Białoruś: PE ryzykuje otwarcie puszki Pandory


Za jednostronną, tendencyjną i krótkowzroczną uznał MSZ Białorusi środową rezolucję Parlamentu Europejskiego potępiającą m.in. ostatnie represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi. PE ryzykuje otwarciem puszki Pandory - ostrzega komunikat resortu.

W związku z fatalnym stanem toru żużlowego w Zielonej Górze nie odbędzie się niedzielny mecz finałowy Speedway Mobile Center Ekstraligi między Falubazem Zielona Góra a Unibaksem Toruń. Dobiega końca krótka, acz ekscytująca saga transferowa dotycząca Sergio Canalesa. Objawienie sezonu Primera Division zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisać ma kontrakt z Realem Madryt. Działacze z Santiago Bernabeu na transfer przeznaczą 10 milionów euro. Debiut Witalija Pietrowa w Formule 1 zakończył się niepowodzeniem. Kierowca Renault z powodu awarii zawieszenia nie ukończył wyścigu o Grand Prix Bahrajnu.Polska - Słowacja. Żałosne to było widowisko. Pod każdym względem. Dziennikarz Tomasz Kuzia szukał przez internet zaginionego na Haiti przyjaciela Marka Gonzaleza. - W redakcji leżała galeria zdjęć z Port-au-Prince. Gruzy, krew, zwłoki. Widziałem ich setki, ale jeszcze nigdy nie czułem obawy patrząc na fotografie. Aż do teraz - mówi Tomasz. Opowiedział nam jak wyglądało jego prywatne śledztwo. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ogłosiła w środę listę hoteli i baz treningowych wszystkich 32 reprezentacji, które wystąpią w mistrzostwach świata w RPA (11 czerwca - 11 lipca).

Gospodarka amerykańska wzrosła w IV kwartale ubiegłego roku w tempie szybszym, niż przewidywano, chociaż przypisuje się to bardziej spadkowi tempa likwidacji zapasów, niż wzrostowi sprzedaży.

W przededniu 70–tej rocznicy wybuchy II wojny światowej w rosyjskich mediach pojawia się sporo historycznych publikacji, dotyczących sytuacji międzynarodowej w Europie w latach 30-tych. Cechą wspólną historycznych wystąpień w państwowych mediach jest usprawiedliwianie paktu Ribentrop-Mołotow – jako zabiegu , który pozwolił Związkowi Radzieckiemu przygotować się do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. 26 stycznia 2010 roku zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego podejmie ostateczną decyzję w sprawie składu polskiej reprezentacji na zimowe igrzyska w Vancouver (12-28 lutego) - poinformował w środę sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński.

Szwajcarski sąd zgodził się na zwolnienie Romana Polańskiego za kaucją w wysokości 4,5 mln franków (3 mln euro) - podało ministerstwo sprawiedliwości tego kraju. Brat papieża Benedykta XVI - Georg Ratzinger - poprosił o wybaczenie ofiary molestowania seksualnego i potępił nadużycia w chórze chłopięcym katedry w Ratyzbonie, który prowadził przez 30 lat (1964-1994). Zapewnił, że nie wiedział o molestowaniu, choć przyznał, że zdarzało mu się policzkować chłopców podczas prób. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun mianował w środę na 11. Posłańca Pokoju tej organizacji amerykańskiego wokalistę Stevie'go Wondera. Obszarem działania niewidomego od urodzenia artysty ma być pomoc ludziom niepełnosprawnym.Tylko Roger Federer albo Rafael Nadal mogą na koniec sezonu zostać numerami jeden w rankingu ATP. O wszystkim zadecyduje ostatni turniej w sezonie, który odbędzie się w Londynie, gdzie wystąpi tylko ośmiu tenisistów. W tym momencie przewaga Szwajcara nad Hiszpanem wynosi 945 punktów. Koniec politycznego pata w Tajlandii? Premier Abhisit Vejjajiva wyraził gotowość spełnienia żądań opozycji. "Czerwone koszule" domagają się rozwiązania parlamentu i przeprowadzenia jesienią przedterminowych wyborów. Agnieszka Radwańska w parze z Rosjanką Marią Kirilenko awansowały do kolejnej rundy turnieju WTA Tour na kortach ziemnych w Madrycie (z pulą nagród 4,5 mln dol.). W swoim pierwszym meczu pokonały Rosjanki Wierę Duszewinę i Jekaterinę Makarową 6-3, 6-2.

Watykan: Policja sprofanowała groby kardynałów


Watykan wyrazil w piątek oburzenie z powodu profanacji grobów dwóch kardynałów, do której doszło podczas rewizji przeprowadzonej przez belgijską policję w siedzibie arcybiskupstwa Mechelen-Bruksela.

Powróci z wygnania, aby pomóc Haiti


Był prezydent Haiti Jean-Bertrand Aristide, żyjący na wygnaniu w Republice Południowej Afryki oświadczył, że jest gotów wrócić do swego kraju, aby "pomóc w odbudowie" po wtorkowym trzęsieniu ziemi.

Afganistan: potężna eksplozja w dzielnicy dyplomatycznej


Potężną eksplozję było słychać w poniedziałek w Kabulu w dzielnicy Wazir Akbar Chan, w której znajdują się placówki dyplomatyczne - poinformowali świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera.

Saramago pozostawił niedokończoną powieść o handlarzach bronią


Zmarły w 87. roku życia wielki portugalski pisarz Jose Saramago pozostawił w swym komputerze niedokończoną powieść o handlarzach broni, zatytułowaną "Halabardy, halabardy, strzelby, strzelby" - podała agencja EFE .

Flota Czarnomorska musi odpłynąć


Prezydent Wiktor Juszczenko kolejny raz dał do zrozumienia, że Ukraina będzie domagać się od Rosji wycofania w uzgodnionym terminie Floty Czarnomorskiej z baz na Krymie.

Bjoergen: Justyna zasłużyła na złoty medal


Marit Bjoergen była w weekend gościem najpopularniejszego skandynawskiego talk show, w którym opowiadała o swoich sukcesach i drodze do nich.

"Diablo" Włodarczyk - od Krynicy przez Florydę do Tajlandii


Bokserski mistrz świata WBC w wadze junior ciężkiej Krzysztof "Diablo" Włodarczyk zamierza więcej czasu poświęcić rodzinie. W środę z synem Czarkiem wybiera się do Krynicy Górskiej, a w planach ma też rodzinny wyjazd do Tajlandii i USA.

Botoks w służbie terroru


Do tej pory używały go starzejące się damy i - coraz częściej - obawiający się sflaczenia dżentelmeni. Ale amerykańscy eksperci obawiają się, że botoks może mieć jeszcze innych odbiorców.

Rosja: Pokaz "Katynia" to krok na drodze przywracania prawdy


Pokaz "Katynia" to dowód, że nasze społeczeństwo poczyniło poważny krok na drodze przywracania prawdy o tragedii II wojny światowej - ocenia rządowa "Rossijskaja Gazieta", anonsując wieczorną premierę dramatu Andrzeja Wajdy w telewizji Rossija.

ONZ wycofuje się pogranicza Pakistanu


Po serii krwawych zamachów w Pakistanie, w tym ataku na biuro ONZ w Islamabadzie, Organizacja poinformowała o wstrzymaniu swych długoterminowych działań na rzecz rozwoju w północno-zachodnim Pakistanie.

"Usunać Bieruta z Alei Zasłużonych"


Grobowce Bolesława Bieruta i Juliana Marchlewskiego powinny być usunięte z Cmentarza Wojskowego na Powązkach - twierdzą kombatanci Armii Krajowej oraz Społeczna Fundacja Pamięci Narodu Polskiego.

Henin złamała palec i nie zagra przeciwko Estonii


Była liderka światowego rankingu Beglijka Justine Henin nie wystąpi w Hasselt (24-25 kwietnia) w grach singlowych meczu barażowego z Estonią o awans do Grupy Światowej tenisowych rozgrywek o Fed Cup. 28-latka podczas treningu złamała mały palec lewej ręki.

"Rosja podaruje zwycięstwo Kaczyńskiemu?"


- Jarosław Kaczyński z nadzieją spogląda na Moskwę - tylko ona może podarować mu zwycięstwo 4 lipca za sprawą jakiegoś niezręcznego gestu w rodzaju kolejnej historycznej "wendety" lub handlowo- dyplomatycznego skandalu - uważa rosyjski komentator Dmitrij Babicz. Swoją opinię przedstawia na łamach dziennika "Izwiestija".

Projekt muzeum wysiedleń jak rezerwat Indian


Niemiecki projekt muzeum wysiedleń przypomina rezerwat, gdzie "garstka autochtonów pod nadzorem białych i oczywiście mądrzejszych braci może rozprawiać o tym, czy i jak upamiętnić wojny z Indianami" - ocenia dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Obama o Noblu: Jestem zaskoczony


Jestem zaskoczony i przyjmuję z głęboką pokorą decyzję Komitetu Noblowskiego - powiedział prezydent USA Barack Obama, dziękując podczas konferencji w Ogrodzie Różanym przed Białym Domem za przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla.

Majdan: Kiepska murawa atutem Polonii przed meczem z Wisłą


Dyrektor sportowy i bramkarz Polonii Warszawa Radosław Majdan uważa, że atutem jego zespołu w sobotnim meczu ekstraklasy u siebie z Wisłą Kraków (godz. 16.15) będzie zły stan murawy. Na takim boisku, zdaniem Majdana, łatwiej bronić się niż atakować.

Zaskakująca ucieczka, która zszokowała świat


Południowy Koreańczyk uciekł przez silnie strzeżoną granicę do Korei Północnej, gdyż przez lata tęsknił za krajem komunistycznym - poinformowały media północnokoreańskie.

Aramnau mistrzem Europy, Czekiel ósmy


Białorusin Andriej Aramnau zdobył w Mińsku złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii 105 kg.

Będzie rozłam w Kościele anglikańskim?


W Londynie rozpoczął się zjazd ponad pół tysiąca anglikańskich tradycjonalistów. Mają oni rozpatrzyć propozycję papieża Benedykta XVI o przyłączeniu się do Kościoła katolickiego.

Wojsko ćwiczyło na atrapach meczetów


Brytyjscy żołnierze ćwiczyli strzelanie na... makietach meczetów. Nic dziwnego, że środowiska muzułmańskie poczuły się urażone. Po ich protestach brytyjskie ministerstwo obrony zgodziło się usunąć kontrowersyjne obiekty.

Afganistan: Wyniki wyborów - nie dzisiaj


Afgańskie władze poinformowały, że nie ogłoszą zapowiadanych na sobotę częściowych wyników wyborów prezydenckich, lecz w niedzielę lub poniedziałek podadzą po raz pierwszy całościowe wyniki, ze wszystkich komisji wyborczych.

UEFA obawia się o stadiony we Lwowie i Kijowie


UEFA jest zaniepokojona sytuacją ze stadionami w Kijowie i Lwowie, które mają przyjmować mecze EURO 2012 - ostrzegł w środę Markijan Łubkiwski, dyrektor tego turnieju na Ukrainie.

Udaremniono porwanie samolotu. Cel: Jerozolima


Ochrona, obecna na pokładzie, udaremniła porwanie samolotu linii Egypt Air, lecącego ze Stambułu do Kairu.

Autobiografia Onyszki budzi emocje w Danii


Polski bramkarz duńskiego klubu piłkarskiego FC Midtjylland Arkadiusz Onyszko ponownie wzbudza emocje w duńskim świecie piłkarskim. Powodem jest książka pod tytułem "Fucking Polak", która ukaże się za tydzień, lecz juz teraz wywołuje kontrowersje.

Alpejski PŚ: Trójka Polaków wystartuje w Soelden


W sobotę i niedzielę w austriackim Soelden odbędą się zawody tradycyjnie inaugurujące sezon Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Wystąpi w niej trójka reprezentantów Polski: Agnieszka Gąsienica-Daniel, Aleksandra Kluś i Michał Kłusek. Zabraknie natomiast Katarzyny Karasińskiej.