Nikkei snaps 4-day losing streak, earnings a boost


Japan's Nikkei average rose 1.6 percent to snap a four-day losing streak on Thursday, with upbeat reports on profits at Honda Motor and Sony Corp adding to momentum from strong earnings at other big name stocks such as Canon.

Członkowie zarządów spółek kontrolowanych przez państwo, pracując w radach nadzorczych firm zależnych, zarabiają nierzadko ponad dwa razy więcej, niż wynosi ograniczenie narzucone przez tzw. ustawę kominową, czyli 18,6 tys. zł miesięcznie - ujawnia "Rzeczpospolita". Kurs akcji Asseco South Eastern Europe wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 15 proc. do 16,1 zł. Analitycy Ministerstwa Gospodarki sądzą, że eksport w 2010 roku wzrośnie o 12 proc. wobec 2009 roku - wynika z analizy sytuacji w handlu zagranicznym po trzech kwartałach 2009 roku.Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie może stać się regionalnym centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej w 2012 r. W tym czasie obroty i wartość GPW mogą stać się większe niż wszystkich pozostałych giełd naszego regionu łącznie - poinformował PAP prezes GPW. Wiceszef Platformy Obywatelskiej wierzy, że Ministerstwo Skarbu Państwa znajdzie inwestora dla polskich stoczni. Amerykański gigant ubezpieczeniowy AIG traci 8,9 miliarda dolarów i ogłasza, że może ponownie potrzebować pomocy Waszyngtonu. Ubezpieczyciel skończył ubiegły rok pod kreską, głównie ze względu na koszty związane ze spłatą poprzedniej pożyczki od państwa.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów ma ułatwić dyrektorom generalnym urzędów zwalnianie pracowników. Ministrowie sami będą mogli decydować o likwidacji poszczególnych departamentów. Obecnie obowiązująca ustawa określa, jakie komórki organizacyjne muszą być w resortach.

Mniej niż jedna trzecia Polaków uważa, że przyjęcie euro byłoby czymś dobrym, a ponad jedna trzecia, że czymś złym. 24 proc. Polaków jest za przyjęciem euro przed 2012 r. - wynika z przesłanego PAP w piątek raportu TNS OBOP. Oil rose towards $78 a barrel on Monday, recovering from the previous session's drop, after manufacturing data from China revived expectations economic recovery would generate extra fuel demand.

Agora opierając się na wskaźnikach dotyczącej stanu polskiej gospodarki nie dostrzega elementów uzasadniających istotną poprawę na rynku reklamy w 2010 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Inwestorzy z Wall Street przestraszyli się wczoraj danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym i wyprzedawali akcje. Indeks S&P500 spadł o 1,6% do 1095,31 pkt., DJIA o 1,4% do 10293,52 pkt., a technologiczny Nasdaq Composite o 1,2% do 2261,80 pkt. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą musiały ubiegać się o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). W kontaktach z fiskusem będą posługiwały się numerem PESEL - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".Sześć ofert złożono w przetargu na przygotowanie koncepcji architektonicznej na przebudowę i rewitalizację Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. To jeden z najstarszych pasażerskich dworców kolejowych w stolicy Dolnego Śląska. Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek. Wskaźnik koniunktury IRG SGH w przemyśle przetwórczym wzrósł w lutym o prawie 4 pkt i wynosi obecnie -6,8 pkt. Przedsiębiorstwa oczekują dalszej poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej kraju w nadchodzących miesiącach - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Sarkozy: U.S. setting bad example on protectionism


President Nicolas Sarkozy of France accused Washington on Friday of setting the wrong example on protectionism, suggesting there had not been a level playing field in the race for a $50 billion refuelling plane contract.

Zysk netto Tauronu wzrósł o prawie 63 proc.


Skonsolidowany zysk netto Tauron Polska Energia wzrósł w I kwartale 2010 roku o blisko 63 proc. rok do roku do prawie 360 mln zł - podał Tauron w komunikacie prasowym.

Wrocław rozwiązał umowę z konsorcjum Mostostalu Warszawa na budowę stadionu


Wrocław rozwiązał umowę z konsorcjum, które miało wybudować stadion na Euro 2012, poinformował prezydent miasta Rafał Dutkiewicz na konferencji prasowej w środę. Liderem konsorcjum jest Mostostal Warszawa, a w jego skład wchodzą też spółki: J&P Avax oraz Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2 "Wrobis" (spółka zależna Mostostal Warszawa).

27 marca na całym świecie zgaśnie światło


Za miesiąc na całym świecie na jedną godzinę zgasną światła w ramach ekologicznej akcji "Godzina dla Ziemi" ("Earth Hour 2010"). Ma to być symboliczny apel o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Do przedsięwzięcia włącza się również Polska.

Za zdrowie częściej płacimy ekstra


Coraz chętniej płacimy za leczenie prywatne. Takie spółki zgarniają już jedną piątą wydatków Polaków na usługi zdrowotne - donosi "Rzeczpospolita". A dochody niepublicznych przychodni i szpitali rosną aż o 10 procent rocznie.

Coraz więcej samoobsługowych kas w marketach


Coraz więcej sieci handlowych wprowadza samoobsługowe kasy - pisze "Puls Biznesu".

Energetycy zacierają ręce z zimna


Sroga zima spowodowała, że od początku roku do połowy lutego zużycie prądu było w Polsce o 4 proc. większe niż w tym samym okresie 2009 roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Oznacza to większe pieniądze dla firm energetycznych.

DM IDM SA obniżył rekomendację dla TP SA do "sprzedaj", cenę docelową do 15 zł


Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 25 lutego, obniżyli rekomendację dla akcji Telekomunikacji Polskiej do "sprzedaj" z "trzymaj" oraz obniżyli cenę docelową do 15 zł, czyli o 7 proc., z 16,20 zł.

Bank Pocztowy w kwietniu zatwierdzi strategię


Bank Pocztowy przygotował strategię na lata 2010-2013 i liczy, że w kwietniu będzie ona zaakceptowana przez radę nadzorczą - poinformował PAP Tomasz Bogus, prezes Banku Pocztowego.

Gniew natury i ludzka głupota kosztowały 52 mld dol.


Naturalne katastrofy oraz te spowodowane działaniem człowieka kosztowały w 2009 roku 52 miliardy dolarów - wynika ze wstępnych szacunków największej firmy reasekuracyjnej świata Swiss Re. 24 miliardy z tej kwoty było ubezpieczonych.

Zatrzymanie spadków kursu EUR/USD może uspokoić rynek złotego


Zatrzymanie spadków kursu EUR/USD w poniedziałek (na poziomie 1,2235), a następny wzrost do ponad 1,24 może uspokoić sytuację także na rynku złotego, przynajmniej w krótkim terminie, uważają analitycy.

Ciężko o zmiany


Konsolidacja na rynku trwa i w dalszym ciągu poziom 2280 pkt, który musi zostać pokonany, by rynek mógł ruszyć w górę wydaje się być zbyt odległy.

Rada EuRoPol Gazu uzgodniła taryfy za tranzyt gazu na 2010 r.


Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu, spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a potem do Niemiec, uzgodniła wysokość opłat za usługi tranzytowe w 2010 roku - poinformował Gazprom.

Stopy w Australii znowu w górę


Bank Australii podniósł stopy procentowe do poziomu 3,5 proc. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie dalszemu umacnianiu się lokalnej waluty.

Polska ma osiągnąć lepsze wyniki


Ograniczenie do 10 proc. odsetka osób przedwcześnie kończących naukę oraz wzrost do 40 proc. odsetka osób z wyższymi studiami - takie cele decyzją ministrów edukacji UE wrócą do unijnej strategii gospodarczej Europa 2020. Według projekcji doradców premiera, w 2030 roku Polska powinna uzyskać 90-100 proc. średniego poziomu PKB/osobę w UE27.

Resort skarbu chce sprzedać Fabrykę Łączników Radom


Resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 85 proc. Fabryki Łączników Radom, jednego z największych producentów łączników żeliwnych w kraju - poinformowało ministerstwo. Oferty można składać do 30 kwietnia.

Mikosz: LOT potrzebuje szybszej restrukturyzacji


Polskie Linie Lotnicze LOT potrzebują szybszej restrukturyzacji, która pomogłaby w lepszej prywatyzacji spółki - powiedział PAP prezes PLL LOT Sebastian Mikosz.

Polskie i japońskie firmy zainteresowane współpracą w energetyce


Japońskie czyste technologie węglowe, dające wysoką sprawność energetyczną przy minimalnej emisji CO2, były w czwartek głównym tematem spotkania polskich i japońskich specjalistów w Katowicach. Firmy i instytuty z obu krajów deklarują współpracę w tej dziedzinie, choć konkretnych projektów na razie nie ma.

Bezrobotni biorą zasiłek i dodatkowo dorabiają


Bezrobotni, także ci, którzy otrzymują zasiłek, w tym samym czasie nielegalnie pracują. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy pokazują jednak tylko niewielką skalę tego zjawiska.

Katarczycy jednak kupią polskie stocznie? Okaże się wkrótce


Jeszcze w tym tygodniu do Polski mają przyjechać przedstawiciele rządowego funduszu katarskiego, aby prowadzić rozmowy na temat zakupu stoczni w Gdyni i Szczecinie. Fundusz państwowy przejął rolę prywatnego inwestora, gdy ten nie zapłacił w terminie.

USA: Bez paniki, mimo pesymistycznych prognoz


W piątek nie sprawdziły się niektóre najczarniejsze prognozy, dotyczące sytuacji na Wall Street po spadku cen akcji w następstwie niepomyślnych wiadomości z amerykańskiego rynku pracy i kryzysu w Europie.

Bank Handlowy chce odkupić od swoich klientów obligacje Lehman Brothers


Bank Handlowy chce od klientów, którzy za jego pośrednictwem kupili obligacje upadłego banku Lehman Brothers, odkupić te obligacje oferując im 60 proc. początkowej wartości inwestycji w danej walucie - poinformował bank w komunikacie.

Porażka Pitery


Nie będzie ustawy antykorupcyjnej. Projekt "Prawa antykorupcyjnego", przygotowany przez minister Julię Piterę, wylądował po cichu w legislacyjnym koszu - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

MKiDN czeka z kontrolą w ZAiKS aż zmieni się prawo autorskie


Ministerstwo kultury liczy na szybką nowelizację prawa, które nakaże organizacjom takim jak ZAiKS składać sprawozdanie z działalności. Jeśli Sejm uchwali nowelizację, ZAiKS będzie musiał wytłumaczyć się z nietrafionej inwestycji - poinformowało PAP MKiDN.

Bielecki od miesięcy spierał się z Włochami


Przyczyną rezygnacji Jana Krzysztofa Bieleckiego ze stanowiska prezesa banku Pekao SA był narastający od kilku miesięcy spór z włoską centralą UniCredit - nieoficjalnie dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".