Sygnity podpisało umowę o wartości 28 mln zł brutto


Sygnity, w konsorcjum z Miejskim Przedsiębiorstwem Geodezyjnym w Łodzi oraz spółką Systherm Info, zawarło umowę na budowę baz danych, dostawę aplikacji oraz innych rozwiązań informatycznych dla Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi. Wartość kontraktu to 28 mln zł brutto.

Sąd Rejonowy w Warszawie zgłosił zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, kto ma zapłacić 40 euro kosztów stawienia się przebywającego w Irlandii świadka na przesłuchanie: sąd irlandzki czy wnioskujący sąd polski. Ukraińska milicja zlikwidowała nielegalną fabrykę samochodów. Zakład produkował około stu ciężarówek rocznie. Wtorkowy poranek przynosi spadek kursu EUR/USD, który od tygodnia rósł, korygując wcześniejszą silną przecenę. O godzinie 9:34 za euro trzeba było zapłacić 1,2174 dolara wobec 1,2213 wczoraj na zamknięciu i wobec wczorajszego maksimum na 1,2298 dolara.W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano 899 tys. 737 samochodów osobowych i dostawczych, tj. o 9,21 proc. mniej niż rok wcześniej - podał w środę monitorujący rynek instytut Samar. Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów, tym razem przede wszystkim za sprawą informacji, że borykający się z kłopotami finansowymi ubezpieczeniowy gigant, firma AIG, sprzeda swoje aktywa w Azji. Polnord sprzedał w marcu 47 mieszkań, w tym samym okresie nie miał rezygnacji z wcześniej sprzedanych mieszkań. W całym I kwartale spółka sprzedała 146 mieszkań i miała 17 rezygnacji - podał Polnord w środowym komunikacie.

Pracownicy zatrudnieni w fabrykach Opla w Wielkiej Brytanii (występuje tam pod handlową nazwą Vauxhall) zgodzili się na dwuletnie zamrożenie płac. To zaboli ich żony, kochanki i sklepikarzy w Ellesmere Port oraz Luton. Lepiej jednak zarabiać przez dwa lata tyle samo, niż nic...

Negocjacje Turcji z Azerbejdżanem w sprawie zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego dla odbiorców europejskich znalazły się w impasie, spowodowanym tureckimi próbami unormowania stosunków z Armenią - poinformował we wtorek turecki minister energetyki Taner Yildiz. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło swoje przedstawicielstwo w Egipcie - poinformował wczoraj resort skarbu. Delegacja MSP ma zaprezentować tam również ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa.

Polska chce przekazać 10 proc. dochodów ze sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji CO2 (tzw. AAU's), czyli ok. 50-60 mln euro, na wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi w najuboższych krajach świata w latach 2010-2012 - powiedział w czwartek w Brukseli szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza przeznaczyć na dywidendę 472 mln zł, czyli 0,08 zł na akcję. Jednak z ogólnej kwoty nie więcej niż 339,9 mln zł przypadnie Skarbowi Państwa, jako dywidenda niepieniężna - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. - Polskie Linie Lotnicze LOT chciałyby mieć własny terminal na lotnisku Okęcie - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. Dodał, że władze PLL LOT prowadzą już rozmowy w tej sprawie z dyrekcją warszawskiego portu.Royal Dutch Shell spodziewa się, że w 2010 roku warunki makroekonomiczne pozostają trudne dla światowego rynku ropy naftowej i gazu, a w długim terminie ceny ropy będą poruszać się w przedziale 50-90 USD za baryłkę. Spółka zapowiada ograniczenie obecności w segmencie rafineryjnym i zamierza kontynuować redukcję kosztów - poinformował prezes Royal Dutchy Shell Peter Voser. Sypie się największy od dziesięcioleci polski kontrakt zbrojeniowy. Gliwickiemu Bumarowi Łabędy grozi kilkadziesiąt milionów dolarów kary za niewywiązanie się z umowy na dostawy czołgów dla Malezji - ujawnia "Gazeta Wyborcza". Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claudem Trichetem - poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Ipopema podniosła ceny docelowe: BRE, ING BSK i B.Millennium


Analitycy Ipopemy, w raporcie z 25 sierpnia, podnieśli cenę docelową jednej akcji BRE Banku do 319 zł ze 190 zł, ING BSK do 670 zł z 397 zł i Banku Millennium do 5,6 zł z 2,76 zł.

Polnord podpisał umowę z GTC ws. współpracy przy budowie centrum handlowego


Polnord i GTC podpisały umowę w sprawie współpracy przy budowie centrum handlowego na warszawskim Wilanowie.

U.S. Stocks Open Higher With Auto Sales On Deck


U.S. stocks opened higher on Tuesday as rising oil and metals prices boosted materials and energy stocks and the dollar weakened.

Dzieci będą się z tego cieszyć!


ZNP chce, by przedszkola były finansowane z subwencji oświatowej. Rozpoczęto akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty w tej sprawie.

Wyrzucony w niesławie, ale dostanie miliony


Firma handlowa nazywa się David Jones (odpowiednik londyńskiego Harrodsa), prezes to 44-letni Mark McInnes, prezydent spółki - Robert Savage. Wydarzyło się dzisiaj w Australii. Savage wyrzucił McInnesa z pracy, lecz zapłaci mu jeszcze na odchodne 2 mln tamtejszych dolarów (1,7 mln USD). Powodem były kobiety.

Wielki Airbus A400M ma wielką cenę


Projekt powstania 180 Airbusów A400M - samolotu transportowego o przeznaczeniu wojskowym - będzie kosztować o 11,3 miliarda euro więcej niż planowano - donosi "Financial Times Deutschland". Według gazety, producent zamierza porzucić projekt jeśli nabywcy nie zdecydują się wyłożyć więcej pieniędzy.

"Pearl Harbor już za nami"


- Najtrudniejszy etap kryzysu gospodarczego Stany Zjednoczone mają już za sobą - mówi amerykański miliarder Warren Buffett. Inwestor porównał w wywiadzie dla CNBC walkę z recesją do zmagań Stanów Zjednoczonych w drugiej wojnie światowej, i dodał, że wygrana jest już tylko kwestią czasu.

Ropa tanieje po zwyżce do najwyższego poziomu od 17 miesięcy


Ropa naftowa taniała w czwartek nad ranem po wcześniejszej zwyżce do najwyższego poziomu od 17 miesięcy. Do zniżki przyczyniła się publikacja raportu z USA, że zapasy ropy i benzyny wzrosły oraz obawy, że piątkowe dane z rynku pracy mogą nie sprostać oczekiwaniom.

Zatwierdzono ugodę za 40 mln dol w sprawie przeciw Wal-Martowi


Sędzia w stanie Massachusetts opowiedział się we środę wartą 40 mln dol. za ugodę sieci hipermarketów Wal-Mart w procesie o wynagorodzenia pracownicze.

Refakturowanie kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu


Dość powszechnie firmy leasingowe przy zawieraniu umów, w szczególności gdy ich przedmiotem są samochody, refakturują na leasingobiorcę koszty ubezpieczenia związane z przedmiotem leasingu. W tej sytuacji pojawia się problem, czy ubezpieczenie to opodatkować należy stawką właściwą dla usługi ubezpieczeniowej, czy też dla umowy leasingu.

Przed Narodowym Bankiem Polskim znicze i kwiaty


Przed bramą główną Narodowego Banku Polskiego leżą kwiaty i palą się znicze. Warszawiacy wpisują się do księgi kondolencyjnej wystawionej w związku ze śmiercią prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

"The Economist" o prezydencie: był szefem najważniejszego wschodnioeuropejskiego państwa


Wpływowy brytyjski tygodnik "The Economist" pisze w internetowym wydaniu o wielu zaletach i niektórych niepowodzeniach polityki Lecha Kaczyńskiego. Magazyn, zwykle krytyczny wobec osoby zmarłego prezydenta, teraz wyraża się o nim w sposób stonowany i zrównoważony.

Modnie, wygodnie, ale czy bezpiecznie?


Co powinniśmy znaleźć na wszywce lub etykiecie ubrania? Informację o składzie surowcowym i sposobie konserwacji. Czego nie powinny zawierać ubrania? Metali takich jak kadm, ołów i nikiel. Jak wygląda to w rzeczywistości? Różnie. Co trzeci produkt włókienniczy sprawdzony przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK wzbudził zastrzeżenia.

WIG20 rośnie prawie o 1% mimo słabego zachowania parkietów w Europie


Po słabszym początku czwartkowych notowań, indeks największych spółek GPW utrzymuje się na prawie 1-proc. plusie i taka sytuacja może utrzymać się do końca dnia. Pozytywnym impulsem do dalszych wzrostów może być jutrzejszy debiut PGE na warszawskim parkiecie, uważają analitycy.

PKO BP miał 1150,56 mln zł zysku netto w I poł. 2009 r., spadek o 37,8% r/r


PKO Bank Polski miał 1150,56 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2009 roku wobec 1848,31 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie.

Wpływy reklamowe TVN spadły o 0,4 proc. w okresie I-IV


Od stycznia do kwietnia 2010 roku największe cennikowe wpływy z reklam wśród stacji telewizyjnych miał TVN i wyniosły one 859,2 mln zł (dane nie uwzględniają rabatów), czyli o 0,4 proc. mniej niż rok wcześniej - podały Wirtualnemedia.pl na podstawie danych TNS OBOP.

Kontrola lewych zwolnień lekarskich się opłaca


Prawie sześć milionów złotych zaoszczędził Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzięki kontroli lewych zwolnień lekarskich. Takie dane podano po zaledwie trzech pierwszych tygodniach inspekcji. To kwota, o jaką obniżono wypłaty świadczeń. Część z nich całkowicie cofnięto.

Mikołaj pokpił sprawę


Od początku grudnia do świąt WIG20 zyskał 0,8 proc., a WIG 0,3 proc. Inwestorzy oczekujący na rajd Świętego Mikołaja mają prawo czuć się zawiedzeni.

UOKiK: producenci żywności mogą przeciwstawić się sieciom handlowym


Rolnicy i inni producenci żywności mogą wykorzystywać przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i podejmować wspólne działania, by przeciwstawić się praktykom dużych sieci handlowych - powiedział w czwartek w Sejmie wiceprezes UOKiK Jarosław Król.

Oil Wholesalers See Potential In Solar Cell Component Business


Japanese oil wholesalers are strengthening their solar-cell component businesses to earn more from the growth sector at a time when domestic demand for fuel oil is declining, according to a report in Sunday's Nikkei.

Produkcja przemysłu Łotwy spadła w VII rdr o 17,7 proc.


Produkcja przemysłowa Łotwy spadła w lipcu rdr o 17,7 proc., po spadku w czerwcu o 18,5 proc. - poinformował w czwartek w komunikacie urząd statystyczny w Rydze.

Stawki minimalne w rolnictwie


Wraz z początkiem roku wprowadzono w Norwegii stawki minimalne w branży rolniczej i ogrodniczej. Polacy zatrudnieni sezonowo w krainie fiordów muszą teraz zarobić co najmniej 97,5 koron na godzinę.

Najmniej zadłużone państwo UE pełni rolę wzorca po greckim kryzysie


Estonia, najmniej zadłużony członek Unii Europejskiej może spełnić rolę standardu, do którego będą porównywani inni kandydaci do strefy euro. Unia monetarna będzie bowiem dalej się rozszerzać po zaangażowaniu prawie 1 bln dol. w obronę waluty przed stratami wywołanymi greckim załamaniem.

Agora nie widzi ożywienia


Agora ocenia, że nadal nie daje się zauważyć symptomów ożywienia na rynku reklamy w Polsce - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Będą tańsze leki refundowane?


Ministerstwo Zdrowia zapowiada rewolucję na rynku leków refundowanych - informuje reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Wszystkie specyfiki mają kosztować tyle samo, co zdaniem resortu doprowadzi do konkurencji między koncernami, a w efekcie do obniżenia cen lekarstw.