Ropa tania, choć drożeje - po 72 USD/b w USA


Ropa naftowa tania na rynkach paliw w USA, choć w poniedziałek zdrożała o ponad 1 proc. - podają maklerzy.

Na podstawie wyników procesu budowania księgi popytu cena emisyjna akcji ABC Data oferowanych w ofercie publicznej została ustalona na 2,35 zł za sztukę. Arthur Holding GmbH oraz MCI Private Ventures FIZ odstąpili od sprzedaży swoich akcji ze względu na zbyt niską cenę - podała spółka w komunikacie prasowym. Przyszłoroczny deficyt budżetowy wyniesie 52,2 mld zł - powiedział "Rzeczpospolitej" Jacek Rostowski, minister finansów. To rekord i prawie dwa razy więcej niż w tym roku. PBG na razie odstąpiło od zaangażowania się w projekt deweloperski, którego wartość szacowana była na 600 mln zł - poinformował Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.Europejski Bank Centralny i ministrowie finansów strefy euro chcą silniejszego dolara i solidnego, stabilnego systemu walutowego - powiedział w poniedziałek szef ECB Jean-Claude Trichet. Eileen Wolkstein twierdzi, że jeszcze nigdy nie było tak źle. Wolkstein, która od 25 lat pracuje jako doradca zawodowy w Nowym Jorku, informuje, że wielu jej klientów szuka pracy od sześciu, dziewięciu miesięcy, roku, a nawet półtora roku. Niektórzy z nich to byli menadżerowie wyższego szczebla, którzy prowadzą poszukiwanie pracy po raz pierwszy życiu, gdyż na każde poprzednie stanowisko zostali zrekrutowani lub poleceni. Polska odpowiada za wpuszczanie do Bałtyku ponad 30 proc. fosforu i ok. 24 proc. azotu ze wszystkich zanieczyszczeń, które trafiają do morza. To najwięcej z krajów leżących nad Bałtykiem - podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz.

Sobet, notowana na NewConnect spółka budowlana, zrealizuje w Kędzierzynie-Koźlu trzy kontrakty o łącznej wartości 5,9 mln zł. Zakończenie prac ma nastąpić w październiku i listopadzie 2009 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprzedać do 16 proc. akcji Enei wyłącznie krajowym i zagranicznym inwestorom instytucjonalnym - podał resort w komunikacie prasowym. Stany Zjednoczone umocniły swą dominującą pozycję na świecie jako eksporter broni, zajmując w 2008 r. 68,4 proc. rynku tym towarem - podała w swym raporcie Służba Badawcza Kongresu (CRS).

Złoty, który rozpoczynał poniedziałkowe notowania od osłabienia do głównych walut, zdołał odrobić straty. O godzinie 18:14 kurs USD/PLN testował poziom 3,4686 zł, a EUR/PLN 4,1504 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomie 3,4752 zł i 4,1749 zł. Ropa naftowa tanieje podczas tej sesji, bo analitycy oceniają, że jej amerykańskie zapasy wzrosły już 11. tydzień z rzędu - podają maklerzy. Polskie Jadło ocenia, że w 2010 roku jej zysk netto wyniesie 90-100 mln zł, a zysk operacyjny 15-20 mln zł - poinfomrowała spółka w komunikacie prasowym.Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - informuje "Puls Biznesu". Kanclerz Angela Merkel opowiedziała się za drastycznym zaostrzeniem sankcji wobec państw, które notorycznie naruszają kryteria unijnego paktu stabilizacyjnego. Jej zdaniem, kraje takie powinny tracić prawo głosu w Radzie Europejskiej. Rolnicy, którzy ucierpieli z powodu powodzi mogą liczyć na pomoc materialną i finansową - poinformował w czwartek PAP wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Zdaniem posłów z sejmowej komisji rolnictwa, woda spowoduje duże straty w uprawach rolnych.

GUS podał dane o płacach


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2010 r. spadło o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,8% i wyniosło 3346,61 zł, podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

ZWZ TPSA zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 1,5 zł na akcję


Zwyczajne walne zgromadzenie spółki TPSA zdecydowało o wypłacie dywidendy z zysku za 2009 r. w wysokości 1,5 zł na akcję, poinformowała spółka.

Rynek wart 6 mld dolarów czeka


Rynek wart 6 miliardów dolarów czeka także na nasze firmy. Ale o kontraktach z ONZ niewiele z nich jednak wie - wytyka "Puls Biznesu".

BRE Bank liczy na wzrost portfela kredytów dla przedsiębiorstw o kilka proc. w 2010


BRE Bank spodziewa się, że w 2010 roku jego portfel kredytów dla przedsiębiorstw wzrośnie o kilka procent - poinformował w TVN CNBC Przemysław Gdański, członek zarządu banku.

Duży kraj ma duży problem


Gospodarka Meksyku w 2009 r. skurczyła się o 6,8 proc. Ekonomiści oczekiwali 7 proc. To najgorszy wynik od 30 lat. Poprzedni fatalny rekord padł w 1995 r. - spadek PKB wyniósł wtedy 6,2 proc. Jaskółką zmiany na lepsze jest wynik III i IV kwartału (licząc kwartał do kwartału) - zwyżka w IV kwartale wyniosła 1,2 procent, w III 2,9 procent.

Nowe Prawo atomowe zapewni niezależność dozorowi jądrowemu


Wdrożenie unijnych norm bezpieczeństwa przemysłowych reaktorów jądrowych i zapewnienie niezależności dozoru jądrowego to - jak powiedział PAP prezes Państwowej Agencji Atomistyki Michael Waligórski - główne zmiany, jakie trzeba wprowadzić do Prawa atomowego.

Mauritius' H1 tourism revenue falls on global slump


Mauritius saw a 17.7 percent decline in gross tourism receipts in the first half of 2009 as the global economic slump discouraged visitors, official data showed on Wednesday.

Koziński z NBP: kryteria udzielania kredytów w III i IV kw. nie powinny być zaostrzane


Kryteria udzielania kredytów przez banki komercyjne w III i IV kwartale tego roku nie powinny być zaostrzane - poinformował Witold Koziński, wiceprezes NBP.

Afera w największym polskim banku?


Zarząd największego banku w Polsce - PKO BP - znalazł sposób, by podreperować swoje zarobki omijając ustawę kominową - pisze "Puls Biznesu". Trochę roboty było: z małej spółki zależnej zrobił większą, powołał w niej radę nadzorczą, zmienił statut... Ale wtedy zasiadający w niej członkowie zarządu banku mogli pobierać dodatkowe wynagrodzenie.

Kalifornia idzie na wojnę ze spekulantami grającymi na zniżkę jej obligacji


Kalifornia chce wiedzieć, dlaczego gwaranci emisji biorą od niej pieniądze, aby sprzedawać stanowe obligacje, potem za plecami mieszają ją z błotem. O to zapytał w marcu szef stanowych finansów Bill Lockyer sześć banków, które zarobiły od 2007 r. 215 mln dol. przy sprzedaży obligacji.

Sprzedaż wszystkich dzienników ogólnopolskich spadła w październiku


W październiku spadła sprzedaż wszystkich największych ogólnopolskich dzienników, wynika z raportu portalu Wirtualnemedia.pl opierającego się o dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP).

Poprawa nastrojów


Wczorajsza sesja rozpoczęła się dla strony popytowej na WIG20. Jednak niedźwiedziom tylko chwilowo udało się naruszyć poziom wsparcia w okolicach 2040 pkt (dolne ograniczenie obecnej konsolidacji oraz lokalny szczyt z czerwca). Bykom udało się w miarę szybko uspokoić sytuację i około południa rynek wyszedł chwilowo nawet na plus. Ostatecznie sesję zakończyliśmy niewielkim spadkiem WIG20 o 0,4 proc. do 2069,3 pkt.

Gold hits record above $1,150/oz as dollar falls


Gold rose to record highs above $1,150 an ounce on Wednesday as the dollar index languished, boosting interest in the metal as an alternative asset, after largely benign U.S. inflation data.

Ryanair uruchomi co najmniej osiem nowych połączeń z Krakowa


Co najmniej osiem nowych połączeń lotniczych z Krakowa uruchomi od wiosny przyszłego roku Ryanair - największa tania linia lotnicza w Europie. Irlandzki przewoźnik stawia przede wszystkim na kierunki na południe Europy.

Starbucks kusi klientów bezpłatnym internetem


Już od lipca we wszystkich kawiarniach Starbucks w USA oferowany ma być bezpłatny dostęp do internetu - poinformował w poniedziałek szef tej firmy Howard Schultz. Chodzi oczywiście o to, by przyciągnąć więcej klientów do 6,7 tys. lokali Starbucks.

Holendrzy chcą zarobić na EURO 2012


40 firm budowlanych i infrastrukturalnych z Holandii będzie za miesiąc szukać w Warszawie partnerów biznesowych na EURO 2012 - pisze "Puls Biznesu".

Wydajność pracowników w USA w IV kw. wzrosła o 6,9 proc.


Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 6,9 proc. w IV kwartale 2009 r. - podał w czwartek Departament Pracy w kolejnym wyliczeniu.

Millennium DM podwyższył rekomendację Ciechu


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 października, podwyższyli rekomendację dla Ciechu do "neutralnie" z "redukuj", a cenę docelową do 36,4 zł z 23,80 zł.

Greece Expected To Announce New Austerity Package Wednesday


The Greek government is expected to Wednesday announce a new austerity package of around EUR4 billion in an effort to cut its huge budget deficit by four percentage points this year, government officials said Tuesday.

W PE poparcie dla pomysłu Europejskiego Funduszu Walutowego


Liderzy frakcji politycznych PE wsparli we wtorek pomysł utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego. Wyciągając lekcję z kryzysu w Grecji, szef KE Jose Barroso zapowiedział też rozważenie zakazu operacji spekulacyjnymi produktami związanymi z długami państwowymi.

Ceremonia w Krakowie - wspólne przedsięwzięcie TVP, TV Polsat i TVN


Transmisja z uroczystości żałobnych w Warszawie i ceremonii pogrzebowej Pary Prezydenckiej będzie wspólnym przedsięwzięciem Telewizji Polskiej, TV Polsat i TVN.

Zarobki osób o różnym wykształceniu w 2009 roku


Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w 2009 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, najwyższe płace otrzymywały osoby z tytułem magistra lub inżyniera. Wynagrodzenia połowy z nich mieściły się w przedziale od 2750 do 6500 PLN. Najmniej zarabiała grupa pracowników ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej lub zawodowej. Mediana ich płac wyniosła 2400 PLN.

Jutrzenka planuje przejęcia


Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od wzrostów na większości europejskich rynków, w tym na GPW. Póki co jednak to mocne otwarcie wykorzystywane jest do realizacji zysków z początku tygodnia. O godzinie 12:40 wśród głównych indeksów zyskuje jedynie mWIG40 (+0,52%). WIG20 i sWIG80 tracą odpowiednio 0,62% i 0,12%.

Mocni


Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a jedynie indeks średnich spółek mWIG40 zakończył dzień pod "kreską". W pierwszej fazie sesji indeksy pogłębiły tendencje spadkową do nowych krótkoterminowych minimów, jednakże, w drugiej części dnia inicjatywę na rynku przejęła strona popytowa, dzięki czemu początkowe straty zostały odrobione, a kupującym udało się sforsować kilka krótkoterminowych oporów.

UOKiK nałożył karę finansową na Krajową Radę Notarialną


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 35 tys. zł kary na Krajową Radę Notarialną za zapis z kodeksu etycznego notariusza, który ogranicza - w ocenie UOKiK - konkurencję między przedstawicielami tego zawodu. KRN złoży odwołanie od decyzji Urzędu.