Sesja z problemami, ale bez rozstrzygnięć


Komentarz Fed po decyzji w sprawie stóp procentowych w połączeniu z pozytywną reakcją giełd amerykańskich oraz wzrosty na parkietach azjatyckich przez większość wczorajszej sesji były skutecznym impulsem dla popytu na rynkach europejskich.

Produkcja przemysłowa Japonii wzrosła w kwietniu 2010 r. o 1,3 proc. mdm, po wzroście w marcu o 1,2 proc. - poinformowało w końcowych wyliczeniach japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w poniedziałkowym komunikacie. - PKN Orlen zainwestuje w ciągu 7 lat 1,4 mld zł w ramach programu realizacji inwestycji ekologiczno-energetycznych. Program rozpoczął się od budowy, kosztem 340 mln zł, nowego kotła parowego o mocy 300 MW - poinformował na konferencji Krystian Pater, wiceprezes spółki. W przeciwieństwie do rynków akcji w latach 2000-2009 surowce okazały się strzałem w dziesiątkę. Droższa ropa naftowa czy miedź przełożyły się na wzrost inflacji, ale nawet po jej uwzględnieniu na surowcach trudno było stracić. Najwięcej dało zarobić złoto.Mafia złomowa to nowe zagrożenie. Funkcjonariusze ABW na zlecenie prokuratury w Rzeszowie zatrzymali na Śląsku siedem osób. Stworzyły one międzynarodową sieć firm handlujących złomem na terenie Unii Europejskiej, m.in. w Polsce, Czechach i na Słowacji, które wyspecjalizowały się w fikcyjnych transakcjach, by wyłudzić VAT. Rodos wydaje się być rajem na ziemi. Lazurowe morze, rozległe plaże, majestatyczne góry. A wszystko skąpane w świecącym przez wiele godzin słońcu. To rzeczywiście bajkowe miejsce, ale dla wypoczywających tu turystów. Dla osób, które pracują w licznych na tej greckiej wyspie hotelach już niekoniecznie. Przekonali się o tym Angelika i Maciek. De Beers SA's shareholders have agreed to invest $1 billion so the diamond producer can cut debt after a year in which gem sales slumped in response to weak global demand for luxury items.

Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. z budżetu UE otrzymaliśmy o 20 mld euro więcej niż do niego wpłaciliśmy - wynika z informacji przedstawionych w czwartek w Sejmie przez Ministerstwo Finansów.

Państwo nie będzie od przyszłego roku finansować domowej opieki pielęgniarskiej nad obłożnie chorymi - alarmuje "Nasz Dziennik". W 2010 r. obowiązuje taka sama skala podatkowa jak w 2009 r. Takie same są kwoty kosztów uzyskania przychodu i limity ulg. Można więc mówić o zamrożeniu podatków na poziomie z poprzedniego roku. Przy inflacji w praktyce oznacza to powolną podwyżkę podatków - pisze "Gazeta Wyborcza".

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedawał w czwartek euro, co może być dla rynków sygnałem do realizacji zysków i umocnić polską walutę do 4,10 za euro. Jednak nadal kluczowe są informacje odnośnie problemów fiskalnych części krajów strefy euro. Co powinniśmy znaleźć na wszywce lub etykiecie ubrania? Informację o składzie surowcowym i sposobie konserwacji. Czego nie powinny zawierać ubrania? Metali takich jak kadm, ołów i nikiel. Jak wygląda to w rzeczywistości? Różnie. Co trzeci produkt włókienniczy sprawdzony przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK wzbudził zastrzeżenia. Główna para walutowa kontynuuje wczorajsze spadki. Wprawdzie podczas sesji amerykańskiej widzieliśmy pewne odreagowanie, jednak wydaje się, że była to raczej chwilowa realizacja zysków.Bank JPMorgan Chase & Co. osiągnął w III kwartale zysk netto przypadający na jedną akcję wynoszący 82 centy - poinformowała spółka w komunikacie. O 10 proc. zdrożeją bilety lotnicze. A wszystko przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który aż pięćdziesięciokrotnie zamierza podnieść opłaty przewoźnikom. Ci natomiast dodatkowe koszty przeniosą na klientów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Kończący się tydzień upłynął na rynku walutowym w pozytywnych nastrojach. Wprawdzie w poniedziałek pojawiła się informacja o obniżeniu ratingu Grecji przez agencję Moody's, ale pogorszyło to sytuację jedynie czasowo.

Islandia: pieniądze oddać, nie oddać, oddać...


Chociaż o tym, czy Islandia ureguluje swoje długi wobec Wielkiej Brytanii i Holandii, zadecyduje referendum, to prezydent Olafur Ragnar Grimsson zapowiada, że kraj zamierza wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych.

Problemy fiskalne szkodzą walutom


W czasie wczorajszej sesji złoty kontynuował osłabienie względem głównych walut, a kursy EUR/PLN i USD/PLN osiągnęły swoje dzienne maksima na poziomach odpowiednio: 4,1700 i 2,8400.

Piją dużo, żyją krótko


Instytut Maxa Plancka z niemieckiego Rostocku ogłosił wyniki swoich badań demograficznych nad ludnością Rosji. Wnioski są zatrważające: co trzeci przypadek śmierci rosyjskiego mężczyzny w wieku produkcyjnym ma związek z alkoholem. Rocznie 170 tysięcy zgonów.

Fiskus będzie ścigał internetowych handlowców


Fiskus zmieni prawo, by łatwiej ścigać osoby dające ogłoszenia na Allegro - czytamy w "Gazecie Prawnej". Nowe zapisy w ordynacji podatkowej chce wprowadzić ministerstwo finansów.

Ropa coraz bliżej 80 USD za baryłkę


Ropa naftowa kosztuje w piątek ponad 78 USD za baryłkę po niespodziewanym spadku zapasów benzyny w USA - podają maklerzy. Zapasy ropy naftowej w USA wprawdzie wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,334 mln baryłek do 337,8 mln baryłek, jak poinformował amerykański Departament Energii (DoE), ale analitycy spodziewali się ich wzrostu o 1 mln baryłek.

Ubezpieczenie dla członka zarządu podlega opodatkowaniu


Praktyka obrotu gospodarczego bardzo często wymusza na spółkach kapitałowych zawieranie umów ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów zarządzających.

Niemcy uwzględniły nasze postulaty


Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział we wtorek w Budapeszcie, że strona niemiecka uwzględniła polskie postulaty w sprawie rurociągu Nord Stream, dotyczące tego, by nie zagrażał on "ani teraz, ani w przyszłości" dostępowi do portu w Świnoujściu.

Wpływy reklamowe stacji telewizyjnych wzrosły w styczniu do 474 mln zł


W styczniu 2010 roku łączne wpływy cennikowe głównych telewizji ze sprzedaży czasu reklamowego wyniosły blisko 474 mln zł i były o 25,1 proc. wyższe od tych w styczniu 2009 roku (prawie 379 mln zł) - podał Presserwis na podstawie danych AGB Nielsen Media Research.

Władze szukają informacji o kontach obywateli za granicą


Bułgarskie władze podatkowe zwróciły się do niemieckiego ministerstwa finansów z prośbą o przekazanie informacji o ewentualnych kontach obywateli Bułgarii w bankach Szwajcarii i Liechtensteinu - pisze w niedzielę dziennik "Dnewnik".

Doniesienia z Islandii bez wpływu na rynki wschodzące


Początek dzisiejszej sesji na rynku złotego przebiega w umiarkowanych nastrojach. Notowania EUR/PLN pozostają poniżej 4,1000, a kurs USD/PLN oscyluje w pobliżu poziomu 2,8500. Złoty pozostaje póki co odporny na doniesienia z Islandii.

Miliardy złotych strat na gazie


Ok. 2,9 mld zł straciła Polska w latach 2006-2009 na obowiązującym wciąż kontrakcie gazowym z Rosją - wynika z dokumentów rządowych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Brakuje chętnych do handlu akcjami


Brak istotnych wydarzeń i informacji oraz oczekiwanie na poważniejszy impuls wprowadziły inwestorów w senny nastrój. Niewiele zmieniło się także po rozpoczęciu sesji na Wall Street. Tamtejsi inwestorzy także nie mieli zbyt wielkiej chęci do zdecydowanego działania. Bez większego echa przechodzą publikacje wyników amerykańskich spółek, wielkiej reakcji nie było też po informacji o liczbie podpisanych umów kupna domów, która okazała się zgodna z oczekiwaniami. Rynki czekają na szczegóły dotyczące nowych regulacji dla sektora finansowego oraz informacje o sytuacji na rynku pracy. Do tego czasu trudno liczyć na większy ruch.

Jaka emerytura dla prowadzących własną działalność?


O tym, że większość Polaków nie myśli poważnie o finansowym zabezpieczeniu na przyszłość, mówią wszystkie badania. Nie nastraja to optymistycznie - zwłaszcza, że jest grupa ludzi, która szczególnie powinna być zainteresowana tym tematem. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, bo o nich mowa, jeśli chcą uniknąć rozczarowania z pierwszą emeryturą, powinny już teraz pomyśleć o indywidualnym zabezpieczeniu w III filarze emerytalnym.

Recesja dotyka szkolnictwo, uczniowie mają wolne w piątki


W ramach walki z recesją i szukania oszczędności szkoły na Hawajach do końca roku szkolnego nie będą czynne w większość piątków, a tydzień pracy dla uczniów i nauczycieli będzie trwał tylko cztery dni. Pierwszy dzień przymusowego wolnego już w najbliższy piątek, 23 października.

W lipcu pierwsze prace przy projekcie plac Unii


BBI Development zakończył pierwszy etap dokapitalizowania projektu Plac Unii, belgijski deweloper Liebrecht and Wood za 8,4 mln zł objął 8,4 mln akcji w spółce celowej realizującej inwestycję oraz kupił od BBI Development 12,5 mln akcji, fundusz nie planuje sprzedawać więcej swoich udziałów w tym projekcie. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć w lipcu - poinformował Michał Skotnicki, prezes BBI Development.

Służby specjalne zablokowały Rosjan w wyścigu o Saaba


W Szwecji wychodzą na jaw szczegóły operacji służb specjalnych, które nie dopuściły rosyjskiego kapitału do udziału w zakupie Saaba. Operacja ta, w której uczestniczyło też amerykańskie FBI, spowodowała wyłączenie z transakcji funduszu należącego do rodziny Antonowów.

Na fali decyzji ze szczytu G-20


Wczoraj na warszawskim parkiecie mogliśmy zaobserwować euforię zakupów. Wszystkie indeksy zyskały na wartości, a najwięcej indeks największych spółek WIG20, który wzrósł o 3,61% i obecnie notuje wartość 2358.84 pkt. Tym samym wykres blue chipów zrobił wyraźny ruch w górę, który stanowi duży krok w ataku na tegoroczne maksimum zawieszone na wysokości 2416.97 pkt.

Reforma telekomunikacji - dostęp do internetu prawem obywatela


Parlament Europejski niemal jednogłośnie zatwierdził we wtorek wielką reformę prawa telekomunikacyjnego UE. Tym samym zakończył kilkumiesięczny unijny spór o to, czy i kiedy można odcinać obywatelom dostęp do internetu.

Losy pandy odroczone do piątku


Rozpoczęte w Turynie rozmowy dyrekcji Fiata z włoskimi związkami zawodowymi na temat produkcji nowej pandy, która ma zostać przeniesiona z Polski do fabryki pod Neapolem, zostały odroczone do piątku. Związki poprosiły o dwa dni, by przemyśleć ofertę firmy.

Dwie polskie skargi na Nord Stream


Strona polska złożyła w niemieckim Federalnym Urzędzie Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Hamburgu dwie skargi na jego decyzję w sprawie gazociągu Nord Stream - dowiedział się "Nasz Dziennik".

Gospodarczy weekend w skrócie


- Deficyt budżetowy w 2010 roku wzrośnie do 52,2 mld zł z 27,2 mld zł w 2009 roku - poinformował w wywiadzie zamieszczonym w piątek wieczorem na stronach internetowych "Rzeczpospolitej" minister finansów Jacek Rostowski. Minister szacuje wzrost PKB w 2009 na 0,7 proc. wobec 0,2 proc. w prognozie dotychczasowej.

Gangi wchodzą na giełdę


Gangi wchodzą na giełdę i próbują zarabiać pieniądze, manipulując kursami akcji - twierdzą świadkowie koronni pytani o nowe obszary działalności przestępczej. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ale - jak zaznacza - Komisja Nadzoru Finansowego zapewnia, że obrót finansowy jest pod kontrolą.*

Zarząd Coca-Coli nie wsiądzie do jednego samolotu


Większość międzynarodowych korporacji nie pozwala członkom swoich zarządów wejść na pokład tego samego samolotu, ale polskie spółki podobnych zasad nie stosują - informuje "Gazeta Wyborcza".

Silniejszy juan nie jest antidotum na wszystkie problemy


Na potwierdzenie opublikowanego w niedzielę komunikatu Chiny obniżyły we wtorek centralny parytet wahań juana wobec dolara.

G20 zgadza się, że jest zbyt wcześnie by wygaszać politykę stymulacyjną


Decydenci z G20 zgadzają się, że jest zbyt wcześnie, by odłączać ekonomiczną kroplówkę, ponieważ globalne ożywienie gospodarcze jest wciąż kruche, powiedział w wywiadzie dla Reutera brytyjski minister finansów, Alistair Darling.