Elektrownie atomowe w Żarnowcu i Klempiczu


Prawdopodobne lokalizacje elektrowni atomowych w Polsce to Żarnowiec i Klempicz - dowiedziała się TVN24. Powodem wyboru tych miejsc są przeprowadzone tam jeszcze w latach 80. badania hydrologiczne oraz analizy, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Uwzględniono też zgodę mieszkańców na inwestycję. We wtorek o godz. 9 resort gospodarki oficjalnie poda miejsca, gdzie powstaną zakłady.

Akcje Japan Airlines podrożały o ponad 30 procent po informacji, iz rząd w Tokio zdecydował się na podwojenie oferty pomocy kredytowej dla zagrożonej bankructwem firmy. Rząd zaoferował JAL 200 miliardów jenów, czyli równowartość 2,2 miliarda dolarów. Rzecznik Polskich Linii Lotniczych Jacek Balcer wyklucza możliwość strajku w LOT-cie. W ostatnich tygodniach doszło do protestów załogi między innymi linii British Airways. Rodzi to obawy, że Polsce grozi podobny scenariusz. Ministerstwo Skarbu, które przygotowuje prywatyzację LOT-u, apeluje do spółki o odpowiedzialność i wykluczenie działań utrudniających funkcjonowanie firmy. Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w listopadzie 2009 roku 351.770 sztuk i było o 14 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 0,16 proc. i wyniósł 2441,39 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 113 spółek, 186 spadł, 50 nie zmienił się. Akcjami siedmiu spółek nie handlowano. Australia and New Zealand Banking Group podała, że skoncentruje się na rozwijaniu swojego działu zarządzania majątkiem w Azji. Bank chce wykorzystać fakt, że na kontynencie tym szybko przybywa ludzi majętnych i poszerzyć udział w rynku. Szkocki browar BrewDog z miejscowości Fraserburgh w hrabstwie Aberdeenshire (środkowo-wschodnia Szkocja) chce uchodzić za producenta najmocniejszego gatunku piwa w świecie i trafić do światowej księgi rekordów Guinnessa.

Ostatnie publikacje danych makroekonomicznych wywołały mieszane nastroje wśród inwestorów. Kurs dość gwałtownie oscylował w ostatnich godzinach nie wyznaczając żadnej nowej drogi rozwoju sytuacji na rynku EUR/USD. Mimo tych perturbacji nadal pozostajemy w trendzie wzrostowym, dlatego należy oczekiwać wzrostu kursu do 1,5010.

Vectra - spółka zależna Pol-Aquy złożyła wspólnie z Sonntag AG Baugasellschaft mbH najkorzystniejszą ofertę na budowę drugiego etapu układu przesyłowego ścieków Oczyszczalni Czajka - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Pol-Aqua. Zdaniem ekonomistów, wobec braku istotnych danych złoty będzie w najbliższym czasie zależny od notowań pary EUR-USD. Rynek obligacji czeka na wtorkową prognozę inflacji za sierpień.

W drugiej połowie sierpnia 2009 roku weszła w życie Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców . Nowe przepisy mają na celu z jednej strony pomóc firmom przechodzącym trudności finansowe, z drugiej uelastycznić formę i czas pracy dostosowując je do bieżącej sytuacji rynkowej. Będą prawomocne do końca 2011 roku. Ropa naftowa tanieje w czwartek na rynkach paliw z powodu obaw, że Chiny mogą zmniejszyć inwestycje przemysłowe, a to spowoduje spadek popytu na paliwa - podają maklerzy. Inwestorzy tracą zaufanie, iż Grecji można będzie rzeczywiście pomóc - takie można odnieść wrażenie, jeżeli popatrzy się na wtorkowe notowania.Agora będzie współprodukować, razem z CD Projekt Red, grę komputerową "Wiedźmin 2", poinformowali przedstawiciele CD Projekt w poniedziałek. Wcześniej giełdowy Optimus, pośrednio właściciel CD Projekt, informował że zagwarantował umowy (licencyjną i dystrybucyjną) z Agorą. U.S. lawmakers told Facebook on Tuesday they were concerned about changes in its privacy policy that would allow personal information to be viewed by more than friends, and options on other websites that would allow third parties to save information about Facebook users and friends. - W I półroczu 2009 r. grupa kapitałowa Redan poniosła stratę netto wynoszącą 16,2 mln zł. W odpowiedzi na istotne pogorszenie się koniunktury spółka podjęła restrukturyzację, w wyniku której liczy na poprawę wyniku i ponowne osiągnięcie zysku w czwartym kwartale tego roku.

Stabilizacja cen zboża; tanieją mięsa


Z analizy resortu rolnictwa wynika, że ceny zbóż na początku października stabilizują się na niskim poziomie, tanieją za to ceny mięsa.

Refakturowanie kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu


Dość powszechnie firmy leasingowe przy zawieraniu umów, w szczególności gdy ich przedmiotem są samochody, refakturują na leasingobiorcę koszty ubezpieczenia związane z przedmiotem leasingu. W tej sytuacji pojawia się problem, czy ubezpieczenie to opodatkować należy stawką właściwą dla usługi ubezpieczeniowej, czy też dla umowy leasingu.

Debiut RPP w nowym składzie


Wprawdzie szanse na wzrost kosztu kredytów podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oscylują wokół zera, lecz inwestorzy i tak będą wyczekiwać na komentarze nowych członków.

Szefowie Barclays będą zeznawać w sprawie Lehmana


Dwaj czołowi menadżerowie Barclays powiedzą w tym tygodniu nowojorskiemu sądowi, że brytyjski bank nie uzyskał nieuprawnionych korzyści z transakcji, której przedmiotem były pozostałości po Lehman Brothers. Sprawa pokazuje, że banki powinny sporządzać „testamenty woli”.

Polacy wybrali tańszy wypoczynek w kraju


Doskonała pogoda sprawiła, że w lipcu i sierpniu kurorty w naszym kraju oblegane były przez polskich turystów. Tegoroczne obłożenie nie może jednak przesłonić ciemnych chmur, które zbierają się nad polską branżą turystyczną - czytamy w dzienniku "Polska".

Stopa bezrobocia w Eurolandzie w grudniu 2009 r. 10,0 proc.


Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2009 roku była najwyższa od sierpnia 1998 roku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Enterprise Investors zainwestuje 200 mln zł w sieć supermarketów


Polish Enterprise Fund VI zarządzany przez Enterprise Investors za 200 mln zł obejmie 49 proc. udziałów w Dino Polska, sieci supermarketów działającej w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku - poinformowali na środowej konferencji przedstawiciele Enterprise Investors i Dino Polska.

Złoty w przedziale 4,16/17 za euro


W poniedziałek na rynku walut niewiele się działo, a złoty pozostawał w wąskim przedziale 4,16/17 za euro - powiedział PAP Robert Kęsicki z Kredyt Banku.

"Zapłaćcie nam, a nie sobie!"


Najwięksi akcjonariusze Goldman Sachs domagają się, by bank zmniejszył sumy bonusów dla pracowników i podzielił się częścią zysków z inwestorami - donosi "The Wall Street Journal". Bank był krytykowany za gigantyczne premie dla swych menedżerów wypłacane wtedy, gdy korzystał jeszcze z pomocy amerykańskiego rządu.

PIP: pracodawcy coraz częściej łamią prawo pracy


Pracodawcy coraz częściej łamią prawo pracy. Według Państwowej Inspekcji Pracy liczba pracowników, którym nie wypłacono wynagrodzeń wzrosła w ubiegłym roku w porównaniu z 2008 rokiem o 65 procent.

Pekao: stabilne zyski i ryzyko pod kontrolą


Zysk netto grupy Banku Pekao SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 620,5 mln zł z 841,4 mln zł rok wcześniej. Jednak zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 540 mln zł. Zyski banku rosną stabilnie a ryzyko jest pod kontrolą - zapewniają jego przedstawiciele.

Złoty będzie stabilny w środę


Sesja na rynku walutowym upłynie pod znakiem ważnych danych makro z kraju, strefy euro i Stanów Zjednoczonych. Oczekiwane osłabienie dolara wspomoże nieco naszą walutę, która powinna poruszać się w przedziale 4,20-4,25 za euro, uważają ekonomiści.

Od przyszłego roku wkład eksportu netto do PKB może być mniejszy - prezes NBP


Zdaniem prezesa NBP Sławomira Skrzypka istnieje prawdopodobieństwo, że od przyszłego roku wkład eksportu netto do PKB będzie mniejszy, niż obecnie. W jego opinii rok 2011 może być początkiem zbliżania się polskiej gospodarki do potencjalnego PKB.

Sondaż: nadchodzące święta cieszą 86 proc. Polaków


Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia cieszą niemal wszystkich Polaków (86 proc.); w większości domów kultywowane będą świąteczne tradycje: w 90 proc. z nich stanie choinka, a w 77 proc. obecne będą prezenty. W tym roku wydamy na nie przeciętnie ok. 300 zł, co stanowi najwyższą średnią kwotę w minionych 15 latach - wynika z sondażu przygotowanego przez Pentor Research International we współpracy z TVN CNBC.

Niebezpieczne banknoty


Mafijne pralnie brudnych pieniędzy, terroryści i oszuści podatkowi coraz chętniej wykorzystują do swoich celów banknoty o nominale 500 euro, które znacznie ułatwiają przechowywanie i transportowanie dużych sum pieniędzy. Gotówka o wartości 6 milionów euro spokojnie mieści się do podręcznej torby, a 10 milionów euro można złożyć w 45-centymetrowej skrytce depozytowej.

KNF z ręką na pulsie sprzedaży BZ WBK


Ewentualne przejęcie BZ WBK przez PKO BP miałoby neutralny wpływ na sektor finansowy - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Przewodniczący zapowiada jednak, że nadzór tej transakcji będzie się z uwagą przyglądał.

Petrolinvest i PGNiG razem?


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada umowa między spółkami, o podpisaniu której poinformował w środę Petrolinvest.

Kurs PLN może powrócić w okolice równowagi, czyli 4 zł/euro


Kurs złotego może powrócić w okolice kursu równowagi, czyli około 4 zł/euro - powiedziała dziennikarzom członek RPP, Anna Zielińska-Głębocka.

EMC chce utrzymać dynamikę poprawy wyników w 2010 roku


EMC Instytut Medyczny, którego przychody wzrosły po trzech kwartałach 2009 roku o blisko 46 proc. do 86,1 mln zł, a zysk netto zwiększył się ponad czterokrotnie do 4,3 mln zł, planuje utrzymać te dynamiki w 2010 roku - poinformował dziennikarzy Piotr Gerber, prezes spółki.

14 firm ubiega się o zlecenie budowy filharmonii w Koszalinie


Czternaście firm jest gotowych wybudować nową siedzibę filharmonii w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Złożone przez nie oferty wahają się od 29 do 40 mln zł. Obecnie wszystkie propozycje są analizowane pod kątem zgodności z warunkami przetargu.

T.Hoenig z Fed chce zaostrzenia polityki monetarnej


Decyzja Fed, jak i późniejsze przemówienie Obamy nie zaskoczyły inwestorów. Nic więc dziwnego, iż reakcje najważniejszych rynków są nieco przypadkowe. Dziś dane o zamówieniach w USA oraz wyniki Microsoftu.

Do połowy VIII przychody z prywatyzacji wyniosły 3,7 mld zł


Według danych resortu skarbu do połowy sierpnia przychody z prywatyzacji wyniosły 3,7 mld zł - podał MSP w komunikacie.

Almunia chwali Polskę w debacie o kryzysie


Występując w debacie o kryzysie gospodarczym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia pochwalił we wtorek w Parlamencie Europejskim Polskę jako jedyny kraj UE o pozytywnym wzroście PKB.

Brytyjska przestrzeń powietrzna zamknięta do poniedziałku


Według najnowszych danych władze Wielkiej Brytanii zdecydowały o przedłużeniu zamknięcia brytyjskiej przestrzeni powietrznej co najmniej do godz. 8 rano czasu polskiego w poniedziałek.

USA: projekt reformy ochrony zdrowia gotowy w Izbie Reprezentantów


Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przedstawiła w czwartek końcowy projekt ustawy o reformie opieki zdrowotnej - kluczowy element programu prezydenta Baracka Obamy.