Wola Info w najbliższym czasie będzie potrzebowała finansowania zewnętrznego


Płynność Woli Info uległa znacznemu pogorszeniu z tytułu poniesionych strat w 2009 r. i w celu poprawy płynnosci grupa będzie potrzebowała finansowania zewnętrznego w najbliższej przyszłości - podała Wola Info w sprawozdaniu za 2009 r.

Nastroje na globalnych rynkach akcji są fatalne. Obawy o rozprzestrzenienie się greckiego kryzysu na inne europejskie kraje mające problem z nadmiernym zadłużeniem, podsycane dodatkowo przez agencje ratingowe obniżające lub straszące obniżeniem ratingów dla kolejnych krajów (wczoraj Moody's Investors Service poinformował o umieszczeniu ratingu Portugalii na liście obserwacyjnej z możliwością jego obniżenia), skutkują globalną ucieczką od ryzyka. Tracą na wartości akcje i surowce, mocno też... Sony Corp. said Friday its chief executive Howard Stringer received total compensation of about Y410 million ($4.5 million) and stock options for 500,000 shares in the fiscal year ended March. Gospodarka strefy euro ma już recesję za sobą, jednak ożywienie będzie przebiegać częściowo chaotycznie - powiedział w piątek prezydent Europejskiego Banku Centralnego, Jean Claude Trichet.Od pięciu miesięcy nowa przeprawa w stolicy powstaje bez opieki inżyniera kontraktu, której wymaga Unia Europejska. Czy odbije się to na jakości prac? - pyta "Życie Warszawy". Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy w nocy z poniedziałku na wtorek Zakładom Chemicznym Police dostawy gazu do standardowego poziomu, po tym jak w ubiegłym tygodniu zostały one zmniejszone o około 15 proc. - poinformował w poniedziałek PAP wiceprezes PGNiG Mirosław Dobrut. Brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych w poniedziałek powodował, ze kurs złotego kształtował się głównie pod wpływem notowań euro-dolara oraz nastrojów panujących na światowych giełdach. Kolejne dni nie powinny przynieść w tej kwestii zasadniczej zmiany. Dla złotego istotnym poziomem wsparcia jest obecnie 4,0350 za euro, którego przebicie może oznaczać otwartą drogę do dalszego umocnienia. Na rynku obligacji panuje dobry klimat, możliwe są dalsze wzrosty cen w kolejnych dniach.

Coraz większa wszechobecność e-maili oznacza, że każdy, kto jest w biznesie - od magnatów finansowych po programistów śniących w kodach komputerowych - powinien opanować umiejętność pisania w sposób inteligentny. Prosty, jasny i precyzyjny język, a także trzymanie się kilku podstawowych reguł sztuki pisarskiej pomogą nam się lepiej komunikować i poprawią nasze perspektywy zawodowe.

Budimex Dromex dostał zamówienie na rozbudowę, przebudowę i remont Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Wartość zlecenia to 27,8 mln zł z VAT - wynika z suplementu do dziennika urzędowego Unii Europejskiej. Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w sierpniu do 52,9 pkt z 48,9 pkt w poprzednim miesiącu - podał we wtorek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Bezrobocie nieznacznie wzrosło w lipcu. Stopa bezrobocia wzrosła do 10,8 proc. z 10,7 proc. w czerwcu. Dane ogłoszone we wtorek przez GUS są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Pracy i oczekiwaniami analityków. Od nowego roku wszystkie mamy będą mogły dłużej opiekować się swoim dzieckiem. Od 1 stycznia 2010 r., obecny 20 tygodniowy urlop można będzie wydłużyć o co najmniej 2 tygodnie. Dłuższy urlop nie będzie obowiązkowy - będzie można go otrzymać na wniosek pracownika. Pracodawca nie będzie mógł odmówić podpisania takiego wniosku. W przypadku, gdy mama urodzi np. bliźnięta, dodatkowy urlop wyniesie 3 tygodnie. A German court denied Norwegian shipping tycoon John Fredriksen on Monday his long desired seat on the supervisory board of TUI due to a potential conflict of interest with his own businesses.Strata netto Zakładów Chemicznych Police wyniosła w trzecim kwartale 2009 roku 95 mln zł, o 138 proc. więcej niż spodziewali się analitycy. Zarząd spodziewa się, że w czwartym kwartale istotnie zmniejszy się dynamika strat. Trzy wykroczenia - i po prawie jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy będą pod specjalnym nadzorem. Jeśli w ciągu 24 miesięcy popełnią trzy wykroczenia, to stracą uprawnienia do prowadzenia auta. Projektem zmiany przepisów we wtorek ma zająć się rząd. Narodowy Fundusz Zdrowia zwykle nie miał problemu z nadmiarem pieniędzy. Jak się jednak okazuje, w I kwartale tego roku do Funduszu wpłynie 590 mln zł więcej, niż zakładano. Co się stanie z nadwyżką?

Sprzedaż BZ WBK bez wezwania?


W mediach pojawiają się głosy, że przejecie BZ WBK może zostać dokonane bez ogłoszenia wezwania.

Dane z USA ważne dla złotego


Dalsze umocnienie dolara wobec euro będzie wpływać na deprecjację złotego. Dla notowań naszej waluty dane z USA mogą być ważniejsze niż decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Zarówno na złotego jak i obligacji pewien wpływ może mieć ewentualna zmiana nastawienia w polityce pieniężnej oraz publikacja fragmentów projekcji inflacji - uważają analitycy.

Wojna wydawców książek z piratami


Coraz większym problemem sieciowego piractwa staje się kradzież książek. Wydawcy postanowili wydać wojnę piratom - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

19.300 zł - dług publiczny Polaka


19.300 zł - tyle na koniec przyszłego roku będzie wynosił dług publiczny na głowę przeciętnego Kowalskiego. To niemal dwa razy więcej niż jego prywatne zobowiązania (10,4 tys. zł), alarmuje "Puls Biznesu".

PGNiG przywraca Policom normalne dostawy gazu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy w nocy z poniedziałku na wtorek Zakładom Chemicznym Police dostawy gazu do standardowego poziomu, po tym jak w ubiegłym tygodniu zostały one zmniejszone o około 15 proc. - poinformował w poniedziałek PAP wiceprezes PGNiG Mirosław Dobrut.

Polska walczy o uznanie


Po sukcesach gospodarczych Polska rozpoczęła walkę o niematerialne wartości: uznanie jej roli jako równoprawnego partnera - ocenia we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt".

Odreagowanie w notowaniach EUR/USD


Wczorajsza sesja na rynku złotego przebiegała pod znakiem dynamicznej aprecjacji złotego. Notowania EUR/PLN zeszły do poziomu najniższego od połowy września (4,1200). Kurs USD/PLN zniżkował natomiast w pobliże 2,7400.

Nikkei sheds gains, eyes on Chinese equities


Japan's Nikkei stock index trimmed earlier gains to dip 0.8 percent on Tuesday, with market players taking cues from fluctuations in Shanghai shares after Chinese equities tumbled the previous day.

Currency in focus as euro finance ministers meet


Euro zone finance ministers were to discuss the economic risks of euro appreciation at talks with the head of the European Central Bank on Monday, as the single currency traded near a 14-month high versus the dollar.

GPW trochę pod kreską


Po tym, jak trzy ostatnie sesje minionego tygodnia nie poszły po myśli byków, można było się spodziewać, że początek giełdowego tygodnia nie będzie stał pod znakiem przewagi kupujących. Tak też jest. WIG przed południem traci 0,7% i schodzi do 38 tys. pkt.

Na GPW lekki wzrost


Po kilku dniach spadków czwartkowe notowania na GPW przyniosły wzrosty indeksów, które z końcem sesji stopniały. Zdaniem analityków, w piątek rynek czeka konsolidacja przy 2.140 pkt, a do większych zmian może dojść w połowie przyszłego tygodnia.

KOV ma zgodę na przejęcie KUB-Gasu


Kulczyk Oil Ventures otrzymał zgodę od Komitetu Antymonopolowego Ukrainy na przejęcie 70 proc. udziałów firmy KUB-Gas, zajmującej się poszukwianiem ropy i gazu na Ukrainie. KOV wybrał lokalizacje czterech odwiertów w Brunei. Spółka podtrzymuje, że jej debiut na warszawskiej giełdzie powinien nastąpić do końca pierwszego kwartału - podał KOV w komunikacie prasowym.

Eurostat: Inflacja HICP w Polsce spadła do 3,8% w październiku


Wzrost zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP) wyniósł w Polsce w październiku br. 4,0% r/r wobec 4,0% miesiąc wcześniej, podał w poniedziałek unijny urząd statystyczny Eurostat. Według szacunków Eurostatu, średnia inflacja HICP dla wszystkich 27 członków UE wyniosła w październiku 0,5% r/r wobec 0,3% miesiąc wcześniej.

Grupa Integer.pl przewiduje 40-60 proc. poprawę wyników w 2010 roku


Grupa Integer.pl przewiduje w 2010 roku poprawę wyników finansowych o 40-60 proc.- poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Rafał Brzoska.

Unia Europejska wyszła z recesji


Biuro statystyczne Eurostat podało, że unijna gospodarka urosła w trzecim kwartale o 0,2 procent w porównaniu z poprzednim. Jeszcze lepiej wypada strefa euro, gdzie PKB wzrósł o 0,4 procent.

Wood&Co. podniósł cenę docelową Dom Development do 25 zł


Analitycy Wood&Company podwyższyli cenę docelową dla akcji Dom Development do 25 zł.

Dobre wyniki DM IDMSA


W trzecim kwartale 2009 r. Grupa Kapitałowa DM IDMSA osiągnęła zysk netto w wysokości 21,5 mln zł, co stanowi wynik o ponad 43 proc. wyższy niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku (15 mln zł). Broker jednocześnie zwiększył o 70% jednostkowy zysk netto do 17,53 mln zł - z kwoty 10,3 mln zł wypracowanych w trzecim kwartale 2008 r.

Najmniejszym łatwiej będzie uciec od VAT-u


Rząd ułatwia życie najmniejszym firmom: według przyjętego we wtorek projektu ustawy firma, której obrót w przyszłym roku nie przekroczy 20 tysięcy euro, będzie zwolniona z podatku VAT. W roku 2011 limit zostanie podniesiony do 30 tysięcy euro.

Prezydenckie nominacje w przyszłym tygodniu


Prezydent Lech Kaczyński ogłosi nominacje do Rady Polityki Pieniężnej na początku przyszłego tygodnia - poinformował PAP Paweł Wypych, minister w Kancelarii Prezydenta.

Spotkanie unijnych ministrów finansów


W Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu spotykają się dzisiaj unijni ministrowie finansów. Mają oni zaakceptować utworzenie specjalnego funduszu ratunkowego dla krajów borykających się z problemami finansowymi. Zielone światło dali już liderzy strefy euro na piątkowym szczycie w Brukseli.

Niewygodne siedzenie przy biurku


Tegoroczne wyniki Ergotestu wykazały, że w Polsce tylko 1 proc. stanowisk pracy z monitorem komputera spełnia wymagania ergonomii. Ponad 50 proc. osób pracujących przy monitorach komputera w pozycji siedzącej cierpi oraz odczuwa bóle kręgosłupa i pleców.

Indeks WIG20 wzrósł dynamicznie na koniec poniedziałkowej sesji


Indeks WIG20 skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, który po dodatnim otwarciu stabilizował się przez cały dzień na poziomie nieco wyższym od 2.300 pkt, tuż przed końcem sesji wzrósł dynamicznie o ok. 2 punkty procentowe. Zdaniem analityków, stało się tak dzięki pozytywnemu otwarciu handlu na Wall Street i zachowaniu sąsiednich parkietów.

Groźniejszy dług publiczny


Projekt ustawy budżetowej na 2010 r. będzie najprawdopodobniej zakładał deficyt budżetu na poziomie co najmniej 40 mld zł - mówi "Rzeczpospolitej" osoba związana z rządem. Ministerstwo Finansów nie chciało tego komentować.

Działalność w Unii będzie łatwiejsza


Senat przyjął w czwartek 34 poprawki do ustawy o świadczeniu usług na terenie Polski. Zgodnie z nią polscy rzemieślnicy, architekci, radcy prawni i firmy oferujące usługi będą mogli bez przeszkód prowadzić swoją działalność gospodarczą na unijnym rynku.

Polska nie jest gotowa na darmową energię


Duńczycy chcieliby wybudować na Bałtyku, w okolicach Słupska i Kołobrzegu, elektrownie wiatrowe. Tymczasem Polska jest do tego nieprzygotowana; nie mamy odpowiednich ustaw, analiz ekologicznych ani urządzeń do przesyłaniu prądu - informuje "Metro".