Europa gotowa pomóc Grecji. "Pistolet jest odbezpieczony"


Ministrowie finansów strefy euro ostatecznie uzgodnili warunki europejskiego mechanizmu pomocy dla Grecji z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który w razie konieczności ma pomóc temu krajowi wyjść z bezprecedensowego kryzysu i zapewnić stabilność wspólnej waluty. Jeśli tylko Grecja zechce, będzie mogła go aktywować - politycy porównują gotowy pakiet do odbezpieczonego pistoletu gotowego do wystrzału. Z tej broni jednak wystrzelą jedynie pieniądze: pakiet pomocowy dla rządu w Grecji wart jest 30 mld euro.

Nie będzie ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowej administracji - rząd wycofał się z tego projektu. W zamian mają być zwolnienia grupowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jednak na to najprawdopodobniej nie zgodzą się związki zawodowe, a ich akceptacja - w tym przypadku - jest konieczna. Spółka MCI Management miała 44,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 21,55 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Na czwartkowej sesji indeksy światowe zachowywały się dość spokojnie. Giełdy z Wall Street zyskały po tym, jak największy światowy producent aluminium, amerykański koncern Alcoa, zanotował pierwszy kwartalny zysk po serii trzech strat z rzędu.Zamiast zwykłego, składającego się z milionów pikseli obrazu, ciągi kolorowych cyfr i liczb układających się w kolejne klatki - tak wyglądają filmy na YouTube oglądane w nowym, udostępnionym dzisiaj trybie tekstowym. Po godz. 11 premier Donald Tusk zaczął przedstawiać założenia gruntownej reformy finansów publicznych. Mamy już rządowy dokument zawierający jej szczegóły. - Plan polityczny rządu jest jasny i dziś będzie położony na stole: przygotowujemy worek ustaw i 5 minut po tym, jak mamy prezydenta przegłosowujemy je - przekonuje ekonomista Krzysztof Rybiński. Polska odpowiada za wpuszczanie do Bałtyku ponad 30 proc. fosforu i ok. 24 proc. azotu ze wszystkich zanieczyszczeń, które trafiają do morza. To najwięcej z krajów leżących nad Bałtykiem - podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz.

Zarząd One-2-One podjął uchwałę o podniesieniu kapitału spółki poprzez emisję 396.764 akcji serii D o wartości nominalnej 0,10 zł każda, po cenie emisyjnej 4,30 zł za papier z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao w III kw. tego roku wyniósł 620,5 mln zł wobec 841,4 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zaprezentowany dziś wyniki są lepsze od wcześniejszych oczekiwań inwestorów, którzy spodziewali się zysku netto na poziomie 540 mln zł. Economic debate at the global level must focus on the gulf between levels of the euro and the dollar, French President Nicolas Sarkozy said as he vowed to protect domestic industry in a speech to businesses.

Indeks WIG20 zrzeszający największe spółki warszawskiego parkietu osiągnął roczne maksimum. Poziomu 2348 pkt, na którym zakończyła się wtorkowa sesja, nie notowano na Giełdzie Papierów Wartościowych od 3 października ubiegłego roku. Rekordowy poziom osiągnął także WIG - najwyższy od 12 września 2008 roku. Giełda wróciła do czasów sprzed kryzysu? Wskaźnik aktywności w usługach w USA nieoczekiwanie spadł w listopadzie do 48,7 pkt z 50,6 pkt miesiąc wcześniej - podał w czwartek Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Specjałami kuchni regionalnej i rękodziełem będą się w niedzielę promować w Warszawie podlaskie gminy wiejskie. Będzie to już ósma taka promocja, którą organizuje Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.Musimy powiedzieć to wprost - ikona lub obrazek z kłódką na internetowej witrynie zakupowej nie stanowi żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Choć może się to wydawać oczywiste, wymaga jednak podkreślenia, ponieważ ludzie nie podchodzą do zakupów przez internet z odpowiednią dozą ostrożności i zdrowego rozsądku. Specjaliści z AVG radzą, jak być bezpiecznym podczas zakupów online. Polska jest gotowa uczestniczyć w europejskim mechanizmie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji, jeśli będzie to mechanizm całej UE, a nie tylko strefy euro - powiedział w czwartek przed szczytem UE w Brukseli premier Donald Tusk. Niepewna sytuacja gospodarcza w części państw strefy euro nadal hamuje wzrost kursu złotego.

Wiesiołek zastąpi Skrzypka - także w RPP


- Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej jest Piotr Wiesiołek - poinformowała w poniedziałek po posiedzeniu RPP członek rady Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że on będzie zwoływał kolejne posiedzenia Rady aż do wyboru nowego prezesa banku centralnego.

Amerykańska delegacja bada sprawę chińskich płyt budowlanych


Amerykańska delegacja bada w Chinach sprawę eksportowanych do USA stosowanych w budownictwie chińskich płyt gipsowo-kartonowych, nie spełniających międzynarodowych standardów i szkodliwych dla zdrowia ludzi.

NWZ Cersanitu zdecyduje 17.IX o podwyższeniu kapitału o 2,89 mln zł


Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Cerasnit zdecyduje 17 września o podwyższeniu kapitału zakładowego o łączną kwotę nie przekraczającą 2,89 mln zł w drodze emisji nie więcej niż 28.851.200 akcji o wartości nominalnej 0,10 zł każda, poinformowała spółka w komunikacie w czwartek.*

Indeks Ifo w Niemczech trochę słabszy od prognoz


Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w październiku do 91,9 pkt z 91,3 pkt w poprzednim miesiącu - podano w piątek w komunikacie.

Eksporterzy drżą przed mocnym złotym


Złoty znów będzie rósł w siłę - prognozują rynki finansowe. To zła wiadomość dla eksporterów, bo kurs może spaść poniżej granicy opłacalności produkcji. Zapowiedź umocnienia polskiej waluty wynika również z raportu głównej siedziby banku Citigroup - pisze środowy "Puls Biznesu".

Fitch nadał rating "A-" dla emisji polskich euroobligacji


Fitch nadał rating "A-" dla emisji obligacji Skarbu Państwa o wartości 3 mld euro - poinformowała agencja Fitch w komunikacie.

Nauczyciele bez podwyżek w przyszłym roku


Nauczyciele mogą zapomnieć o 10-proc. podwyżkach w przyszłym roku. Jak dowiedziała się reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz, strona rządowa na piątkowym spotkaniu w resorcie edukacji poinformuje nauczycieli, że od czasu, gdy umawiali się na dwie 5-proc. podwyżki w 2010 r., zmieniła się sytuacja gospodarcza Polski i w państwowej kasie po prostu brakuje pieniędzy.

Polacy rzadko ubezpieczają mieszkania i domy


Wyjeżdżając na majówkę, Polacy rzadko ubezpieczają swoje domy czy mieszkania - mówią przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych. Rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń Marcin Tarczyński uważa, że przy krótkich wyjazdach nie obawiamy się o swój majątek.

BRE Bank zorganizuje program obligacji Arctic Paper warty max. 200 mln zł


Producent papieru Arctic Paper zawarł z BRE Bankiem umowę na obsługę programu emisji obligacji, podała spółka w komunikacie. Łączna wartość wyemitowanych papierów nie przekroczy w żadnym czasie łącznej wartości 200 mln zł.

Gdański koncern Energa stracił ponad 1,2 mln zł - są zarzuty


Gdańska prokuratura przedstawiła zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków dwojgu byłym pracownikom firmy Energa-Operator wchodzącej w skład koncernu Energa. Na skutek ich działania firma straciła ponad 1,2 mln zł.

We Francji dobre dane o produkcji przemysłu w styczniu 2010


We Francji wzrost produkcji w styczniu 2010 r. Mdm produkcja przemysłowa wzrosła o 1,6 proc. , po spadku w grudniu 2009 r. o 0,2 proc. - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny INSEE.

Jeszcze za wcześnie na piwko


Trzeci do co wielkości browar na świecie Heineken podnosi prognozy i spodziewa się dwycufrowego wzrostu zysku w tym roku. Po to, by go wypracować, Heineken obniża koszty i utrzymuje na tyle wysokie ceny, by zniwelować spadki sprzedaży piwa.

Sondaż ujawnia poparcie dla oszczędności budżetowych


Większość Greków uważa ogłoszony na początku marca przez rząd program radykalnych oszczędności budżetowych za słuszny, a wielu jest zdania, że związki zawodowe powinny przyjąć pojednawcze stanowisko w tej sprawie - głoszą opublikowane w sobotę wyniki sondażu.

Odbicie na głównej parze


W dniu dzisiejszym od rana obserwujemy główną parę walutową na coraz wyższych poziomach. O godzinie 8:01 kurs EUR/USD wynosił 1,4114, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4107. Po wczorajszej silnej przecenie wspólnej waluty, takie odbicie wydaje się naturalne.

Millennium DM podniósł rekomendację dla KGHM do "neutralnie"


Analitycy Millennium DM w raporcie z 11 marca podnieśli rekomendację dla KGHM do "neutralnie" z "redukuj", podwyższając cenę docelową dla akcji spółki do 96,6 zł z 93,6 zł.

Grecja: większość obywateli odrzuca plan oszczędnościowy rządu


Większość Greków jest przeciwna ostatnim krokom oszczędnościowym ogłoszonym przez rząd - świadczą rezultaty sondażu opublikowane w piątek.

Kontrowersje wokół przekazywania jednego procent podatku


Rozliczając się z fiskusem za 2009 rok po raz szósty możemy przekazać jeden procent podatku na cele społeczne. Podatnicy od początku najchętniej wspierają znane, cieszące się zaufaniem organizacje dobroczynne i humanitarne.

Wejście do strefy euro w 2015 nadal realne - Zielińska-Głębocka


Wejście do strefy euro w 2015 roku nadal jest realne, największy problem dotyczy wysokości deficytu budżetowego - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka z RPP.

Coraz mniej czasu na kontratak


Od poniedziałkowej sesji obserwujemy relatywną słabość GPW w stosunku do rynków bazowych, ilustrowaną przez częste ataki podaży na rynku terminowym, co spycha w dół WIG20 mimo stabilnej sytuacji na innych parkietach.

Włochy: fiasko masowych szczepień przeciwko nowej grypie


We Włoszech wykorzystano zaledwie co 70. dawkę szczepionki przeciwko nowej grypie, zakupionej dla 40 procent ludności przez ministerstwo zdrowia - podał w sobotę dziennik "Corriere della Sera".

PKB Francji wzrósł w I kw. 2010 r., ale słabiej niż się spodziewano


Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł w I kwartale 2010 r. o 0,1 proc. kdk, po wzroście w IV kw. 2009 r. o 0,5 proc., po korekcie - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny Insee w Paryżu.

Młodych Polaków nikt nie uczy oszczędzania


Rodzice nie uczą swoich dzieci oszczędzania. Choć dają im pieniądze, nie tłumaczą, jak nimi gospodarować - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

Czy ceny akcji nadal będą rosły?


Ceny akcji będą nadal rosły w przyszłym roku, a kontynuacja zwyżek będzie możliwa dzięki wzrastającym zyskom spółek - uważa główny analityk do spraw amerykańskiego rynku akcji w Bank of America/ Merrill Lynch David Bianco.

Karty kredytowe - niebezpieczne narzedzie w rękach Polaków


To nie pożyczki gotówkowe, ale karty kredytowe są w rękach Polaków bardziej niebezpiecznym narzędziem finansowym. Udział nierzetelnych spłat długu na kartach kredytowych wyniósł w Banku Zachodnim WBK w 2009 r. 10,4 proc., co oznacza, że w ciągu roku niemal się podwoił.

Zelmer wydzieli ze struktur firmy dwa oddziały


Zarząd rzeszowskiego Zelmeru podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur firmy Zakładu Silników oraz Zakładu Metalowego. Ma to związek z koniecznością zwolnienia ok. 200 pracowników i zwiększającą się automatyzacją firmy.