Mabion rusza z ofertą prywatną i w czerwcu planuje wejść na NewConnect


- W przyszłym tygodniu odbędą się zapisy w prywatnej ofercie Mabionu, który z nowej emisji chce pozyskać około 15 mln zł. Biotechnologiczna spółka planuje zadebiutować na NewConenct w czerwcu - poinformował PAP Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim ponownie w Sejmie. Otrzymał notyfikację Europejskiego Banku Centralnego, co pozwoliło na kontynuację prac, ale posłowie opozycji szybko odesłali projekt spowrotem do komisji finansów publicznych. Rekomendacja T, którą wydała Komisja Nadzoru Finansowego, jest zbyt restrykcyjna, bo nie pozwoli na zaciąganie kredytów przez najuboższych - powiedział w środę dziennikarzom prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. - Większość olimpijczyków w Vancouver liczy na realne zyski po powrocie z Kanady ze złotymi medalami. Tymczasem łyżwiarka figurowa z Korei Południowej Kim Yuna może wiele stracić, jeśli nie zdobędzie złotego trofeum.Na tanie zimowe wakacje do Hiszpanii zaprasza seniorów rząd w Madrycie - informuje "Gazeta Wyborcza". Konsorcjum Sygnity (lider) i PTK Centertel zawarło umowę z Głównym Urzędem Statystycznym na system informatyczny wspierający przeprowadzanie próbnych spisów powszechnych przy pomocy terminali mobilnych - podało Sygnity w komunikacie prasowym. Wartość umowy to 4,7 mln zł brutto. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a najwięcej bo ponad 1% zyskały akcje małych spółek. Po słabszym otwarciu popyt pojawił się w rejonie wsparć, a kolejnych godzinach przeważała strona popytowa.

We wtorek Polska Grupa Energetyczna oraz amerykański koncern Westinghouse Electric Company LLC podpisały memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej.

Europejscy politycy i instytucje długo wstrzymywały się przed choćby zdawkową interwencją w sprawie Grecji. Błędy zaniedbania sprawiły, iż cała strefa euro została postawiona pod ścianą. Rezultatem jest największy program interwencji w historii. Produkcja przemysłu w Wielkiej Brytanii w grudniu 2009 r. wzrosła mocniej od oczekiwań analityków - wskaźnik wzrósł mdm o 0,5 proc., po wzroście w listopadzie o 0,4 proc. - poinformowało w środę w komunikacie Biuro Krajowej Statystyki.

Dolar uległ wczoraj nieznacznemu osłabieniu. Opublikowane za oceanem dane miały raczej pozytywny charakter. Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inwestorzy czekają na dzisiejsze dane. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz stwierdza, że resort oczekuje od zarządu TVP SA ograniczania kosztów, szukania rezerw i inwestowania w rozwój spółki. Dodał, że tylko takie działania mogą poprawić sytuację publicznego nadawcy. Globe Trade Centre miał w I kwartale 2010 roku 37,1 mln euro przychodów, 18,5 mln euro EBIT i 6,2 mln euro zysku przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, zysk netto wyniósł 4 mln euro - podała spółka w komunikacie.Jest zgoda unijnych krajów na stworzenie ściślejszego nadzoru nad europejskimi instytucjami finansowymi, co ma pozwolić uniknąć w przyszłości kolejnych kryzysów. Porozumieli się w tej sprawie ministrowie finansów Wspólnoty na spotkaniu w Brukseli. Posiadanie komórki potwierdza 85 procent Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez Ericsson Consumer Lab. Najszybciej komórek przybywa w rękach osób powyżej "pięćdziesiątki": trzy lata temu używał ich co piąty Polak w tym wieku, teraz - ponad połowa. Nicolas Sarkozy chce nadać rozpędu francuskiej gospodarce. Ma to umożliwić tak zwana "Wielka pożyczka" o łącznej wartości 35 miliardów euro. Wbrew zapowiedziom, pieniądze te nie zostaną pożyczone od obywateli, ale od banków.

Becikowa rewolucja


Za pierwsze dziecko niewiele, ale za szóste - fortuna. Ministerstwo Pracy szykuje zmiany w wypłacie becikowego. Czy od tego urodzi się więcej dzieci? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

Farfał zachowa fotel, bo "zapomniał" o PESEL-ach?


Krajowy Rejestr Sądowy nie wpisał w księgi nowej rady nadzorczej TVP - donosi "Dziennik". Wniosek został odrzucony, bo brakowało numerów PESEL członków nowej rady. Wnioski do sądu składał Piotr Farfał. O PESEL-ach mógł "zapomnieć" umyślnie, bo póki rada nie jest wpisana do rejestru, nie może się zebrać i odwołać prezesa, przypomina "Dz".

Pfizer zamknie osiem zakładów i zwolni 6 tys. pracowników


Największy na świecie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer zamierza zamknąć osiem fabryk, ograniczyć produkcję w sześciu i zwolnić sześć tysięcy pracowników.

Aplisens zwiększa moce produkcyjne; finalizuje akwizycję


Aplisens, pomimo niewykorzystania w I kwartale mocy produkcyjnych, kontynuuje inwestycje w ich rozbudowę i przygotowuje się do poprawy koniunktury. Na przełomie 2009 i 2010 chce sfinalizować akwizycję. Piątkowa obniżka prognoz była spowodowana gorszymi wynikami I kwartału - poinformował w rozmowie z PAP Adam Żurawski, prezes spółki.

Giełdowe plany Asseco


Asseco Poland zrezygnowało z planów wycofania Asseco Slovakia z warszawskiej giełdy, gdyż nie powiodły się rozmowy dotyczące ustalenia parytetu wymiany akcji - poinformował w poniedziałek prezes Asseco Poland, Adam Góral.

Złoty zyskuje po danych o PKB


Początek ostatniego dnia tygodnia przynosi spore umocnienie polskiej waluty. Częściowo za taki stan rzeczy odpowiedzialne są podane o godzinie 10.00 dane dotyczące polskiego PKB za drugi kwartał. PKB wzrósł w tym czasie o 1,1 proc. R/R, czyli więcej niż w pierwszym kwartale (0,8 proc.) i więcej niż oczekiwał rynek (0,5 proc.).

Gomułka: częściowa likwidacja hazardu jest radykalnym eksperymentem


Radykalny eksperyment - tak prof. Stanisław Gomułka określa zaproponowaną we wtorek przez rząd częściową likwidację hazardu. Jego zdaniem, spowoduje to powstanie nielegalnego rynku.

Możliwa pozytywna końcówka tygodnia


Początek wczorajszej sesji wskazywał, że siła niedźwiedzi osłabła, ponieważ euro próbowało odrabiać swoje straty. Jednak to publikacja danych o amerykańskim wzroście PKB w trzecim kwartale wywołała zdecydowaną poprawę nastrojów zarówno na giełdach jak i na walutach, dzięki czemu kurs EUR/USD szybko powrócił ponad poziom 1,48.

Rachunek na plusie pierwszy raz od roku


- W lutym 2010 roku saldo na rachunku obrotów bieżących było dodatnie i wyniosło 106 mln euro, wobec 754 mln euro deficytu w styczniu - poinformował Narodowy Bank Polski. Analitycy spodziewali się w lutym deficytu od 153 do ponad 200 mln euro. Ostatni raz nadwyżkę zanotowano w lutym 2009 roku.

Słowacy zmienili reguły gry i uniknęli kryzysu energetycznego


Szefowie słowackiego gazownictwa i przedstawiciele rządu spotkali się w grudniu ubiegłego roku i doszli do wniosku, że kraj jest przygotowany na kolejne zakłócenia dostaw, które w wyniku napięć pomiędzy Rosją a Ukrainą stawały się coraz częstsze.

Szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker ostrzega spekulantów


Szef Eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zapowiada, że w razie konieczności podejmie stanowcze działania przeciwko spekulacjom na rynkach finansowych, godzącym w Grecję.

Rekordowy zakup euroobligacji przez banki centr.; MF nie potwierdza, że to bank Chin


Wyemitowane w poniedziałek przez Polskę euroobligacje o wartości 1,25 mld EUR i średniej rentowności 3,85 proc. spotkały się dużym zainteresowaniem inwestorów, w tym z rekordowym popytem ze strony światowych banków centralnych, jednak resort finansów nie potwierdza uczestnictwa w przetargu banku centralnego Chin - poinformował w rozmowie z PAP Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów.

Austrian banks used in alleged money


UniCredit Bank Austria, RZB, and the Austrian branch of Anglo Irish Bank reported suspicious transactions in 2007 related to an alleged 2 billion euro ($2.7 billion) money laundering case, Austria's Federal Crime Office said.

TNS OBOP: Co czwarty Polak za przyjęciem euro


Mniej niż jedna trzecia Polaków uważa, że przyjęcie euro byłoby czymś dobrym, a ponad jedna trzecia, że czymś złym. 24 proc. Polaków jest za przyjęciem euro przed 2012 r. - wynika z przesłanego PAP w piątek raportu TNS OBOP.

To nie jest czas na sprzedaż spółek


Podczas, gdy skarb państwa przygotowuje się do rekordowo dużych projektów prywatyzacyjnych, fundusze venture capital mają kłopoty ze sprzedażą spółek znacznie lepiej przygotowanych do zmian właścicielskich.

CBA sprawdza inwestycje firmy Sobiesiaka


Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi przeszukania w dolnośląskich instytucjach dotyczących inwestycji firmy Winterpol, należącej do lobbysty hazardowego Ryszarda Sobiesiaka.

Lepsze dane z Europy, gorsze z USA


W dniu dzisiejszym poznaliśmy odczyty PKB dla najważniejszych gospodarek Strefy Euro. W przypadku Niemiec dynamika wyniosła 0,3% k/k i tym samym była lepsza od prognoz na poziomie -0,3% k/k.

Raiffeisen podwyższył rekomendację dla TP do "kupuj" z "trzymaj"


Analitycy Raiffeisen podwyższyli rekomendację dla Telekomunikacji Polskiej do "kupuj" z "trzymaj".

Zysk netto grupy Banku Millennium w IV kw. '09 wyniósł 67,5 mln zł, wobec konsensusu 33 mln zł


Zysk netto grupy Banku Millennium w czwartym kwartale 2009 roku wyniósł 67,5 mln zł - poinformował bank we wstępnych wynikach. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 33 mln zł.

Nasze płace lekko w górę. Na papierze


3.288,29 zł - tyle wyniosła według wyliczeń GUS średnia pensja w lutym. Oznacza to, że zarabialiśmy o 1,8 proc. więcej niż w styczniu i o 2,9 proc. więcej niż w lutym 2009 roku. Kolejny miesiąc z rzędu spada zatrudnienie.

To miał być największy strajk w historii lotnictwa


Zaczął się w poniedziałek i miał trwać do piątku. Strajk pilotów Lufthansy, zapowiadany jako największy w historii branży, w poniedziałek pod wieczór został jednak zawieszony do 8 marca. Od wtorku samoloty Lufthansy oraz tanich linii Germanwings mają latać zgodnie z rozkładem, a zarząd - rozmawiać ze związkowcami o ich żądaniach.

Rosyjsko-ukraińskie rozmowy ws. gazu


Rosja nie będzie żądać od Ukrainy kar za nieodbieranie zakontraktowanych ilości gazu ziemnego i zgadza się na podwyżkę stawki za tranzyt paliwa, które przesyła przez Ukrainę do państw Europy Zachodniej - oświadczył w czwartek w Jałcie premier Rosji Władimir Putin.

Ropa drożeje, bo spadają jej zapasy w USA


Ropa naftowa drożeje w środę na rynkach paliw, bo spadły jej zapasy w USA, co może sygnalizować ożywienie popytu na paliwa - podają maklerzy.

Kruche zwycięstwo byków


Środowa sesja kolejny raz wpłynęła na konto byków, jednak presja na odrobienie strat już maleje. Świadczy to o tym, że póki co, należy wystrzegać się transakcji kupna akcji na warszawskim parkiecie. Fundamenty pod solidną korektę są za słabe i dalszych spadków na giełdzie nie można wykluczyć. Dalej podtrzymuję tezę, że poruszamy się w trendzie bocznym, którego obszar ograniczają poziomy 2150pkt. - 2250pkt.

TUW SKOK wezwało do sprzedaży do 34 proc. eCardu


Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wezwało do sprzedaży 16.320.000 akcji eCardu, stanowiących 34 proc. głosów na WZA, po 0,72 zł za papier - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.