Firmy rodzinne rozważają sprzedaż w ciągu 2 lat


Tom Rossello zaczął myśleć o sprzedaży prowadzonej przez rodzinę agencji ubezpieczeniowej w Winter Park na Florydzie z powodu coraz niższych obrotów.

Europejski Bank Inwestycyjny przewiduje, że w 2010 roku jego zaangażowanie w Polsce może być większe niż tegoroczne 7 mld euro - poinformował Massimo d'Eufernia, zastępca dyrektora wydziału operacji pożyczkowych dla Polski Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zakłady Chemiczne Police szacują, że w 2010 roku w wyniku restrukturyzacji w firmie pozostanie 458,5 mln zł, w 2011 r. 161,7 mln zł, a w 2012 r. 141,4 mln zł - poinformowała spółka w komentarzu do raportu kwartalnego. Na rynkach metali spadają ceny miedzi. Inwestorzy obawiają się, że deficyty budżetowe krajów w Europie wpłyną na przyhamowanie wzrostu gospodarczego i spowolnią globalne ożywienie - podają maklerzy. Ceny miedzi spadły; na rynkach obawy o deficyty budżetowe w Europie.Unia Europejska potrzebuje nowej strategii, która będzie uwzględniać sytuację gospodarczą związaną z kryzysem - uważają unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski oraz minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Kiedy w 2006 roku Ludwik Sobolewski obejmował stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, trudno było do końca przewidzieć, jaki kierunek rozwoju obierze polski parkiet pod wodzą nowego przewodniczącego. Barack Obama mianował Bena Bernanke na drugą kadencję na stanowisku szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. - Ben podszedł do znajdującego się na krawędzi zapaści systemu finansowego ze spokojem i wiedzą; śmiałymi działaniami i niesztampowym myśleniem pomógł wyhamować upadek naszej gospodarki - argumentował prezydent Obama.

Analitycy KBC Securities w raporcie z 12 października obniżyli o 17 proc. do 13,4 zł wycenę akcji Cyfrowego Polsatu, utrzymując rekomendację "trzymaj".

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że firmy windykacyjne nagminnie stosują nielegalne metody egzekwowania długów. Egzekutorzy czują się bezkarni, bo Polacy, choć mają takie prawo, rzadko się na nich skarżą. Poniedziałek upłynął na lekkim umocnieniu polskiej waluty. Zdaniem rynku, kurs złotego w dalszej części tygodnia będzie stabilny z tendencją do aprecjacji. Na rynku długu można oczekiwać utrzymania pozytywnego sentymentu z początku tygodnia i popytu na krajowy dług.

Grupa Jutrzenki zrealizowała plan na 2009 rok dotyczący wyników - poinformował PAP prezes Jutrzenki Jan Kolański. Spółka zakładała wypracowanie około 30 mln zł zysku netto. "Grupa wykonała zakładany na 2009 rok plan" - powiedział Kolański Armia to kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych ojców. Na razie żaden z nich z okazji narodzenia potomka nie skorzysta z nowego urlopu ojcowskiego. Powód? W nowych przepisach jest luka - pisze "Rzeczpospolita". Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosły odreagowanie na rynku euro. Wspólna waluta zyskiwała względem dolara, jak też wobec pozostałych konkurentów. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.The U.S. dollar dropped versus the euro on Wednesday and fell versus other major currencies as Greece outlined tax changes and budget cuts to help reduce its deficit. Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne pogorszenie nastrojów na rynkach akcji. W największym stopniu dotknęło azjatyckie giełdy, a szczególnie chińską, gdzie zniżka przekroczyła 5%. W marcu rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosły z 3,61% do 3,82%.

Premier spotka się w środę z RPP i zarządem NBP


Premier Donald Tusk spotka się w środę z członkami Rady Polityki Pieniężnej i zarządem Narodowego Banku Polskiego - powiedział PAP rzecznik rządu Paweł Graś. Oficjalnego tematu spotkania nie podał.

Nie każda spółka otrzyma zwrot podatku


Z analizy orzecznictwa w sprawach VAT wynika, że sądy przyznają zwrot podatku wspólnikom po likwidacji spółek osobowych (obecnie możliwość taka wynika bezpośrednio z ustawy o VAT).

Budżet Hiszpanii pęka w szwach


Pogłębia się wyrwa w hiszpańskim budżecie. Deficyt sektora finansów publicznych wzrósł tam od stycznia do listopada do 71,5 miliarda euro - czyli do 6,8 procent PKB. Jeszcze w październiku deficyt był o 12 miliardów euro niższy.

Bezrobocie w ostatnich dwóch dekadach


Według badania CBOS wśród dziesięciu najczęściej wymienianych przez Polaków negatywnych zmian wywołanych przez transformację aż cztery wiążą się z pracą i zarobkami.

PKN Orlen chce zaskarżyć Koleje Litewskie


PKN Orlen przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej w Brukseli na państwowe Koleje Litewskie, które w 2008 r. rozebrały i zwlekają z odbudową części torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę.

Inflacja w styczniu wyniosła 3,5 proc. rdr i 0,4 mdm


Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu tego roku wyniósł 3,5 proc. rdr, tak samo jak w grudniu 2009 roku - poinformowali PAP eksperci z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc.

"Nie czeka was zagłada"


Polska dobrze radzi sobie z globalnym kryzysem - tak Nouriel Roubini chwali nasz kraj w wywiadzie udzielonym w Davos TVN CNBC Biznes. Ekonomista, który przewidział załamanie światowej gospodarki i od tego czasu nazywany jest "Doktorem Zagładą", jest spokojny o dalszy rozwój Polski, ale podkreśla, że nie każdy kraj regionu ma tak dobre perspektywy.

Giełda: uspokojenie po mocnych spadkach


Środowa sesja na Wall Street przyniosła uspokojenie po silnej przecenie akcji dzień wcześniej, ale inwestorzy cały czas pozostają ostrożni i niechętnie kupują akcje.

Przepaść między bogatymi a biednymi głębsza niż w 1970


Przepaść między bogatymi a biednymi w Zjednoczonym Królestwie jest obecnie o wiele głębsza niż w 1970 roku - wynika z raportu opracowanego na zlecenie brytyjskiego rządu i opublikowanego w środę.

Drastyczne oszczędności sąsiada Polski?


Niemiecki rząd musi przystąpić w 2011 roku do konsolidacji budżetu oraz wdrożyć surowy program oszczędnościowy - ocenili eksperci wiodących niemieckich instytutów ekonomicznych, którzy przedstawili w Berlinie wiosenną prognozę gospodarczą.

Nowa RPP będzie miała czas


Nowa RPP będzie miała czas, by ocenić, kiedy i w jakiej skali dostosować stopy do ożywiającej się stopniowo koniunktury - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Millennium DM obniżył rekomendację dla PKO BP do "neutralnie", cena docelowa 41,6 zł


Analitycy Millennium DM obniżyli rekomendację dla PKO BP do "neutralnie" z "akumuluj", a cenę docelową akcji podwyższyli do 41,6 zł z 40,6 zł.

TP ocenia potencjał rynku płatnej TV


TP ocenia, że na całym rynku płatnej telewizji pozostało jeszcze do zagospodarowania 1,5-2 mln gospodarstw domowych, spółka jest w stanie objąć swoją ofertą około 90 proc. z tych klientów - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele TP.

Nowa siedziba Grupy TP powstanie w Alejach Jerozolimskich


- Nowa siedziba Grupy TP, która ma powstać do 2013 roku, znajdować się będzie w Alejach Jerozolimskich 160 - poinformował na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik spółki.

Tydzień pod znakiem danych z USA


Po wczorajszej silnej końcówce sesji na naszej giełdzie wywołanej publikacją danych PKB w USA, początek dzisiejszej sesji stał pod znakiem utrzymania wczorajszych poziomów. W miarę upływu czasu strona podażowa zyskiwała przewagę, a przyśpieszenie spadków nastąpiło po ogłoszeniu danych o wydatkach i przychodach Amerykanów.

Gigantyczny balon pęcznieje nadal


Konfrontując bezprecedensowe w historii gospodarek problemy dotykające trwałości całych bytów państwowych z katatonicznym optymizmem płynącym z giełd nasuwa się diagnoza swoistej finansowej schizofrenii.

PKP PLK nie chce transgranicznego postępowania ws. Rail Baltica


PKP Polskie Linie Kolejowe SA nie chcą, by Litwini wypowiadali się na temat wpływu na środowisko trasy kolejowej Rail Baltica i odwołali się od decyzji w tej sprawie - poinformowała w piątek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Nowy szczyt i nowe wątpliwości


Już na otwarciu WIG20 zdołał wyznaczyć nowy tegoroczny szczyt notowań, w istocie wspinając się na najwyższy poziom od października ubiegłego roku. Ale skończył dzień niżej, niż go zaczął.

Waluty: NBP gotowy do reakcji


NBP monitoruje sytuację na rynku i nie widzi zagrożeń dla kursu, ale jest gotów do reakcji - powiedział członek zarządu NBP Zdzisław Sokal.

Wsparcie UE dla przedsiębiorczości


Ponad 200 mln zł z unijnych dotacji jest do rozdysponowania do końca roku między osobami, które chcą założyć własną działalność gospodarczą - wynika z szacunków "Gazety Prawnej".

Mieszane wyniki na Wall Street


Niewielkimi zmianami wartości głównych indeksów zakończyła się w czwartek sesja na Wall Street. Wyniki były mieszane.

KE przeciw Polsce ws. regulacji dot. dużych pakietów akcji


Komisja Europejska wystąpi przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niewdrożenia przepisów związanych z oceną inwestorów, którzy chcą nabyć duży pakiet akcji instytucji finansowych - poinformowała KE.

Światowy handel zaczyna odżywać


Po zapaści w ubiegłym roku, w tym roku globalny handel ma już wyjść nad kreskę. Światowa Organizacja Handlu szacuje, że w tym roku wzrost w handlu wyniesie w ujęciu ilościowym 9,5 procent, po spadku o 12 procent w ubiegłym roku.

Od piątku pociągi InterRegio wrócą na tory


Od piątku 14 maja w weekendy wznowione będą połączenia międzywojewódzkie Przewozów Regionalnych, wstrzymane wcześniej przez PKP Polskie Linie Kolejowe - poinformowała dyrektor finansowy Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska.

Tygodniowy przegląd rynków


W ubiegłym tygodniu wiele indeksów światowych giełd akcji weszło w krótkoterminowy trend boczny, ewentualnie dynamika zwyżek zaczęła wyraźnie zwalniać. WIG20, który obejmuje spółki znajdujące się w obszarze zainteresowania inwestorów zagranicznych wyraźnie też poddał się temu trendowi i obecnie granice trendu bocznego można tu wyznaczyć pomiędzy poziomami 2040 a 2160.