Produkcja przemysłowa zaskakuje wzrostem


Produkcja przemysłowa w maju wzrosła powyżej oczekiwań. Wzrost wyniósł 14 proc. (licząc rok do roku), po wzroście o 9,7 proc. w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oczekiwali wzrostu produkcji o 8,4 procent.

Torfarm po III kwartałach podtrzymuje prognozy na 2009 rok zakładające osiągnięcie 5,55 mld zł przychodów i 44 mln zł zysku netto. Dystrybutor spodziewa się w listopadzie kilkunastoprocentowej zwyżki rynku aptecznego mdm - poinformował na konferencji prasowej Piotr Sucharski, prezes spółki. Polska nie jest krajem popularnym wśród imigrantów - w 2008 roku obywatele innych państw stanowili jedynie 0,15 proc. ogółu mieszkańców naszego kraju. Mimo, że cudzoziemcy nie są liczną zbiorowością, to ich obecność na polskim rynku pracy wymaga odpowiednich przepisów i regulacji. Spółka Skanska SA wygrała przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie - poinformował w poniedziałek organizator postępowania, Politechnika Koszalińska (PK).Władze Elbląga chcą oczyścić ulice miasta z samochodowych wraków. Wezwały właścicieli i posiadaczy, by usunęli z podwórek i ulic nieużytkowane od lat i porzucone samochody. Jeśli tego nie zrobią, zostaną obciążeni kosztami wywozu wraków. Rynek pracy. Stereotypy, rosnące bezrobocie, uprzedzenia pracodawców, brak wiary w swoje możliwości - wszystko to sprawia, że kobiety już na starcie kariery rezygnują z walki o lepsze wynagrodzenie. Wicepremier Waldemar Pawlak, odnosząc się do sytuacji powodziowej, ocenił, iż w przypadku przedsiębiorców, którzy ponieśli szkody, można zastosować ustawy, które były w ubiegłym roku przygotowane na czas kryzysu. Trzeba będzie tylko rozszerzyć ich zakres.

Do 15 stycznia Komisja Europejska (KE) czeka na uwagi i propozycje dotyczące nowej unijnej strategii rozwoju gospodarczego, zwanej roboczo "UE 2020". Wiadomo już, że jej priorytetem ma być bardziej inteligentna i ekologiczna, oparta na wiedzy gospodarka rynkowa.

Spółka Pahoa Investments, kontrolowana pośrednio przez Advent International Corporation, spółkę zarządzającą grupą funduszy typu private equity, wezwała do sprzedaży do 100 proc. akcji WSiP po 16,35 zł za akcję - poinformował w piątek pośredniczący w wezwaniu ING Securities. Akio Toyoda, prezes Toyota Motor, stanął przed kongresową Komisją do Spraw Nadzoru i Reform Rządowych, wygłaszając przeprosiny, które - jak ma nadzieję - poprawią wizerunek jego firmy wśród klientów.

- Analitycy Millennium DM, w raporcie z 16 listopada, obniżyli cenę docelową akcji Zakładów Chemicznych Police do 5,1 zł z 5,6 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "redukuj". Wystartowała trzy lata temu. Zapowiadała się nieźle, ale sukcesu nie odniosła. Niemal w rocznicę informacji o jej powołaniu, na stronie internetowej sieci zawisł lakoniczny komunikat: 21 czerwca br. kończy działalność operator komórkowy myAvon. Minister pracy Jolanta Fedak zapewniła we wtorek PAP, że przed skierowaniem założeń reformy emerytalnej do Komitetu Stałego Rady Ministrów na pewno zwoła konferencję uzgodnieniową w tej sprawie. Najpierw jednak chce omówić założenia z Komisją Trójstronną.Trwają negocjacje na temat nowego sojuszu francuskiego i japońskiego przemysłu samochodowego. PSA i Mitsubishi zamierzają stworzyć wspólnie szósty co do wielkości na świecie koncern motoryzacyjny. Gminy mogą wkrótce dostać do rąk narzędzie, które bez trudu pozwoli im ściągnąć 2-proc. haracz od maszyn i urządzeń wykorzystywanych przez firmy działające na ich terenie - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna". PA Nova planuje rozpocząć we wrześniu 2010 roku budowę galerii handlowej w Zamościu. Inwestycja jest szacowana na 120-140 mln zł. 20-proc. wzrost wyników spółki ma zostać utrzymany w przyszłym roku - poinformowała na środowym spotkaniu z dziennikarzami Ewa Bobkowska, prezes PA Novy.

Więcej w kieszeni z wynajmu


Rząd proponuje likwidację w 2010 r. 20-procentowego ryczałtu podatkowego od prywatnego najmu - informuje "Gazeta Prawna". I szacuje, że może to poprawić sytuację materialną nawet 80 tys. osób.

Białoruś negocjuje dostawy gazu z Rosji do ostatniej minuty


Białoruska delegacja wyjedzie w niedzielę do Moskwy, aby do ostatniej minuty negocjować z Gazpromem, który grozi, że w poniedziałek zmniejszy dostawy na Białoruś o 85 proc., jeśli nie ureguluje ona zadłużenia - poinformowano w Mińsku.

Bernanke w centrum uwagi


Za nami tydzień wyraźnego odbicia na globalnych rynkach akcji (choć w dużym stopniu z pominięciem GPW) i kolejne minima w notowaniach EURUSD. Sporo zamieszania wywołała nieoczekiwana decyzja Fed, ale wygląda na to, że pierwsza reakcja rynku była nieco przesadzona.

Inflacja w Indiach może się wymknąć spod kontroli z powodu drożejących paliw


Indie uwolniły ceny benzyny subsydiowanej przez państwo oraz podniosły ceny innych paliw, gdyż presja na redukcję deficytu budżetowego przeważyła nad obawami o polityczne reperkusje.

W naszej firmie przeprowadzamy transport odpadów medycznych oraz transport odpadów weterynaryjnych. Do klientów dostarczamy bezpieczne pojemniki na odpady medyczne, a także worki na odpady medyczne. Przeprowadzany przez naszą firmę

transport odpadów

jest w pełni bezpieczny. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem licencjonowane sprzętu do transportu odpadów.

Złoty będzie się umacniać, ceny będą spadać


Inflacja będzie się obniżać do III kwartału 2010 roku. Cel inflacyjny osiągnie na początku przyszłego roku, a po okresie kształtowania się poniżej celu powróci do 2,5 proc. w połowie 2011 roku - wynika z październikowego raportu NBP o inflacji opublikowanego w piątek.

PKPP Lewiatan: Indeks biznesu wrócił do poziomu sprzed recesji


Odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia indywidualnego, zahamowany został spadek inwestycji. Roczny Indeks Biznesu wrócił do poziomu sprzed recesji - wynika z raportu opublikowanego w środę przez PKPP Lewiatan.

Mocniejsze wahania pod koniec roku


W dniu wczorajszym obserwowaliśmy przed południem udaną próbę pokonania poprzednich szczytów na poziomie 1,4418.

Bez przełomu na Wall Street


Środa nie przyniosła przełomu w nastrojach giełdowych graczy za oceanem. Dalsze obawy dotyczące zakłopotanych krajów strefy euro wzmogły się po tym, jak niemieccy regulatorzy zakazali krótkiej sprzedaży względem 10 największych niemieckich banków i ubezpieczycieli, jak również względem denominowanych w euro obligacji skarbowych oraz CDSów.

Ciech uzgodnił porozumienia


Ciech uzgodnił warunki porozumienia z bankami w sprawie finansowania grupy - powiedział w piątek dziennikarzom Ryszard Kunicki, prezes Ciechu.

Stawiają na rynki Wschodnie


W pierwszych dwóch kwartałach 2010 roku J.W. Construction planuje rozpocząć inwestycje mieszkaniowe liczące łącznie około 1.500 mieszkań - poinformował w wywiadzie dla PAP Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej JW Construction.

Cyfrowa rewolucja nadal przed nami


Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Przepisy projektu będą dotyczyły warunków konkursu na operatora pierwszego multipleksu, na którym znajdą się m.in. TVP 1, TVP 2 i TVP Info - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Mamy szansę na najszybszy internet na świecie!


Internet w każdym domu, mobilna telewizja na każdym kroku, najszybsze łącza na świecie - tak jest w Korei Południowej. Mamy szansę, by tak było również u nas. Dwaj koreańscy giganci szykują się do podboju polskiego rynku, zapowiada "Puls Biznesu".

Wynagrodzenie menedżera państwowego


NSA uznał, że wykorzystanie danych biometrycznych (linii papilarnych) pracowników do kontroli czasu pracy jest nieproporcjonalne do zamierzonego celu ich przetwarzania.

Rynek na wysokich obrotach


Wtorkowa sesja rozpoczęła się od aktywnego działania kupujących, które zaowocowało dotarciem indeksu WIG20 do poziomu niemal 2590 punktów. Dalsza faza sesji, mimo iż towarzyszyły jej dosyć wysokie obroty, cechowała się znikomą zmiennością.

Zniżka EUR/PLN pod poziom 4,1000


Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła zniżkę kursu EUR/PLN pod poziom 4,1000 - na dzisiejszym otwarciu notowania tej pary walutowej oscylują w pobliżu wartości 4,0900. Kurs USD/PLN natomiast zszedł poniżej poziomu 2,7400, pokonując tym samym dolne ograniczenie kanału wahań, w którym przebywał od początku zeszłego tygodnia.

Silny wzrost kursu eurodolara


Wczoraj złoty podlegał konsolidacji, a notowania EUR/PLN oraz USD/PLN poruszały się wokół poziomów odpowiednio: 4,1000 oraz 2,8600. Na początku dzisiejszej sesji kurs euro oscyluje poniżej poziomu 4,1000, wartość dolara natomiast spadła do 2,8350 na fali zwyżkujących notowań EUR/USD.

Nowy indonezyjski kontrakt na olej palmowy wzbudza międzynarodowe kontrowersje


Planowany nowy kontrakt typu futures na olej palmowy w Indonezji, która jest największym producentem tego surowca na świecie, budzi ostre protest w konkurencyjnej Malezji. Nowy rywal pojawi się wkrótce także w USA.

Szefowej PARP zabrakło słów "hm... czy możemy przerwać?"


Unijne pieniądze mieli dostać najlepsi, dostali - pierwsi z listy. Przedsiębiorcy czują się oszukani. Co na to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości? Słowo "przepraszam" nie przechodzi szefowej PARP przez usta. Agencji broni też w rozmowie z TVN CNBC Biznes minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, "nie może być tak, że goście, którzy piszą wnioski, rozrabiają potem na cały świat".

Rosja otworzy nam niebo nad Syberią?


- Rosja może otworzyć LOT-owi niebo nad Syberią, co umożliwi m.in. otwarcie relatywnie "szybkiego" połączenia do Japonii - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - To ironia losu, że po tragedii w Smoleńsku Polska zaczęła się dogadywać z Rosją w sprawach lotniczych - zauważa gazeta.

GPW nie zaskoczyła


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, które straciły po ponad 2% (z wyjątkiem sWIG80). Takie zachowanie było reakcją na piątkową wyprzedaż na Wall Street i w zasadzie nie stanowiło ono większego zaskoczenia.

Dent-a-Medical rozmawia z inwestorem


Notowana na rynku NewConnect Dent-a-Medical prowadzi rozmowy o współpracy z zagranicznym inwestorem. Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, umowa o współpracy mogłaby zostać podpisana do końca tego półrocza - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Torfarm podtrzymuje politykę zwiększania dywidendy o 15-20 proc. rocznie


Torfarm, po przejęciu Prospera, podtrzymuje politykę dywidendową i planuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy o 15-20 proc. więcej niż z ubiegłorocznego zysku - poinformował na konferencji prasowej Piotr Sucharski, prezes Torfarmu.

Litwini zamierzają oszczędzać na świętach


Większość Litwinów zamierza w tym roku wydać mniej pieniędzy na święta Bożego Narodzenia niż w roku ubiegłym - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu instytutu badań opinii społecznej "Spinter", który został przeprowadzony na zamówienie banku Swedbank.

Kupujesz? Sprawdź, jakie masz prawa


Umowa sprzedaży jest najczęściej zawieranym kontraktem w obrocie konsumenckim. Jako kupującym przysługuje nam szereg uprawnień, z których często nie zdajemy sobie sprawy. W pewnym stopniu stan prawny skomplikował się po wejściu w życie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej , która w znacznym zakresie, samodzielnie regulując szereg kwestii, wyłącza stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących umowy sprzedaży. Jakie zatem uprawnienia ma konsument?

Debenhams notuje wzrost zysku


Zysk przed opodatkowaniem Debenhams zanotowany w roku obrachunkowym zakończonym 29 sierpnia wyniósł 125,2 mln funtów, co było spowodowane zwiększeniem udziału spółki na rynku.