Na GPW kolejny spadkowy dzień, WIG 20 może wyhamować na 2.100-2.150 pkt


Pomimo optymistycznego otwarcia, popołudnie na Giełdzie Papierów Wartościowych upływa pod znakiem spadków. Zdaniem maklerów, poziomem, na którym może zatrzymać się spadek indeksu to 2.100-2.150 pkt.

Sesja w Stanach zakończyła się osiągnięciem przez indeksy nowych szczytów hossy. Silne wzrosty obserwowaliśmy także na rynkach azjatyckich. Europa nie ma powodu, by do nich nie dołączyć. Analitycy DM IDM, w raporcie z 22 kwietnia, podwyższyli rekomendacje dla ING BSK, obniżyli dla Pekao, dla pozostałych banków pozostawili bez zmian, rozpoczęli też wydawanie rekomendacji dla Getin Holding od zalecenia "kupuj". Inflacja w tym roku wyniesie 1,8 proc., w 2011 roku - 2,4 proc., a w 2012 - 3,5 proc. PKB wzrośnie odpowiednio o: 3,1 proc., 2,9 proc. i 3,1 proc. - prognozuje NBP. Jednocześnie ekonomiści banku centralnego przewidują, że płace brutto wzrosną w tym roku o 4,1 proc., w roku przyszłym o 3,9 proc. i rok później o 5,3 proc. Bezrobocie jednak będzie rosło aż do połowy 2011 roku.Wrześniowy remont warszawskiego lotniska Okęcie spowodował prawdziwą burzę wśród touroperatorów - informuje "Puls Biznesu". Piątkowa sesja przebiegała spokojnie, żeby nie powiedzieć sennie, do momentu w którym nie opublikowano danych o spadku sprzedaży detalicznej w USA. Wtedy przewagę osiągnęli sprzedający. Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie przyniósł niemrawe odbicie przy ożywionym handlu. Przebieg sesji odzwierciedlał obecną przewagę sprzedających na rynku akcji, uważają analitycy.

Zarząd Monnari, mimo że nie zgadza się z pewnymi fragmentami uzasadnienia postanowienia sądu, który ogłosił upadłość likwidacyjną firmy Monnari, nie będzie składał zażalenia na decyzję sądu, ale zamierza kontynuować prace nad układem z wierzycielami - poinformowała spółka w komunikacie.

Upomnij się o nadpłaconą złotówkę, bo urząd skarbowy sam ci jej nie odda - nie wyśle zwrotu podatku, jeśli jest on mniejszy niż 8 złotych. Wszystko z powodu zbyt dużych kosztów. Jednak pieniądze zamiast "drogim" przekazem pocztowym można przelać na konto bankowe podatnika - koszt w zależności od banku wynosi ok. kilkudziesięciu groszy. Okazuje się jednak, że nie można. Zainteresowani muszą się pofatygować do urzędu. Chiny wybudowały w zeszłym roku sześć lotnisk. Od grudnia mają w sumie 166 lotnisk - powiedział w środę wicedyrektor administracji lotnictwa cywilnego Wang Changshun.

Grupa Lotos podtrzymuje zapowiedzi, że w czwartym kwartale 2010 roku rozpocznie się produkcja na norweskim złożu Yme. Obecnie trwają prace związane z transportem głównego elementu platformy ze stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Stavanger - poinformował Lotos w komunikacie prasowym. Dwóch tysięcy euro żądają rzymscy taksówkarze za kurs z Wiecznego Miasta do Paryża. Za 1500 euro można pojechać do Genui bądź Innsbrucku. Włoskie media podkreślają, że paraliż ruchu lotniczego to żyła złota dla kierowców taksówek. Podpisaniem porozumienia płacowego z zarządem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły się w nocy ze środy na czwartek negocjacje, prowadzone przez przedstawicieli kolejarskich związków zawodowych - podała Solidarność.PBG zakłada, że wszystkie wyniki finansowe będą w 2010 roku lepsze od tych uzyskanych w 2009 roku. Grupa PBG chce aby w ciągu 5-6 lat PBG Dom stał się jednym z największych deweloperów w kraju z przychodami rzędu 1 mld zł - poinformował dziennikarzy Jerzy Wiśniewski, prezes PBG. Pracownicy transportu w Grecji protestowali we wtorek przeciwko oszczędnościom w związku z kryzysem zadłużenia kraju, a związki zawodowe wezwały do strajku powszechnego 5 maja. Produkcja przemysłowa w lipcu 2009 roku spadła o 4,6 proc. rok do roku, po spadku o 4,5 proc. rdr w czerwcu 2009 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

WSiP podtrzymuje prognozy


- Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne pomimo 5,2 mln straty po I półroczu 2009 podtrzymują prognozy wyników jednostkowych zakładające osiągnięcie w 2009 roku m.in. 30 mln zł zysku netto - poinformowała na konferencji Grażyna Chojnowska, członek zarządu WSiP.

Pakiet odszkodowawczy dla ustępującego szefa Bank of America


Kenneth Lewis, ustępujący szef dotkniętego przez światowy kryzys finansowy Bank of America, otrzymał na odchodne pakiet odszkodowawczy wart 120 milionów dolarów - informuje w piątek agencja dpa powołując się na amerykańskie media.

Dziś decyzje ECB i BoE w sprawie stóp


Wczoraj pod koniec sesji europejskiej złoty zaczął odrabiać poniesione wcześniej straty. Notowania EUR/PLN oraz USD/PLN po wzroście do poziomów odpowiednio: 4,2400 i 2,8900, zniżkowały po ok. 2-3 grosze.

Hotelarze biją na alarm


Podniesienie VAT na usługi hotelarskie może doprowadzić do pogorszenia rentowności branży, spadku wpływów budżetowych, ograniczenia inwestycji oraz wzrostu bezrobocia, pisze "Parkiet", w oparciu o raport przygotowany przez Deloitte na zlecenie Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Możliwy dalszy ciąg korekty


Główna para walutowa przejawia coraz większe tendencje do dalszych spadków.

Złoty najmocniejszy od ponad 7 miesięcy


We wtorek polska waluta traciła tylko na otwarciu. Po relatywnie słabej sesji na rynkach akcji w Azji, inwestorzy na początku handlu w Europie byli ostrożni i notowania par EUR/PLN i USD/PLN odnotowały wtedy dzienne maksima na poziomach odpowiednio 4,1190 i 2,8875.

Ropa naftowa drożeje po pięciu sesjach spadków


Ropa naftowa znów drożeje na giełdzie paliw w Nowym Jorku, po pięciu sesjach spadków notowań. Inwestorzy doszli do wniosku, że ostatnie zniżki cen surowca poniżej 70 USD za baryłkę to dobra okazja do zakupów - podają maklerzy.

Rosjanie nie kupią "kolebki"?


Niewymieniona z nazwy rosyjska grupa biznesowa jest bliska kupienia pakietu kontrolnego największego ukraińskiego koncernu stalowego, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), który ma zakłady nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce i na Węgrzech - pisze w środę "Financial Times". A ISD Polska, który jest właścicielem Stoczni Gdańskiej twierdzi, że transakcja "w żadnym stopniu" stoczni nie dotyczy.

DM IDMSA szacuje wartość WIG na 36,7 - 40 tys. pkt. w 2010


Analitycy Domu Maklerskiego IDMSA podnieśli prognozę szacunkowej fundamentalnej wartości indeksu WIG do 36,7 - 40 tys. pkt. w 2010 roku wobec prognozy 35,5 - 38,3 tys. pkt. miesiąc wcześniej, wynika z raportu 2010 Equity Strategy DM IDMSA datowanego na 7 stycznia 2010.

GM: Saab nie został sprzedany


Szwedzki Saab, należący do General Motors, nie został sprzedany. Firma Koenigsegg, która była zainteresowana przejęciem Saaba, wycofała się z tego przedsięwzięcia - poinformował we wtorek GM.

GPF Causa zadebiutuje 18 grudnia


Grupa Prawno-Finansowa Causa zadebiutuje w piątek 18 grudnia na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Coraz lepsza jakość paliw


Systematycznie poprawia się jakość paliwa sprzedawanego na polskich stacjach benzynowych. Takie informacje zawiera raport, który opublikuje dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiKu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w 2009 roku niewiele ponad 3 procent skontrolowanych stacji sprzedawało benzynę i olej napędowy złej jakości. W 2008 roku było to ponad 4 procent.

Zapasy ropy w USA wzrosły o 2,091 mln baryłek


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,091 mln baryłek, czyli o 0,62 proc., do 339,9 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Udział TVN w oglądalności w I kw. '10 spadł do 15,0 proc. 06.04. Warszawa


Pod względem oglądalności ogółem udział TVN w pierwszym kwartale 2010 roku spadł rok do roku do 15,08 proc. z 15,9 proc. Stacja znalazła się wraz z TVP2 na drugim miejscu w zestawieniu po TVP1 - podał Presserwis na podstawie danych AGB Nielsen Media Research.

Rząd rząd podzieli i odsprzeda banki


Rząd brytyjski podzieli kontrolowane przez skarb państwa grupy bankowe Lloyds oraz Royal Bank of Scotland (RBS), a także bank hipoteczny Northern Rock tworząc trzy nowe banki - zapowiedział w niedzielę w BBC minister finansów Alistair Darling.

Chora Grecja - przerażona Unia


Sytuacja greckich finansów, potwierdzona serią fatalnych danych z gospodarki, wywołała zdecydowane reakcje przedstawicieli Unii Europejskiej. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet uważa, że zrównoważenie finansów publicznych może być dla Greków bolesne. Dodaje, że liczy na zdecydowane działania ze strony greckiego rządu i podkreśla, że są one konieczne.

Miesiąc wysokiej zmienności na rynku złotego


Pierwsza połowa stycznia w notowaniach EUR/USD upłynęła pod znakiem umiarkowanego odreagowania, w drugiej obserwowaliśmy już powrót do dynamicznych spadków. Wartość euro względem dolara pod koniec minionego miesiąca zeszła pod psychologiczną barierę 1,4000.

Nowe zasady dokształcania pracowników


Pracownicy zamierzający uzupełnić swoje kwalifikacje zawodowe, w ostatnich miesiącach mogli mieć trudności z ustaleniem uprawnień przysługujących im w związku z dokształcaniem. Było to skutkiem zakwestionowania przez Trybunał Konstytucyjny dotychczasowych przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych i braku nowych regulacji w tym zakresie. Jednak brak ten został uzupełniony przez nowelizację Kodeksu pracy.

Złoty stabilny i taki pozostanie


Złoty jest stabilny i taki pozostanie w najbliższych dniach - oceniają dilerzy. Według nich rynek nadal jest ustawiony poprzez ubiegłotygodniową interwencję NBP.

DI BRE obniżył rekomendację dla Asbisu


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 16 października, obniżyli rekomendację dla Asbisu do "trzymaj" z "kupuj", podnosząc cenę docelową dla akcji spółki do 4,33 zł z 3,47 zł.

Środa dla złotego upłynie pod dyktando EUR/USD i istotnych danych makro


Notowania polskiej waluty w środę będą upływać pod dyktando sytuacji na najpopularniejszej parze walutowej EUR/USD. Jeżeli dolar nadal będzie tracił, złoty może zaatakować poziom 3,85 wobec euro. Istotny wpływ na nastroje będą miały również dzisiejsze dane makro, uważają ekonomiści.

Boją się, że nie oddamy im 3,4 miliarda złotych


Giełdowe banki musiały pięciokrotnie zwiększyć swoje odpisy na zagrożone kredyty - wynika z analizy sporządzonej przez firmę Expander. Źle spłacane są kredyty konsumpcyjne i dla przedsiębiorstw, natomiast hipoteczne spłacamy całkiem regularnie - wynika z tego opracowania.

KBC Securities podniósł rekomendację dla Vistula Group


Analitycy KBC Securities w raporcie z 24 sierpnia podnieśli rekomendację dla Vistula Group do "kupuj" ze "sprzedaj", wyznaczając dla akcji tej spółki cenę docelową na 3,20 zł.

Kto ile zarabia w Polsce?


Informatycy, finansiści i pracownicy energetyki w dużym mieście - to oni mogą liczyć w Polsce na najwyższe zarobki. Najmniej opłacalna jest praca w szkole i kulturze. No i w małym mieście.

Call2Action zadebiutuje 25 sierpnia na NC; do końca '09 chce pozyskać 4 mln zł


Call2Action, oferująca sprzedaż powierzchni reklamowych na własnych nośnikach multimedialnych, zadebiutuje we wtorek 25 sierpnia na rynku NewConnect. Do końca roku spółka chce pozyskać z prywatnej emisji 4 mln zł - podała Call2Action w komunikacie prasowym.