BGK wypłacił 185 mln zł wnioskodawcom programów unijnych


Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił w styczniu wnioskodawcom programów unijnych około 185 mln zł - poinformował w poniedziałek rzecznik banku Piotr Stalęga. Od początku roku BGK zrealizował ok. 1,3 tys. zleceń wypłaty.

Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw po gorszych danych z rynku pracy i słabszej sprzedaży w USA - podają maklerzy. Na światowych rynkach obserwuje się drastyczny wzrost cen czosnku. W chińskiej prowincji Shandong nawet 40-krotny! Rząd nie ma planów ponownego oddłużenia PKP Przewozy Regionalne - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt. Jego zdaniem sposób na rozwiązanie problemów spółki powinni znaleźć jej właściciele - władze 16 województw.Panasonic Corp. - największy w świecie producent telewizorów plazmowych (ma 40 proc. rynku) - planuje sprzedaż w świecie w pierwszym roku oferty miliona telewizorów trójwymiarowych (3D). Firma z Osaki zacznie dostarczać na rynki (głównie USA, Europy i Japonii) nowy sprzęt już w marcu br. Prezes Bułgarskiej Izby Gospodarczej Bożydar Danew oznajmił w poniedziałek, że bezrobocie w kraju w końcu 2010 roku może osiągnąć 20-procentowy wskaźnik. Analitycy BNP Paribas przestrzegają przed przecenianiem pozytywnej perspektywy wzrostu dla regionu Europy Środkowowschodniej (Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria i Rumunia), ponieważ kryzys kredytowy da mu się we znaki. Jednak Polska i Czechy wyjdą z tego obronną ręką.

Złoty od kilku sesji zachowuje się stabilnie i przebywa w przedziale 3,86-3,89 za euro. Zdaniem analityków, mimo kilku ważnych wydarzeń na świecie także w środę nie powinien wyjść poza ten przedział.

Ministerstwo Skarbu Państwa będzie rozmawiało w sprawie nabycia akcji Ruchu z Jupiter NFI i Lureną Investments - poinformował PAP Maciej Wewiór, rzecznik MSP. Kolejne dodatkowe 83 mln zł przekazało policji Ministerstwo Finansów. Pieniądze te pozwolą na wypłacenie wszystkich świadczeń należnych funkcjonariuszom w tym roku - poinformował w środę PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. W sumie w grudniu policja dostała dodatkowo 205 mln zł.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił w poniedziałek, że Estonia ma szanse na przyjęcie euro w nowym wyznaczonym przez siebie terminie, którym jest rok 2011, zaapelował jednak do rządu o zwiększenie wpływów z podatków. Totalizator Sportowy gromadzi pieniądze na pomoc dla nałogowych graczy. Ale nie ma komu ich przekazać - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Pakiet ratunkowy dla Grecji od UE może okazać się trzy razy większy niż to pierwotnie ogłaszano - pisze "Handelsblatt" powołując się na anonimowe żródła z Komisji Europejskiej.Mauritius saw a 17.7 percent decline in gross tourism receipts in the first half of 2009 as the global economic slump discouraged visitors, official data showed on Wednesday. The European Commission Tuesday cleared PepsiCo Inc. (PEP) to buy Pepsi Bottling Group Inc. (PBG). W trakcie tąpnięcia na rynku kapitałowym, do jakiego doszło w bieżącym miesiącu w Chinach, zagraniczny kapitał zaczął uciekać z chińskiej giełdy równie szybko, jak jeszcze w pierwszej połowie roku napływał. Wówczas to zagraniczni inwestorzy obstawiali, iż ożywienie gospodarcze w tym kraju (trzeciej największej na świecie gospodarce) przyjmie kształt litery "V", ocenili uczestnicy rynku.

Piwo na wstecznym, czy piłka ich uratuje?


W tym roku sprzedaż piwa może spaść nawet bardziej niż przed rokiem - obawiają się producenci. Wojna browarów o klientów i utrzymanie udziałów w rynku będzie w tym roku dużo ostrzejsza niż w poprzednich latach. Zdaniem analityków maj był fatalny, teraz browary liczą na Mundial, tylko on jest w stanie ich uratować.

Polska w 2010 roku nie przekroczy progu 55-proc. PKB długu publicznego


Polska w tym roku nie przekroczy progu 55-proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Najważniejszym wyzwaniem jest stabilizowanie finansów publicznych oraz dalszy rozwój kraju - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Michał Boni szef doradców premiera.

Ceny miedzi rosną, pierwszy raz od 7 dni


Miedź drożeje w piątek na giełdzie metali LME w Londynie i Comex, w Nowym Jorku. To pierwsza sesja wzrostowa w ciągu ostatnich 7 dni notowań - podają maklerzy.

WIG20 odreagował po spadku na otwarciu w piątek, pozostaje jednak na minusie


Indeks WIG20, skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, po ujemnym otwarciu i ponad 10-cio punktowym odreagowaniu stabilizuje się na ok. 0,5-proc. minusie. Analitycy nie spodziewają się raczej kontynuacji odreagowania do końca dnia, a w przyszłym tygodniu zakładają wejście w większą korektę.

Postaw na WIG20


Inwestorzy Giełdy Papierów Wartościowych wreszcie się doczekali. W marcu w życie wejdzie pierwszy fundusz typu ETF (Exchange Traded Fund) oparty na składzie indeksu WIG20 - donosi TVN CNBC Biznes. Na świecie ETF-y znane są od dwudziestu lat. W listopadzie ich aktywa sięgnęły biliona dolarów.

Niespodziewany spadek indeksu ZEW w Niemczech


Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w październiku niespodziewanie gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW.

Forum w Davos: poparcie dla opodatkowania instytucji finansowych


Uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, kończącego się w niedzielę, poparli projekt nałożenia na instytucje finansowe specjalnego podatku, który umożliwiłby udzielanie pomocy zagrożonym bankom w przypadku kolejnego globalnego kryzysu finansowego.

Na GPW spokojna zwyżka w środę w oczekiwaniu na dane z USA


Indeks największych spółek WIG20, po ujemnym otwarciu w środę zniwelował początkowe straty z nawiązką i zakończył notowania około 0,4-procentową zwyżką.

Sondaż: nie wiemy, ile płacimy na emeryturę


"Rzeczpospolita" publikuje rezultaty sondażu, z którego wynika, że większość Polaków nie wie, jaką część swojego wynagrodzenia co miesiąc płaci jako obowiązkową składkę emerytalną. Tylko co ósma osoba wiedziała, że w jej płacy brutto znajduje się obowiązkowa składka emerytalna wynosząca nieco mniej niż 10 procent wynagrodzenia.

Panda odjeżdża... Pawlak nie interweniuje!


Ministerstwo Gospodarki nie planuje ratować fabryki Fiata w Tychach. Władze koncernu rozważają przeniesienie produkcji - przeboju tyskiego zakładu - Fiata Pandy do Włoch, a to będzie oznaczało zwolnienia.

Tommy Hilfiger pod rękę z Calvinem Kleinem


Grupa produkująca odzież i kosmetyki - Tommy Hilfiger - została przejęta przez spółkę Philips-Van Heusen, mającą w portfelu markę Calvin Klein.

Gdzie trafi 10 tys. osób!


Na aplikacje prawnicze dostała się w zeszłym roku rekordowa liczba ponad 10 tys. osób. Jednak prawnicze korporacje robią wszystko, aby nie dopuścić ich do zawodu - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Uruchomiono wydobycie nowych złóż ropy w Rosji


Premier Rosji wziął udział w uruchomieniu eksploatacji wankorskiego złoża ropy i gazu. Znajduje się ono w północnej części Syberii.

Eksperci o porozumieniu gazowym z Rosją


Szczegóły kompromisu w sprawie taryf przesyłowych oraz zapisy statutu spółki EuRoPol Gaz, eksploatującej polski odcinek gazociągu tranzytowego Jamał-Europa, przesądzą, czy porozumienie z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu jest tak naprawdę dla nas korzystne - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.

Zadziwiające S&P500


Wczorajsza sesja przyniosła drugi dzień z rzędu uspokojenie nastrojów na rynku, tym razem z niewielką przewagą strony sprzedających. Mimo wysokiego wykupienia i malejącej siły kupujących, indeks WIG20 utrzymuje się na wysokich poziomach i nie daje na razie technicznych sygnałów do korekcyjnego spadku, zresztą indeksy światowe raczej sprzyjają kontynuacji zwyżki.

Sony posts loss for 4th straight qtr, boosts f'cast


Sony Corp posted a loss for a fourth consecutive quarter, hit by sluggish cellphone sales and as it cut prices of its PlayStation 3 game console, but it narrowed its full year loss forecast.

"Fiskalne trupy" wypadają z szaf


Komisja Europejska grozi palcem Węgrom. Bruksela nakazała rządowi w Budapeszcie, by ten szybciej ciął deficyt budżetowy. Nowy rząd Węgier prognozuje, że w tym roku luka w finansach państwa może być prawie dwa razy wyższa niż Budapeszt ustalał z Brukselą i MFW, kiedy Węgry dostawały pomoc finansową. To powód prawdziwego trzęsienia ziemi, jaki przechodzą w piątek rynki akcji i waluty całego regionu.

Gazprom liczy na uregulowanie kwestii dostaw gazu do Polski


Rosyjski koncern gazowy Gazprom liczy na to, że w środę podczas rozmów z polskim PGNiG zostaną uregulowane wszystkie kwestie związane z dostawami gazu - powiedział w poniedziałek zastępca szefa Gazpromu Aleksandr Miedwiediew.

Pozytywna wymowa piątkowej sesji w USA


Choć piątkowa sesja za oceanem nie przyczyniła się do mocnego wzrostu wartości portfeli inwestorów w ogólnym ujęciu, to jej wymowa jest pozytywna, głównie za sprawą opublikowanego godzinę przed rozpoczęciem handlu raportu nt. sprzedaży detalicznej, który pozwala ze spokojem spojrzeć na potencjalny wzrost gospodarczy za I kw.'10 w Stanach Zjednoczonych.

Reklama kwitnie tylko w sieci


W I półroczu 2009 r. firmy wydały na reklamę w internecie 658 mln zł. To 14 proc. więcej niż przed rokiem, mimo że cały rynek pogrążony jest w recesji i zmalał w tym samym okresie o kilkanaście procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Rośnie stopa bezrobocia na Węgrzech


Rośnie stopa bezrobocia na Węgrzech - w okresie V-VII wskaźnik ten wzrósł do 9,7 proc. z 9,6 proc. od IV do VI - poinformował w czwartek w komunikacie urząd statystyczny.

Grupa Torfarmu prognozuje wzrost zysku netto w 2010 do 37,5 mln zł


Grupa Torfarmu prognozuje, że jej zysk netto w tym roku wzrośnie do 37,5 mln zł z 14,3 mln zł w 2009 r., a przychody do 6,6 mld zł z 5,7 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Szwajcarzy zbili franka


Wczoraj po południu frank szwajcarski osiągnął najwyższą w historii wartość wobec euro. Wieczorem, w jednej chwili zanurkował jednak o kilka procent. Rynki obiegła plotka, że to interwencja szwajcarskiego banku centralnego. Nagły skok kursu mogliśmy też obserwować na parze frank-złotówka.

To dla Polaków powód do wstydu


55 proc. Polaków uważa, że bycie osobą zadłużoną jest powodem do wstydu. 31 proc. pytanych wskazuje, że zadłużenie i związany z tym wstyd są spowodowane nieporadnością finansową - wynika z badań Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi.

Poznaj tajemnice budżetu państwa


Co kryje się za suchymi cyframi, które zapisało Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok? Resort prognozuje, że w 2009 r. wzrost PKB wyniesie 0,9 proc., ceny konsumpcyjne wzrosną średniorocznie o 3,6 proc., zaś bezrobocie podskoczy do 12,5 proc. W przyszłym roku gospodarka ruszy, choć jeszcze ociężale, ceny będą rosnąć niemal niezauważalnie, przybędzie 100 tys. bezrobotnych.