceminister skarbu Joanna Schmid po tym, jak Deutsche Boerse nie złożyło w resorcie poprawionej oferty na warszawską giełdę. SABMiller, druga co do wielkości na świecie spółka produkująca oraz sprzedająca piwo, ogłosiła dziś, iż jej zysk za ostatnie sześć miesięcy spadł o 26 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego.- Obserwowane wciąż silne spowolnienie tempa wzrostu PKB wyklucza szybkie podwyżki stóp procentowych - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch, kandydat sejmowej koalicji PO-PSL do RPP nowej kadencji. Jak używany samochód - to albo Opel Corsa D, albo Audi A6. Te dwa modele okazały się najlepsze w dorocznym zestawieniu awaryjności samochodów niemieckiej firmy DEKRA. Raport powstaje na podstawie wyników przeglądów rejestracyjnych pojazdów poruszających się po niemieckich drogach. Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie miała wyjątkowo optymistyczny przebieg. Indeksy od rana zwyżkowały pod wpływem lepszych niż oczekiwano danych z rynku pracy. W efekcie cały tydzień zakończyły kilkuprocentowymi wzrostami.

Deficyt budżetowy na koniec listopada osiągnął niespełna 90 procent sumy zaplanowanej na ten rok - podało ministerstwo finansów. Na koniec listopada deficyt osiągnął 24,4 miliardy złotych. To suma zbliżona do tej, jaką w poniedziałek podała nieoficjalnie wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Ostatni tydzień kwietnia warszawska giełda ma szanse rozpocząć od wzrostów. Pozytywny wpływ na nastroje będą przede wszystkim miały dzisiejsze wzrosty na azjatyckich parkietach (Nikkei +2,2 proc.), wpisujące się w piątkową zwyżkę na Wall Street (S&P500 0,7 proc.; DJIA 0,6 proc.). Grupa energetyczna Tauron, której giełdowy debiut planowany jest na połowę tego roku, spodziewa się pozyskania z rynku ok. 4 mld zł, które zamierza przeznaczyć na projekty zapisane w strategii grupy - potwierdził w środę prezes spółki Dariusz Lubera.

Coroczny wzrost funduszu płac o 7 proc. ponad inflację, gwarancje zatrudnienia do 2017 r., dodatkowe dni wolne od pracy, ekstrapremie i bonusy - to lista żądań związkowców z Polskiej Grupy Energetycznej. O żądaniach związkowców pisze "Rzeczpospolita". Zanosi się na ostry konflikt z zarządem - dodaje gazeta. Dwudziestoletnia Klaudia z wykształcenia fryzjerka pracuje w jednym z zakładów fryzjerskich w Żarach. Za namową przypadkowej klientki zaczęła dodatkowo świadczyć prywatne usługi w Berlinie. Barclays PLC (BCS) said Tuesday that its net profit for 2009 more than doubled, helped by a GBP6.33 billion gain from an asset sale, but bad-debt charges weighed on the results, which still beat analysts expectations.Rzeczywistość dociska PKP Energetyka do ściany. Spółka powołana do handlu energią stwierdziła, że nie da się z tego utrzymać, więc zamierza ją produkować - pisze "Puls Biznesu". Ukraina nie będzie stwarzać problemów z tranzytem rosyjskiego gazu do państw Unii Europejskiej - zapewniła w środę premier Ukrainy Julia Tymoszenko, ponownie zapowiadając też podwyżkę stawki, którą Rosjanie płacą za transport tego surowca ukraińskimi rurociągami. Japanese Finance Minister Hirohisa Fujii said Wednesday that both fiscal and monetary policy steps are necessary to tackle the ongoing problem of deflation.

Kontynuacja dobrych nastrojów pomaga euro


Wczorajszy dzień okazał się bardzo korzystny dla inwestorów posiadających w swoich portfelach ryzykowne aktywa. Opublikowane wiadomości oraz wypowiedź premiera Grecji sprawiły, że wspólna waluta i akcje zyskiwały na wartości.

Do Polski przyjeżdża mniej turystów


9,1 mln turystów odwiedziło Polskę od stycznia do września tego roku. To o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - szacuje Instytut Turystyki.

Walutowy odporny na dane makro


Podczas wczorajszej sesji na krajowym rynku walutowym odnotowaliśmy osłabienie polskiej waluty, które postępowało na początku sesji dzisiejszej.

"Kammelgate to kłamstwo"


- Afera "Kammelgate" jest od początku do końca medialnym wymysłem, nieporozumieniem i kłamstwem - zapewniał w programie "Kuba Wojewódzki Show" Tomasz Kammel. Znany prezenter telewizyjny stwierdził, że pracę w TVP stracił w wyniku spisku, a jego partnerka życiowa z banku została zwolniona z zupełnie innych powodów niż te, o które wytoczyła proces byłemu pracodawcy.

Kasa dla wsi w lesie


Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 11,3 mld zł. To niecałe 17 proc. budżetu, a jesteśmy po półmetku siedmioletniego budżetu - podkreśla "Puls Biznesu".

Analitycy: do końca tygodnia złoty w przedziale 4,13-4,19 za euro


Sygnały amerykańskiej Rezerwy Federalnej o możliwości zacieśnienia polityki monetarnej osłabiły złotego - uważają analitycy. Ich zdaniem, do końca tygodnia złoty może utrzymywać się w przedziale 4,13-4,19 za euro.

8 marca: Brylanty, bielizna czy kwiaty?


Podobno nie ma takiego prezentu, którego jeszcze by nie otrzymały. Przyjemności jednak nigdy dość - każda polska internautka ucieszy się, gdy w Dzień Kobiet "zaskoczysz" ją złotym pierścionkiem, zagraniczną wycieczką lub seksowną bielizną. Tylko co setna pani od swojego partnera chciałaby dostać bukiet kwiatów - wynika z ankiety portalu ceneo.pl.

Na początku '10 możliwy wzrost eksportu przemysłu motoryzacyjnego - AutomotiveSuppliers.pl


W pierwszych miesiącach 2010 r. eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski może wzrosnąć o ok. 15-20 proc. - prognozuje AutomotiveSuppliers.pl firma zajmująca się monitoringiem przemysłu motoryzacyjnego w Polsce.

PKP ogłosiły przetargi na modernizację dworców Warszawa Centralna i Wschodnia


Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetargi na remont i przebudowę dworców Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia. Wartość umów to odpowiednio 22 mln zł i 45 mln zł, poinformowała spółka w komunikacie. Łączna kwota jaką PKP wydadzą na rewitalizację polskich dworców sięgnie 670 mln zł do 2012 roku. Jednocześnie PKP rozpoczynają realizację inwestycji z deweloperami na terenach dworców o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł.

Warszawskie city pikuje


Warszawskie City coraz mniej widoczne na mapie światowej finansjery. W rankingu centrów finansowych spadliśmy o 10 pozycji. Winę ponoszą: złe prawo, słabe urzędy, kiepska infrastruktura i polityczne walki - pisze "Puls Biznesu".

Spółka Black Point zadebiutowała na NewConnect


Kurs akcji spółki Black Point, producenta alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 23,33 proc. do 5,55 zł.

DI BRE zaleca akumulowanie akcji Rafako


DI BRE, w raporcie z 14 sierpnia, wydał dla Rafako rekomendację "akumuluj", ustalając cenę docelową akcji spółki na poziomie 11,6 zł.

Netia rozważa zmianę partnera przy projekcie IPTV


- Netia, która planowała wraz z platformą n wprowadzać IPTV, rozważa zmianę partnera w tym projekcie - poinformował dziennikarzy Mirosław Godlewski, prezes telekomu.

Sztuka nie tylko pieroga


Zarząd Spółki Polskie Jadło SA poinformował, że z dniem 10 sierpnia br. zakończony został program pilotażowy dotyczący uruchamiania punktów gastronomicznych w systemie pierogarni. Spółka objęła programem pilotażowym 10 wytypowanych i administrowanych przez siebie placówek. Od 1 września 2009 roku Spółka rozpocznie przyjmowanie ofert od osób zainteresowanych współpracą na zasadach franczyzy.

Niezłe zyski Microsoftu


Wyniki Microsoftu za I kwartał nowego roku finansowego pozytywnie zaskoczyły rynki. Zysk tego największego na świecie producenta oprogramowania wyniósł 40 centów za akcję, czyli o 1/4 więcej niż oczekiwały rynki.

500 złotych za złe palenie!


Projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, m.in. w restauracjach i dyskotekach, został w środę skierowany ponownie do komisji zdrowia. Podczas sejmowej debaty zgłoszono do niego poprawki. Zgodnie z projektem za palenie w niedozwolonym miejscu groziłby mandat w wysokości 500 zł.

Cyfrowy Polsat kupił za 24,6 mln zł 45 proc. udziałów w sieci mPunkt


Cyfrowy Polsat kupił za 24,6 mln zł 45 proc. udziałów w spółce posiadającej trzeciego pod względem wielkości dystrybutora usług telefonii mobilnej w Polsce - mPunkt. Cyfrowy Polsat zamierza dokupić pozostałe udziały w spółce pod warunkiem wyrażenia zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie transakcji - podała spółka w komuniakcie prasowym.

Chińczycy chcą kupić jedną szóstą zasobów nigeryjskiej ropy


Chińczycy liczą na intratny kontrakt na dostawy nigeryjskiej ropy. Kwestie współpracy gospodarczej to jedne z najważniejszych tematów rozmów szefa chińskiej dyplomacji Yang Jiechi w stolicy Nigerii - Abudży.

Początek miesiąca na konto byków


Pierwszy tydzień na GPW pozytywnie zapisuje się na konto inwestorów. Indeks blue chipów wzrósł w tym czasie o 2,2proc. Podobnie w statystyce przedstawia się indeks średnich i małych spółek, które zgodnie wzrosły o 2,5proc. w skali tygodnia. Kolejne sesje także powinny należeć do byków. W poniedziałkową sesję warszawskie indeksy mogą zabarwić się na zielono.

WIG20 lepszy od szerokiego rynku


Dobra końcówka pierwszej sesji na giełdach azjatyckich ustawiła początek wczorajszych notowań na GPW. Po porannym wystrzale indeksu WIG20 w górę, na rynku do końca sesji nastroje były już stonowane i przy utrzymaniu niewielkiej zmienności indeks największych spółek zakończył dzień 2,1% wzrostem.

Visa odpuszcza płatnikom


Właściciele sklepów i punktów usługowych, w których klienci mogą płacić kartą, mają powód do radości. Pod naciskiem Komisji Europejskiej Visa Europe zaproponowała znaczące obniżenie niektórych prowizji bankowych od używania kart debetowych. Koszty ich używania ponoszą właśnie sklepy i owe punkty.

Sezon wyników w USA wystartował


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w mieszanych nastrojach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,43%, S&P 500 o 0,17%, natomiast technologiczny Nasdaq stracił 0,21%.

USA: Wysyp danych makroekonomicznych


Wczoraj na amerykańskich parkietach mieliśmy do czynienia z wysypem publikacji danych makroekonomicznych. O ile katalizatorów nie brakowało, o tyle w ogólnym rozrachunku ich wydźwięk należy uznać za neutralny.

Ceny energii: Co nas czeka w przyszłym roku?


Od Nowego Roku nie należy spodziewać się zmian taryf na prąd dla gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki nie godzi się bowiem na zaproponowane przez firmy energetyczne podwyżki i roześle do nich kolejne wezwanie do korekty cen - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska.

Rozstrzygnięty przetarg na budowę stadionu


Polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. i Eiffage Construction S.A.S. wygrało przetarg na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku. Zaoferowało najniższą cenę, 156,1 mln zł brutto - poinformowały w czwartek władze Białegostoku.