15 mld zł na autostrady


W 2010 roku w przetargach mają zostać wyłonione firmy, które wybudują prawie 410 km autostrad w Polsce. Przy założeniu, że cena budowy 1 km może wynieść od 35,9 do 38,4 mln zł, wartość projektów to 14,7-15,7 mld zł - uważają eksperci z Frost & Sullivan.

Jeżeli jesteś jednym z milionów ludzi szukających pracy, to musisz się zarejestrować na jeszcze jednym portalu społecznościowym: Twitterze. Fundusze emerytalne chciałyby, tak jak fundusze inwestycyjne, móc bezpośrednio kupować papiery swoich akcjonariuszy - wynika z ustaleń "Parkietu". 12 największych zagranicznych banków operujących na rynku Wielkiej Brytanii zgodziło się na regulacje dotyczące pensji swoich pracowników. Wcześniej zaakceptowało je pięć najważniejszych rodzimych instytucji finansowych. Opracował je tamtejszy nadzór - Financial Services Authority. Wchodzą w życie w styczniu 2010 r.Spółka Mostostal Warszawa miała 43,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 11,41 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Rozpoczęła się pierwsza część przetargów dla koncernów zagranicznych na eksploatację irackich pól naftowych. Łącznie oferta dotyczy niemal jednej trzeciej znanych zasobów energetycznych Iraku. O 20-letnie kontrakty ubiega się ponad 40 firm. Dzisiejsza sesja europejska upłynęła pod znakiem dalszego spadku kursu EUR/USD. Wartość euro względem dolara zeszła pod bardzo istotne wsparcie 1,3800. W pobliżu tego poziomu przebiega 50% zniesienia ruchu wzrostowego, jaki dokonał się w notowaniach eurodolara w 2009 r.

Rząd nie zdejmuje nogi z gazu, jeśli chodzi o prace nad ustawa hazardową. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jej projekt może zostać przyjęty już w przyszłym tygodniu. Zapędy rządu hamują jednak posłowie opozycji, którzy nie wykluczają zgłoszenia poprawek do projektu. Zmian w projekcie chcą również bukmacherzy.

Kraje Ameryki Łacińskiej zrzeszone w antyliberalnej organizacji ALBA mają zamiar wprowadzić już w styczniu - do rozliczeń międzyrządowych - nową walutę zwaną "sucre" - poinformował w sobotę kubański wiceminister spraw zagranicznych Rogelio Sierra. Rząd ma dla Aleksandra Gudzowatego propozycję nie do odrzucenia. Jeśli biznesmen dobrowolnie wycofa się z EuRoPol Gazu, dostanie zgodę na realizację projektu Bernau-Szczecin, łączącego polski i niemiecki system gazowy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kurs złotego, umocnił się minimalnie zarówno do euro, jak i do dolara. Według analityków, nasza waluta może się wzmocnić we wtorek poniżej 3,95 za euro, jeśli publikowane jutro dane o sprzedaży detalicznej za styczeń okażą się pozytywne. Presja spadkowa w notowaniach EUR/USD po obniżce ratingu Portugalii. Dzisiejsza sesja europejska upłynęła pod znakiem spadku kursu EUR/USD. Wartość euro względem dolara odnotowała swoje minimum w pobliżu poziomu 1,3330, co było jednocześnie jej najniższym poziomem od pierwszej połowy maja 2009 r Na głównej parze walutowej wciąż dominują niedźwiedzie - w poniedziałek widzimy kontynuację spadków, które rozpoczęły się wraz z zakończeniem chwilowej euforii z początku poprzedniego tygodnia związanej z ustanowieniem mechanizmu stabilizacyjnego.W czerwcu oceny koniunktury w przedsiębiorstwach usługowych są zróżnicowane. Najlepiej oceniają ją firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa - w porównaniu z czerwcem ub.r. oceny są korzystniejsze, choć mniej optymistyczne niż w maju br. - podał GUS. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny BRE Banku Hipotecznego w związku z publiczną emisją hipotecznych i publicznych listów zastawnych - poinformowała KNF w komunikacie prasowym. Rząd hiszpański zapowiedział, że w piątek zajmie się rozpatrzeniem projektu ustawy, która powinna być uchwalona w najbliższym czasie i która w ciągu 12 lat wydłuży o dwa lata wiek, w którym pracujący będą mogli przechodzić na pełną emeryturę.

Huragan Ida zbliża się do Zatoki Meksykańskiej


Cena ropy jest na dzisiejszej sesji dosyć stabilna mimo doniesień o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą huragan Ida. Zbliża się on do Zatoki Meksykańskiej, co już spowodowało ograniczenie produkcji przez koncern BP i Chevorn Corp. W tym rejonie wydobywa się 25 poc. amerykańskiej ropy naftowej oraz 15 poc. gazu ziemnego.

BDM obniżył rekomendację dla HTL Strefy


Analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego w raporcie z 31 sierpnia obniżyli rekomendację dla akcji HTL Strefy do "redukuj" z "trzymaj", a cenę docelową obniżyli do 10,3 zł, z 11,5 zł.

Poranne odreagowanie na rynku złotego


Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji.

Fedak chce dać wszystkim rodzinom z dziećmi


Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak chce, by system świadczeń rodzinnych objął wszystkie rodziny wychowujące dzieci, a nie tylko te najbiedniejsze. Prace nad zmianami w MPiPS już trwają.

Hempel rozpoczął budowę fabryki farb w Polsce


Duńska firma Hempel Manufacturing rozpoczęła budowę fabryki farb w Niepruszewie (Wielkopolskie). W środę w miejscu powstania inwestycji wmurowany został kamień węgielny. Fabryka zostanie zbudowana do końca marca 2010 roku.

GPW będzie czekać na dane z rynku pracy w piątek


Dzisiejsza sesja zapowiada się emocjonująco. W pierwszej fazie notowań możliwa jest niewielka zwyżka indeksów. Za takim scenariuszem przemawia nieznaczna przewaga byków na Wall Street oraz korzystny przebieg sesji na parkietach w Azji.

Weszła w życie 50-proc. stawka podatku PIT


Od wtorku wraz z początkiem nowego roku obrachunkowego, w Wielkiej Brytanii weszła w życie nowa 50-procentowa stawka podatku PIT. Takiej stawki można jednak uniknąć np. poprzez wspomaganie brytyjskiego przemysłu filmowego - przypominają media z Wysp.

GBP/USD - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Dożywotnia renta - czy to się opłaci?


W I półroczu 2010 r. będzie gotowy projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Dzięki niemu osoby starsze otrzymają pieniądze, bez konieczności płacenia rat, pod zastaw np. mieszkania. Bank odzyska należności po śmierci kredytobiorcy - ze sprzedaży lokalu.

Rozmowy PGNiG z Gazpromem w czwartek


Negocjacje między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem będą kontynuowane w czwartek - poinformowała PAP rzeczniczka polskiej spółki gazowej Joanna Zakrzewska.

Awaria w ZE Dolna Odra


W wyniku awarii w ZE Dolna Odra uległa zniszczeniu część układu nawęglania - poinformowała PGE w komunikacie. Jak podała spółka, bloki energetyczne pozostały sprawne. W celu zminimalizowania potencjalnych zagrożeń czasowo wyłączono pracujące bloki energetyczne. Dwa z nich zostały już jednak ponownie uruchomione.

Producent iPhone'a rusza do walki z falą samobójstw


Tajwański koncern Foxconn, który jest producentem iPhone'a, postanowił zatrudnić 2 tys. psychiatrów i psychologów, by powstrzymać falę samobójstw w chińskich zakładach firmy - poinformował w poniedziałek dziennik "South China Morning Post".

Pył zwalnia pracowników


Jak nie da się latać, nie mają co robić. Dlatego linie lotnicze SAS postanowiły od poniedziałku zwolnić 2,5 tys. swoich norweskich pracowników. - Nie możemy latać. Cała nasza flota jest na ziemi. Nie ma dla nich pracy - argumentuje decyzję rzeczniczka SAS Elisabeth Manzy.

Dziś początek publikacji danych z rynku pracy USA


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w mieszanych nastrojach. Indeks Dow Jones spadł o 0,11%, z kolei S&P 500 oraz technologiczny Nasdaq zyskały odpowiednio: 0,31% oraz 0,01%. Wsparciem dla rynku okazały się publikacje danych na temat dynamiki zamówień w amerykańskim przemyśle.

Umiarkowane zwyżki na Wall Street


Główne indeksy Wall Street odnotowały w piątek umiarkowane wzrosty, przypieczętowując najlepszy tydzień nowojorskiej giełdy od ponad dwóch miesięcy.

Odpowiedzą przed sądem za fikcyjny obrót stalą


Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom w sprawie fikcyjnego obrotu wyrobami stalowymi i prania brudnych pieniędzy, w wyniku którego Skarb Państwa stracił ponad 2 mln 250 tys. zł, skierowała do sądu krakowska prokuratura - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Brown za utrzymaniem działań stymulujących gospodarkę


Premier Gordon Brown zaapelował do rządów najbardziej uprzemysłowionych państw świata o to, by mimo oznak przezwyciężania globalnej recesji nadal utrzymały działania stymulujące gospodarkę, a wstrzymując je działały w skoordynowany sposób.

Deficyt i zadłużenie zgodnie z planem, ale...


Deficyt sektora finansów publicznych wyniósł w ubiegłym roku 7,1 proc. Był więc minimalnie niższy niż szacowane wcześniej 7,2 proc. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, dług publiczny wyniósł 51 proc. PKB i sięgnął 648,4 mld zł. Główny Urząd Statystyczny skorygował też dane dotyczące ubiegłorocznego tempa wzrostu naszej gospodarki z 1,7 do 1,8 proc. W 2008 r. deficyt wynosił 3,7 proc., a zadłużenie 47,2 proc. PKB.

URE po raz trzeci wezwało PGNiG do korekty taryfy gazowej


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki po raz trzeci wezwał w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) do uzupełnienia i korekty "w dół" wniosku taryfowego - poinformowała w środę PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

WIG20 kotwiczy w kanale bocznym


Słabym zainteresowaniem cieszy się obecnie handel na GPW. Handlujący zdecydowanie odstąpili od podejmowania decyzji inwestycyjnych i kolejna sesja była "na przeczekanie". Indeks największych spółek tkwi w wąskiej konsolidacji 2410pkt. - 2490pkt., jednak ten impas musi ulec zakończeniu.

IZNS Iława objął 97,1 proc. akcji Atimeksu


IZNS Iława zawarł ze spółką Atimex umowę, zgodnie z którą objął 3,2 mln akcji Atimeksu i po ich objęciu będzie posiadał 97,1 proc. akcji tej spółki - poinformowała IZNS Iława w komunikacie.

Moody's nadał Getin Noble Bankowi rating siły finansowej na poziomie D-


Agencja Moody's nadała Getin Noble Bankowi rating siły finansowej na poziomie D- , a rating depozytów długo i krótkoterminowych w walucie krajowej i zagranicznej został ustalony na Ba2/Not Prime - poinformował Moody's w komunikacie.

Niepewność na rynkach


Mimo braku jakichkolwiek danych makroekonomicznych, można było zaobserwować dziś sporą zmienność w kwotowaniach głównej pary walutowej.

MF zaoferuje w poniedziałek bony roczne za 0,7-1,0 mld zł


Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje bony 52-tygodniowe o wartości 700-1.000 mln zł, poinformował resort w komunikacie w piątek.

KBC obniżył rekomendację dla Amrestu


Analitycy KBC, w raporcie z 24 sierpnia, obniżyli rekomendację dla akcji Amrestu do "trzymaj" z "kupuj", cena docelowa została ustalona na 76,7 zł.