Janukowycz chce konsorcjum gazowego


Wiktor Janukowycz po objęciu stanowiska prezydenta Ukrainy ma zamiar powołać konsorcjum gazowe. Miałyby wziąć w nim udział Ukraina, Rosja oraz Unia Europejska.

Już widać, że warszawski parkiet nie zamierza czekać na powtórkę sytuacji, jaka miała miejsce po ostrej przecenie z 22 czerwca, kiedy to kolejne tygodnie upływały na "lizaniu ran". WIG miał wtedy trudności z zasłonięciem połowy utworzonej tego dnia czarnej świecy. Kolejny konflikt na polskiej kolei. Tym razem chodzi o blisko tysiąc kas na dworcach zarządzanych przez PKP. Spółka wypowiedziała Przewozom Regionalnym umowę na dzierżawę kas z powodu zaległości finansowych, które sięgają już 56 mln zł. Mimo, że politycy chwalili się dzisiaj w mediach swoimi weekendowymi dokonaniami, to euforia na rynkach finansowych była krótka. Jeszcze przed południem notowania eurodolara powróciły poniżej 1,30, do czego przyczyniły się obawy związane z rozpoczęciem przez Europejski Bank Centralny wykupu rządowych obligacji krajów strefy euro borykających się z problemami (na co zwracałem uwagę w rannym komentarzu).Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek popiera starania o przedłużenie obowiązywania unijnej dyrektywy, umożliwiającej pomoc publiczną dla górnictwa. Buzek zaznacza jednak, że w obecnej sytuacji gospodarczej taka pomoc jest "trudniejsza do uzasadnienia". Gospodarka Chin jest bliska przegrzania. Tak część analityków interpretuje najnowsze dane z tego kraju. Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w lutym o 2,7 procent licząc rok do roku, po wzroście o 0,5 procent w styczniu. Rynek oczekiwał 2,3 procent nad kreską. Lutowy wzrost cen był najszybszy od 16 miesięcy. Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a jedynie indeks małych spółek odnotował niewielki wzrost. Po słabszym otwarciu na niższych poziomach pojawił się popyt, który mimo, iż nie do końca przekonany, zdołał zniwelować skalę strat.

Wiele belgijskich sklepów Carrefoura jest w środę zamkniętych z powodu strajku załogi. Dzień wcześniej dyrekcja zapowiedziała zwolnienia blisko 1700 osób. Powodem są błędy w zarządzaniu oddziałem francuskiego giganta sprzedaży detalicznej w Belgii. Sklepy są albo całkowicie zamknięte, albo dostępu do nich blokuje strajkujący personel.

Studenci, urlopowicze, osoby bezrobotne - w wakacje najwięcej osób wyjeżdża do pracy sezonowej za granicę. Niestety w sezonie urlopowym często ulegamy kontuzjom i wypadkom. Koniec z fuszerkami na budowach nowych autostrad i dróg. Po wykryciu niedoróbek (m.in. za mało asfaltu w asfalcie) oddanej niecały rok temu obwodnicy Wyszkowa pod Warszawą, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że wyłapie partaczy - informuje "Metro".

Recesja w bułgarskiej gospodarce w II kwartale 2009 r. jeszcze się pogłębiła, bo globalny kryzys finansowy wpłynął na znaczące ograniczenie inwestycji, produkcji przemysłowej i handlu. Z profesor Zytą Gilowską, wicepremier i minister finansów w rządach PiS, rozmawia na łamach "Polski" Michał Karnowski. Bezrobocie w dotkniętej kryzysem gospodarczym Estonii osiągnęło w trzecim kwartale 14,6 proc., jest najwyższe od dziewięciu lat i wciąż rośnie - podał w piątek Urząd Statystyczny.Dobry wynik grupy TVN. W IV kwartale 2009 roku skonsolidowany zysk netto grupy wzrósł do 243 milionów złotych z 88 milionów w analogicznym okresie rok wcześniej. Dane są lepsze od prognozowanych przez analityków, którzy oczekiwali zysku w wysokości średnio 80,1 mln zł. Działania na szkodę polskiego rolnictwa zarzuca rządowi Donalda Tuska NSZZ RI "Solidarność" - pisze "Nasz Dziennik". Pod groźbą służbowych konsekwencji piloci LOT nie mogą się wypowiadać na temat katastrofy pod Smoleńskiem - podaje "Rzeczpospolita".

Miller: jeszcze w styczniu założenia reformy emerytur mundurowych


MSWiA kończy prace nad nowymi założeniami do reformy emerytur służb mundurowych. Szef resortu Jerzy Miller poinformował we wtorek, że jeszcze w styczniu przekaże je związkom zawodowym. Nie powiedział czy różnią się od tych zaproponowanych przez jego poprzednika Grzegorza Schetynę w 2009 r.

Australian govt: carbon deal will be difficult


Forging a political deal on Australia's carbon trade laws will be difficult after a new round of opposition infighting, the government said on Tuesday, casting fresh doubts on whether parliament will endorse the plan.

Schwarzenegger porównuje problemy Kalifornii do strefy euro


Gubernator Kalifornii, Arnold Schwarzenegger porównał w piątek kłopoty tego stanu sytuacji słabszych gospodarek strefy euro i wezwał do ograniczenia stanowego systemu ochrony społecznej, by zlikwidować wynoszącą 19,1 miliarda dolarów dziurę budżetową.

E-Mikołaj prezenty kupuje w listopadzie


Sklepy internetowe apelują, by prezenty świąteczne kupić już w listopadzie. Na dwa tygodnie przed Wigilią zakupy online to zabawa tylko dla hazardzistów - pisze "Metro".

Resort skarbu pracuje nad prywatyzacją z udziałem rolników


Ministerstwo skarbu zastanawia się nad sposobem prywatyzacji państwowych spółek z sektora rolno-spożywczego z udziałem rolników - poinformował w piątek PAP prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. '

Rząd nie przewiduje totalnej wyprzedaży


Firmy państwowe, w tym KGHM, to własność kraju, a nie związków zawodowych; rząd będzie zdeterminowany, by przyspieszyć ich prywatyzację, m.in. ze względu na potrzeby budżetu - deklarował szef resortu spraw wewnętrznych wicepremier Grzegorz Schetyna przebywający w środę w Rusinowicach (Śląskie) i w Radomsku (Łódzkie).

Nikkei trims losses on Dubai; construction firms up


Japan's Nikkei average trimmed earlier losses and ended flat on Monday after Dubai said it had received $10 billion from fellow UAE member Abu Dhabi, easing fears of a potential debt default that had rattled global markets.

Świńska grypa nakręca zyski


W internecie i supermarketach kwitnie handel produktami, które mają uchronić przed wirusem A/H1N1 - pisze "Rzeczpospolita".

UOKiK nie pozwoli na energetyczną fuzję


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodzi się na ewentualną fuzję grupy Energa z największą na rynku prądu Polską Grupą Energetyczną. Powód? Według prezes Urzędu Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, połączenie spółek mogłoby zaszkodzić interesom konsumentów i przekreślić szansę na rozwój prawdziwej konkurencji w energetyce.

Energa podpisała list o budowie stopnia wodnego na Wiśle


Energa podpisała list intencyjny z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej w sprawie współpracy przy budowie drugiego stopnia wodnego na Wiśle wraz z elektrownią o mocy 60 - 100 MW - podała Energa w komunikacie prasowym.

Lotos ma śmiałe plany


Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Petrobaltiku sceptycznie ocenia plany Grupy Lotos dotyczące konsolidacji aktywówoszukiwawczo-wydobywczych grupy, w tym dokupienia udziałów spółki litewskiej AB Geonafta - poinformował w środę PAP Włodzimierz Krutysz, przewodniczący związku.

Sejm uchwalił ustawę o złotym wecie


Sejm uchwalił w piątek ustawę o tzw. złotym wecie, zgodnie z którą szef resortu skarbu będzie mógł sprzeciwić się uchwałom władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego np. gdyby chciały one przenieść swą siedzibę za granicę.

2 mld dolarów zarobią na Mundialu


350 tysięcy kibiców wyda 2 miliardy dolarów - takie właśnie zyski czekają Republikę Południowej Afryki dzięki mistrzostwom świata w piłce nożnej, które odbędą się tam w czerwcu i lipcu tego roku - wylicz bank Morgan Stanley.

Koniec darmowych zup dla wybranych


Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski zapowiedział w czwartek, że - w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - Platforma będzie chciała poprawić ustawę ograniczającą finansowanie partii politycznych z budżetu państwa. Platforma chce zapisać w ustawie, że subwencja budżetowa dla partii będzie obniżona od drugiego kwartału 2010 do końca roku 2011.

Łatwiej dostać "becikowe"


Dobra wiadomość dla świeżo upieczonych rodziców. Do końca 2011 r., by otrzymać "becikowe", wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży - taką zmianę wprowadza ustawa przyjęta właśnie przez Sejm.

Sequoia Capital Closes On $1 Billion In Two New Funds For China


Sequoia Capital China has raised US$1 billion for two new China-focused private equity funds, Sequoia Capital China's founding Managing Partner Neil Shen said in an email.

Wzrosty na koniec tygodnia


Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia po niezbyt przychylnym jego początku należała do nader udanych. Początkowo strona popytowa miała trudny orzech do zgryzienia w postaci danych opublikowanych przez Departament Pracy. Stopa bezrobocia bowiem okazała się wyższa o 0,2 p.p. od konsensusu rynkowego uplasowanego na poziomie 9,5 proc.

PKE i Kompania Węglowa podpisały umowę na dostawy węgla


Kompania Węglowa (KW) w ciągu pięciu lat dostarczy do elektrowni Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) z grupy Tauron węgiel o wartości ok. 4,3 mld zł, czyli ok. 860 mln zł rocznie. Firmy zawarły umowę w tej sprawie na lata 2010-2014 - podała w czwartek grupa Tauron.

Nikt nie chce Enei. Kurs pikuje, rząd ma kłopot


Szwedzki Vattenfall nie złożył oferty na zakup od Skarbu Państwa 67,05 proc. Enei. Kupnem Enei nie jest też zainteresowany czeski CEZ. Kurs akcji energetycznej spółki spadł o ponad 10 proc. Jeśli największa planowana w tym roku prywatyzacja nie dojdzie do skutku, do państwowej kasy nie trafi 5,9 mld zł.

Kapica: legalizacja hazardu w internecie nie przyniosłaby zysków dla budżetu


Legalizacja hazardu w internecie w Polsce nie przyniosłaby żadnych wpływów do budżetu, bo właściciele stron internetowych z grami hazardowymi i tak płaciliby podatki w rajach podatkowych a nie w kraju - powiedział we wtorek PAP wiceminister finansów, szef Służby Celnej finansów Jacek Kapica.

Koniec marzeń Dubaju?


Bajeczny arabski emirat tonie w długach. Ekonomiści podkreślają, że śmiałe plany inwestycyjne szejków nie uwzględniały cykliczności koniunktury.

BP stracił już miliard dolarów


Koncern British Petroleum twierdzi, że nowy sposób zatamowania wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej pozwoli przechwycić ponad 90 proc. surowca, jaki przedostałby się do morza. Jednak Straż Wybrzeża USA uważa, że kopuła, jaką BP założyło na odwiert, pozwala na razie zebrać około tysiąca baryłek ropy dziennie, a to tylko 5 procent całego wycieku.

Firmy rolno-spożywcze otrzymały pieniądze


Pierwsze firmy z branży rolno-spożywczej, które ubiegały się o unijną pomoc na modernizację swoich zakładów, otrzymały już pieniądze. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca września chce zakończyć podpisywanie umów z przedsiębiorstwami, które starały się o takie wsparcie podczas pierwszego naboru wniosków w 2008 roku.

Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków zdobyły kontrakty zagraniczne


Spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, należąca do grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, wygrała przetargi na wiercenia w Czechach i Ugandzie - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Agnieszka Sioła.

Przez rok był oszustem stulecia. Teraz stanie przed sądem


We Francji zakończono śledztwo w sprawie byłego tradera Societe General Jerome'a Kerviela, który naraził swój bank na stratę pięciu miliardów euro. Makler został oskarżony o fałszerstwo, nadużycie zaufania pracodawcy i... samowolne użytkowanie komputera.