Pół pasa, szybkie lądowanie


Na lotnisku Chopina będzie można lądować podczas wrześniowego remontu. Piloci dostaną dwa krótkie pasy - po 1300 metrów. Lecz duże odrzutowce pasażerskie potrzebują co najmniej 700 metrów więcej - pisze "Życie Warszawy".

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację osłabienia złotego, zapoczątkowanego jeszcze w poniedziałek. Notowania EUR/PLN około godz. 11.00 zwyżkowały ponad 4,2500, kurs USD/PLN natomiast kształtował się w tym czasie w okolicach poziomu 2,8800. Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w raporcie z 8 marca podtrzymali rekomendację "akumuluj" dla PKN Orlen. Cenę docelową akcji spółki ustalili na 40,2 zł. Wtorkowe zachowanie indeksu dużych spółek potwierdziło siłę byków. Dowodem jest przełamanie ubiegłorocznego szczytu, co optymistycznie nastraja inwestorów. Jednak należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia "pułapki", w której inwestorzy już niejednokrotnie doświadczyli.Od wtorku wraz z początkiem nowego roku obrachunkowego, w Wielkiej Brytanii weszła w życie nowa 50-procentowa stawka podatku PIT. Takiej stawki można jednak uniknąć np. poprzez wspomaganie brytyjskiego przemysłu filmowego - przypominają media z Wysp. George Clooney cały dzień wydzwaniał, aby doprowadzić do produkcji maratonu telewizyjnego, w trakcie którego zebrano 66 mln dol. na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Aktorka Alyssa Milano poprosiła gości swojego przyjęcia urodzinowego o darowizny zamiast prezentów; udało się w ten sposób zebrać 92 tys. dol. na rzecz nowojorskiej organizacji “charity:water”, która buduje studnie w krajach III świata. Prezes banku Morgan Stanley John Mack oraz dyrektorzy generalni Leslie Moonves z CBS i... Startują targi motoryzacyjne w Detroit, jedne z największych na świecie, a na dodatek pierwsze po ocaleniu od bankructwa amerykańskich gigantów - General Motors i Chryslera. Zapowiedziane są premiery 60 modeli aut, a w centrum uwagi mają być samochody elektryczne i nowe technologie motoryzacyjne.

Obawy o zadłużenia gospodarek Strefy Euro wywierają wpływ na przebieg notowań na światowych giełdach. W dniu wczorajszym indeks S&P500 tracił 1,4%, a w ślad za nim podążyły rynki azjatyckie. W wyniku wzrostu niepewności kurs euro znalazł się w pobliżu najniższego poziomu od 4 lat.

Tylko bezrobotni, zarejestrowani po 1 stycznia, dostaną wyższy zasiłek. Ci, którzy zrobili to lub zrobią jeszcze w grudniu, otrzymają niższą kwotę. Dlatego jeśli chcą się zarejestrować i mają prawo do zasiłku, nie powinni się śpieszyć do urzędu... Fiat Powertrain Technologies może kupić 50 proc. udziałów spółki Fiat-GM Powertrain Polska od General Motors LLC - taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kurs złotego kształtuje się obecnie głównie pod wpływem ruchów na parze eurodolar. Wszelkie pojawiające się dane makroekonomiczne mogące mieć wpływ na wycenę tej właśnie pary walut należy brać pod uwagę pod kątem ich późniejszego przełożenia się na kurs złotego - uważają specjaliści. Westinghouse to trzeci - kandydat do budowy elektrowni atomowej w Polsce. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że szefowie Polskiej Grupy Energetycznej i amerykańsko-japońskiego mają wkrótce powołać grupę roboczej, która zbada możliwości wspólnego przygotowania budowy elektrowni atomowej w naszym kraju. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek po południu dziewięć taryf na sprzedaż energii elektrycznej - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Podwyżki taryf dla gospodarstw domowych wynoszą pomiędzy 5 a 6 proc., czyli przeciętnie powinniśmy zapłacić ok. 4 zł miesięcznie.Krakowski Urząd Kontroli Skarbowej wykrył fikcyjne faktury za blisko 59 mln zł - informuje "Dziennik Polski". Nafta Polska nie jest zadowolona z dotychczasowej propozycji PCC w sprawie prywatyzacji Tarnowa i ZAK-u. Inwestor musi przedstawić lepszą ofertę, ostateczny koniec negocjacji nastąpi 12 kwietnia - poinformował dziennikarzy Wiesław Skwarko, prezes Nafty Polskiej. Szykuje się kolejny spór z UE, gdyż deweloperzy i firmy budowlane będą wystawiać świadectwa energetyczne dla budynków, które sami postawili - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowojorskie wskaźniki najlepiej od listopada 2009 r.


Powszechne zaskoczenie wywołane nieoczekiwaną podwyżką stóp procentowych nie wpłynęło na spadek aktywności strony popytowej podczas piątkowej sesji. Co więcej, niskie otwarcie podczas ostatniego dnia handlu w ubiegłym tygodniu było jedynie bodźcem do uzupełniania portfeli.

Kiedy możesz zwrócić zakupiony towar. Sprawdź


W szale świątecznych zakupów często zdarza się nam kupić za dużo, albo wręcz nie to, co trzeba. W chwili opamiętania przychodzi wtedy pomysł, by zwrócić niepotrzebny zakup. Pomysł dobry, lecz nie zawsze realny...

Dwa tysiące euro za taksówkę z Rzymu do Paryża


Dwóch tysięcy euro żądają rzymscy taksówkarze za kurs z Wiecznego Miasta do Paryża. Za 1500 euro można pojechać do Genui bądź Innsbrucku. Włoskie media podkreślają, że paraliż ruchu lotniczego to żyła złota dla kierowców taksówek.

Zysk NBP przed utworzeniem rezerwy jest nieznacznie wyższy niż 8 mld zł


Zysk Narodowego Banku Polskiego przed utworzeniem rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych jest nieznacznie wyższy niż 8 mld zł. Na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej będzie najprawdopodobniej dyskutowała o projektecie uchwały doprecyzowującym zasady tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe zapisane w uchwale z 2006 roku - poinformowało PAP źródło zbliżone do RPP.

Hotel w Abu Zabi oferuje swoim klientom... automat ze złotem


Nietypową usługę dla swoich klientów wprowadzili właściciele hotelu Emirates Palace w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - ustawili automat, w którym każdy chętny będzie mógł kupić sobie złoto w dowolnej postaci.

Po wtorkowych rekordach, środowa sesja na GPW może rozpocząć się od spadków


Na warszawskiej giełdzie, podobnie jak na światowych rynkach, utrzymują się popytowe nastroje. Wczorajszy wzrost indeksów WIG20 i WIG o prawie 1 proc., do odpowiednio 2575,36 pkt. oraz 43562,01 pkt., i nowe rekordy ponad rocznej hossy, doskonale to ilustrują. Szczególnie, że humorów inwestorom nie zdołały popsuć ani rosnące w pierwszych dniach kwietnia rynkowe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Ani też powrót obaw związany z problemami zadłużonej Grecji, co wczoraj przełożyło się na...

Chude lata dla importerów aut


Prywatny import pojazdów spadł w zeszłym roku roku o ponad 30 procent. Ten rok może być jeszcze gorszy – kurczy się bowiem rynek używanych aut za nasza zachodnia granicą. Budżet traci na niższych wpływach z akcyzy - alarmuje "Rzeczpospolita".

Call2Action zadebiutuje 25 sierpnia na NC; do końca '09 chce pozyskać 4 mln zł


Call2Action, oferująca sprzedaż powierzchni reklamowych na własnych nośnikach multimedialnych, zadebiutuje we wtorek 25 sierpnia na rynku NewConnect. Do końca roku spółka chce pozyskać z prywatnej emisji 4 mln zł - podała Call2Action w komunikacie prasowym.

Za tydzień-dwa umowa z Irlandią na CO2 za 15 mln euro


Za tydzień - dwa tygodnie zostanie podpisana druga umowa Polski na sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wynikająca z protokołu z Kioto - poinformował minister środowiska prof. Maciej Nowicki podczas panelu z okazji dwóch lat rządu PO-PSL. Będzie to umowa z Irlandią. Polska uzyska 15 mln euro z tej transakcji - podał.

PGE wybierze partnera do budowy elektrowni jądrowej


- PGE, która podpisała niedawno z EdF list intencyjny w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej, chce stworzyć kolejne dwie-trzy grupy robocze z innymi podmiotami. W ciągu roku spółka zdecyduje z kim wybuduje elektrownię atomową - powiedział w środę Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Telekomunikacyjny gigant z zadyszką


Telekomunikacja Polska poniżej oczekiwań rynku. Największy polski operator zakończył III kwartał z prawie dwukrotnie niższym zyskiem netto niż przed rokiem. TP SA wypracowała wynik na poziomie 327 mln złotych - to o 293 mln mniej niż w III kw. zeszłego roku.

Czym RPP w przyszłym roku nas zaskoczy?


Zmiana nieformalnego nastawienia Rady Polityki Pieniężnej na restrykcyjne jest możliwa w II kwartale przyszłego roku - oceniła w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka, kandydat PO do nowej RPP. Jej zdaniem dla decyzji Rady kluczowe będzie zapoznanie się z lutową projekcją NBP.

Kompania Węglowa zaczyna rokowania ws. sprzedaży kopalni "Silesia"


Kompania Węglowa (KW) rozpoczęła w poniedziałek rokowania dotyczące sprzedaży kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach - poinformował rzecznik firmy Zbigniew Madej. Kolejne spotkanie z inwestorem zaplanowano na 26 stycznia.

URE zatwierdził już wszystkie taryfy na sprzedaż energii


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził po południu dziewięć taryf na sprzedaż energii elektrycznej - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Oznacza to, że regulator zatwierdził już taryfy dla wszystkich przedsiębiorstw obrotu. Podwyżki taryf dla gospodarstw domowych wynoszą pomiędzy 5 a 6 procent.

Analitycy: Złoty będzie nadal zyskiwać


Kurs euro na wczorajszym fixingu NBP wyniósł 4,17 zł i był niemal taki sam jak na początku roku, czyli w przededniu załamania na rynku walutowym. Analitycy są pewni: złoty będzie nadal zyskiwał, choć jego kurs jeszcze nie raz będzie się chwiał.

On zarobił na francuskim blamażu


Francja płacze, bo jej piłkarze w niesławie wracają już z mundialu. Na świecie jest jednak ktoś, kto na tę wiadomość patrzy z szerokim uśmiechem, bo dla niego ma ona wymiar 30 milionów dolarów. Choć Warren Buffet bez takiej sumy też by przeżył, to jednak jej pozostanie na koncie musi go cieszyć.

"Naciskałam hamulec. Bóg interweniował"


Szef amerykańskiego oddziału Toyoty James Lentz przyznał przed komisją Kongresu USA, że samochody koncernu miały defekty techniczne, i przeprosił za nie nabywców. Dziś przed Kongresem stanie prezes Toyoty, Akio Toyoda.

Carrefour uderzy w małych


Francuska sieć Carrefour wyhamowuje ekspansję hipermarketów i stawia na małe sklepy franczyzowe, informuje "Puls Biznesu".

Struktury: Uwaga na gwarancję


Gwarancja kapitału w produktach strukturyzowanych nie zawsze znaczy, że klient otrzyma całość kapitału, który zainwestował.

S&P500 buduje lokalny szczyt


Wczorajszy wzrost WIG20 był reakcją na polepszające się nastroje na rynkach europejskich oraz na kontraktach na indeksy amerykańskie. Po kilku sesjach spadkowych odbicie było bardzo mocne, a WIG20 zyskał ostatecznie na wartości 2,7% przy dość niskim obrocie jak na taką skalę wzrostów.

Waluty: Kto steruje złotym?


Złoty, po porannym umocnieniu do głównych walut, koryguje ten ruch. O godzinie 11:45 kurs USD/PLN testował poziom 2,7834 zł, tracąc 0,1 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN spadł o 0,2 gr i testował poziom 4,1610 zł.

Uwaga na fałszywe blankiety


Oszuści podszywają się pod Radio Maryja i Fundację "Lux Veritatis" i wyłudzają pieniądze przekazywane przez darczyńców - ostrzega "Nasz Dziennik". Według gazety od kilku miesięcy ktoś rozsyła fałszywe druki przekazów wpłat na Radio Maryja i Fundację "Lux Veritatis".

Plany gazociągów z Rosji dzielą Europę


"New York Times" pisze we wtorek w obszernym artykule na pierwszej stronie o ryzyku politycznego wykorzystywania przez Rosję planowanych gazociągów North Stream i South Stream, którymi gaz ma popłynąć do Europy Zachodniej z pominięciem krajów Europy Wschodniej.

"Przeprosiłem premiera w imieniu Zyty Gilowskiej"


Premier Donald Tusk zaapelował do prezesa NBP i członków RPP o zgodę i współdziałanie w najważniejszych kwestiach gospodarczych - podało Centrum Informacyjne Rządu, po spotkaniu szefa rządu z Radą. Prezes NBP Sławomir Skrzypek ocenił zaś, że spotkanie było merytoryczne.

PKO BP przesunął termin publikacji wyników za III kw. na 16 listopada


PKO BP przesunął termin publikacji wyników za III kw. 2009 roku na 16 listopada - poinformował bank w piątkowym komunikacie. Pierwotnie raport za III kwartał miał być opublikowany 13 listopada.