92 mln euro kary to dla Polski za dużo


Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke poinformował, że Polska nie zgadza się z karą nałożoną na nią przez KE za nieprawidłowości w dopłatach bezpośrednich w latach 2005-2006. Przygotowywany jest wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Występując w środę na forum Parlamentu Europejskiego dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn ostrzegł, że państwa mogą zaprzepaścić okazję do zreformowania światowego systemu finansowego. William Sharpe, Myron Scholes, Robert Merton. Co łączy te postacie świata finansów? Wybitne osiągnięcia naukowe i nagrody Nobla to jedna strona medalu. Cieniem na ich teoretycznej, naukowej działalności kładą się jednak dokonania praktyczne. W 2009 roku grupa Alma Market miała 59,1 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 16,4 mln zł zysku w 2008 roku. Czynniki negatywne oraz zdarzenia jednorazowe obniżyły wynik łącznie o 29,2 mln zł. W tym roku grupa chce wypracować zysk - podała spółka w skonsolidowanym raporcie rocznym.1 listopada po raz kolejny będzie obowiązywał zakaz pracy w handlu. W święta na pewno powinny być zamknięte wszystkie hiper i super - markety. Podstawowe wymagania dotyczące projektowania, doboru i modernizacji oprogramowania wskazuje pkt 10 Minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii , jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, będące załącznikiem do rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973). Ponieważ zarówno komputery, jak i programy komputerowe stały się w dzisiejszych czasach jednym z podstawowych narzędzi pracy, muszą spełniać podstawowe wymagania ergonomii. Oprócz wymienionego wyżej rozporządzenia kwestie zasad ergonomii regulują normy (np. ISO 9421, ISO 9126, czy ISO 9126-1). Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu w poniedziałek aż o 6,7 proc. do 2.667,75 pkt - podali maklerzy.

Ponad osiem miliardów euro spodziewają się zainkasować włoscy handlowcy w czasie rozpoczynających się dziś poświątecznych wyprzedaży. Ich entuzjazm studzą organizacje konsumentów, twierdząc, że z okazji skorzysta tylko jedna trzecia włoskich rodzin i utarg będzie mniejszy o sześćdziesiąt procent.

Kontrakty na amerykańskie indeksy charakteryzują się w czwartek zmiennością, pozostawiając początek notowań w USA sprawą otwartą - podają maklerzy. Przywódcy państw strefy euro na zakończonym w nocy z piątku na sobotę szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie stworzenia stałego, antykryzysowego mechanizmu dla ratowania krajów w potrzebie a także zapowiedzieli wzmocnienie koordynacji polityk gospodarczych i dyscypliny budżetowej.

Ceny mieszkań stabilizują się, a Polacy chętniej biorą kredyty mieszkaniowe - to główne wnioski z raportu opublikowanego w piątek przez Związek Banków Polskich. Zdaniem autorów badania, jeżeli nie przybędzie inwestycji mieszkaniowych, to ceny po kilku miesiącach spadków znów mogą pójść w górę. Rosyjskie ministerstwo finansów proponuje stopniowe podwyżki minimalnej ceny wódki, aż do jej podwojenia do 200 rubli w 2013 r. - powiedział wiceminister Siergiej Szatałow. Podkreślił, że zwiększyłoby to dochody budżetu i zmniejszyło pijaństwo. Gdy napłynęły informacje o Hiszpanii, inwestorzy idąc za przykładem dnia wczorajszego, zaczęli pozbywać się polskiej waluty.Szwedzkie przewodnictwo w Unii Europejskiej opowiedziało się w poniedziałek przeciwko pomysłowi Francji i Niemiec, by w odpowiedzi na kryzys na rynku mleczarskim zwiększyć regulację tego sektora rolnego. W ubiegłym roku Polacy wyjeżdżali na urlopy o blisko 13 proc. rzadziej niż w 2008 roku – podliczył Eurostat, unijne biuro statystyczne. Dla porównania: obywatele Unii Europejskiej zwiększyli częstotliwość wyjazdów urlopowych średnio o 2,3 proc. Premier Grecji Jeorjos Papandreu wykluczył w piątek ewentualność wzięcia pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w związku z kryzysem finansowym i budżetowym kraju i oświadczył, że jego krajowi nie grozi bankructwo.

I&B System ma list intencyjny w sprawie zakupu 99,03 proc. akcji Imagis


I&B System podpisał list intencyjny w sprawie nabycia 7.744.000 akcji spółki Imagis, które stanowią 99,03 proc. kapitału zakładowego i uprawniają do wykonywania 99,43 proc. głosów. Ewentualny zakup akcji ma nastąpić za gotówkę lub akcjami nowej emisji I&B System - poinformowała spółka w komunikacie.

Spokojna sesja na rynku


Dzisiejsza sesja na rynku walutowym upłynęła w spokojnych nastrojach. Eurodolar przez większość dnia konsolidował się nieco powyżej poziomu 1,3600 i dopiero po południu notowania EUR/USD zeszły pod tę wartość. Niska zmienność była w dużym stopniu efektem święta narodowego w Stanach Zjednoczonych i związanej z tym mniejszej aktywności inwestorów. Poza tym kalendarz ekonomiczny był dziś wyjątkowo ubogi, co również przyczyniało się do stabilizacji na rynku.

Jeden z najcenniejszych znaczków pocztowych na aukcji


W sobotę w domu aukcyjnym w Genewie zlicytowany zostanie jeden z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych: szwedzki błędnodruk z połowy XIX w.

UK Brown: European Union Must Deliver On G20 Growth Agenda


The European Union must deliver on pledges made by the Group of 20 industrial and developing nations if it is to avoid a decade of retrenchment, low growth and high unemployment, U.K. Prime Minister Gordon Brown said Tuesday.

Czyżby w końcu większa korekta?


Styczeń 2010 roku na światowych rynkach akcji rozpoczął się od kontynuacji, trwającego od lutego-marca 2009 roku, trendu wzrostowego. Jednak mniej więcej od połowy miesiąca indeksy gwałtownie zaczęły spadać. Główne amerykańskie indeksy zakończyły styczeń spadkami odpowiednio Dow Jones stracił 3,46, S&P500 stracił 3,70%, a Nasdaq 5,37%.

Lekkie odreagowanie w Europie


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,33%, S&P 500 o 1,45%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,38%. Giełdy amerykańskie wzrosły powyżej tegorocznych szczytów, a złoto bije kolejne rekordy, jednak widoczna jest także dywergencja pomiędzy wspomnianymi rynkami a rynkiem ropy i eurodolara.

Paraliż ruchu - czas na przeglądy uziemionych samolotów


Nie czekając z założonymi rękoma, aż wiatr rozwieje pyły wulkaniczne znad Islandii, belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines postanowiły wykorzystać paraliż ruchu lotniczego w Europie na dodatkowe przeglądy maszyn.

Resort skarbu chce sprzedać dwie warszawskie spółki


21 lipca odbędzie się aukcja udziałów warszawskiego Wydawnictwa "Wiedza Powszechna" oraz warszawskiej spółki Składnica Księgarska - poinformował resort skarbu. Zgłoszenia do udziału w licytacji inwestorzy mogą składać w MSP do 16 lipca.

Sprzedaż Ciechu po porozumieniu z bankami


Nafta Polska powróci do negocjacji z trzema podmiotami zainteresowanymi kupnem akcji Ciechu, gdy spółka podpisze porozumienie z bankami w sprawie finansowania - poinformował w poniedziałek PAP Wiesław Skwarko, prezes Nafty Polskiej.

Zamówienia w niemieckim przemyśle w marcu 2010 mocno w górę


Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w marcu 2010 r. o 5,0 proc. mdm, a rdr wzrosły o 26,1 proc. - podało w czwartek niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Rynek czeka na prognozy KE


Zdaniem analityków kurs złotego będzie się w czwartek poruszał w okolicach 4,0 za euro, a kluczowe dla notowań będą informacje z rynku kapitałowego oraz publikacje danych makroekonomicznych ze strefy euro i USA. Aktywność na rynku krajowych papierów dłużnych pozostaje ograniczona. Na ewentualne zmiany rentowności mogą mieć wpływ notowania złotego.

USA: Sesja przebiegała o wiele spokojniej


Po wczorajszej sesji już chyba mało kto pamięta o piątkowych zawirowaniach związanych z Goldman Sachs. Główne wskaźniki nowojorskich giełd wróciły bowiem do normalności sprzed burzliwej końcówki ubiegłego tygodnia.

Szef Marksa i Spencera redukuje swą pensję do 978 tys. euro


Prezes brytyjskiej sieci sklepów Marksa i Spencera, Stuart Rose, zgodził się na zredukowanie o 25 proc. jego rocznych zarobków, to jest kwoty będącej równowartością 1,29 miliona euro.

Rekrutacja executive search


Termin executive search, chociaż nie jest przetłumaczony na język polski, na dobre zagościł w słowniku pracowników działów HR w polskich firmach. Nadal nie jest to jednak dobrze znana metoda rekrutacji, a współpraca z firmami zewnętrznymi świadczącymi usługę executive search budzi wątpliwości.

W trzy lata wydaliśmy 30 mld zł


Na półmetku programów unijnych na lata 2007-2013 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podsumowuje: od początku ich uruchomienia wydano na projekty polskich wnioskodawców 29,8 mld zł

Zelmer wydzieli ze struktur firmy dwa oddziały


Zarząd rzeszowskiego Zelmeru podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur firmy Zakładu Silników oraz Zakładu Metalowego. Ma to związek z koniecznością zwolnienia ok. 200 pracowników i zwiększającą się automatyzacją firmy.

Na przełomie stycznia i lutego przetarg na 50 proc. PAK i dwie kopalnie


- Na przełomie stycznia i lutego Ministerstwo Skarbu Państwa planuje ogłosić przetarg na sprzedaż 50 proc. Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin - powiedział w rozmowie z PAP Jan Bury, wiceminister skarbu.

Prezydent: miejsce Polski jest w G20


Miejsce mojego kraju jest w G20 - oświadczył prezydent Lech Kaczyński podczas tradycyjnego noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, które we wtorek odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Jak przekonywał, Polska powinna znaleźć się w grupie 20 największych gospodarek, ponieważ jej gospodarka jest 18. na świecie.

Stabilizacja nastrojów w czasie sesji europejskiej


Po sporej zmienności obserwowanej w czasie sesji azjatyckiej, podczas notowań w Europie rynek walutowy podlegał stabilizacji. Eurodolar po przebiciu poziomu 1,4100, zniżkował lekko w okolice 1,4050. Dane, jakie napłynęły dziś na rynek nie wywarły większego wpływu na tę parę walutową.

Fedak spodziewa się niższego wzrostu bezrobocia w II niż w I


Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak spodziewa się, że wzrost bezrobocia w lutym będzie niższy niż miało to miejsce w styczniu.

Stabilizacja w notowaniach EUR/USD


Po wczorajszym odbiciu na rynku eurodolara, dzisiejsza sesja była zdecydowanie bardziej spokojna. Czwartkowy wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2150 w okolice 1,2600 zapoczątkowany został przez pogłoski o interwencji dokonanej przez szwajcarskie władze monetarne.

Police muszą do końca czerwca przekazać PGNIG 134 mln zł zaległych płatności za gaz


Zakłady Chemiczne Police zobowiązały się, że do końca czerwca 2010 roku przekażą PGNiG prawie 134 mln zł zaległych płatności za gaz wraz z odsetkami, a do końca kwietnia zapłacą 44,7 mln zł płatności za gaz dostarczony w marcu i kwietniu wraz z odsetkami - poinformowały Police w komunikacie.

GPW rozpocznie wtorek od wzrostów, później możliwa stagnacja


Pierwsza po Świętach Wielkanocnych sesja w Warszawie ma szanse rozpocząć się od wzrostów indeksów. Pierwsze notowania kontraktów terminowych na indeksów WIG20, to potwierdza. Szczególnie, że we wtorek rano rosną również analogiczne kontrakty na główne europejskie indeksy.

Orange liczy na wzrost udziału w rynku dzięki nowym taryfom


PTK Centertel, operator sieci komórkowej Orange liczy, że dzięki wprowadzeniu oferty segmentowanej zwiększy swój udział w rynku komórkowym, wynika z wypowiedzi przedstawicieli spółki.

Na GPW możliwa korekta z powodu gorszych nastrojów globalnych


Pogorszenie nastrojów na światowych parkietach po rozpoczęciu sezonu wyników w USA zwiększa prawdopodobieństwo korekty w notowaniach na warszawskiej GPW.