Notowania EUR/USD wciąż bez przełomu


Mimo kilku istotnych wydarzeń makroekonomicznych, dzisiejsza sesja europejska nie przyniosła przełomu w notowaniach EUR/USD. Co prawda po publikacji danych z USA o dynamice sprzedaży detalicznej i w trakcie konferencji prasowej z udziałem prezesa Europejskiego Banku Centralnego J. C. Tricheta obserwowaliśmy wzrost zmienności wartości euro względem dolara, jednak nie wykroczyła ona poza dotychczasowy przedział wahań.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lutym wzrosły mdm o 0,6 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,5 proc. po korekcie - poinformował w środę Departament Handlu USA. Prawie 630 mln zł będą kosztować inwestycje zaplanowane w ciągu najbliższych sześciu lat w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Już w tym roku ruszy budowa nowych płyt postojowych dla samolotów, a w następnie m.in. budowa nowej drogi startowej, dróg kołowania i tarminala cargo. Wczorajszą sesję na rynku złotego charakteryzowała spora zmienność.Resort skarbu ma nowy pomysł na prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych - donosi ''Rzeczpospolita". Powód? Deutsche Boerse, czyli jedyny kandydat do przejęcia większości akcji GPW, nie musi być najlepszym inwestorem strategicznym dla polskiego parkietu. Budimex ma umowę z Politechniką Poznańską na prace budowlane o wartości 36,68 mln zł netto, poinformowała spółka w komunikacie. Niemiecka gospodarka odzyskuje pewność siebie: zamówienia otrzymane przez tamtejszy przemysł w kwietniu były o 2,8 procent wyższe niż w marcu. Siłą napędową były zamówienia krajowe (wzrost o 2,9 proc.), ale i zagranica pożądała niemieckich towarów (wzrost o 2,8 proc.)

Na razie nie udało się przetestować poziomu 3,86 zł za euro mimo lepszego zachowania się indeksów na Wall Street wczoraj wieczorem, co częściowo uchroniło też EUR/USD przed ponownym testem okolic 1,3530.

Posiadacze kredytów walutowych mogą ograniczyć ryzyko kursowe oszczędzając w walucie, w której są zadłużeni. Ponad 11 tysięcy wystawców z całego świata, w tym ponad 100 z Polski, zaprezentuje się na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB, które rozpoczną się w środę w Berlinie. Polska zmierza promować imprezy związane z Rokiem Chopinowskim.

Choć kryzys kredytowy, który był rdzeniem niedawnej gospodarczej zapaści mamy już za sobą, niebezpieczne okazać się mogą efekty uboczne lekarstw, które władze monetarne w największych gospodarkach już zaaplikowały. Na rynkach hurtowych w Broniszach i w Łodzi można już kupić pierwsze krajowe truskawki spod folii. Są one droższe od importowanych. W ofercie jest także szeroki asortyment polskich warzyw. Ich ceny są jednak wyższe niż rok temu. Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 25 lutego, obniżyli rekomendację dla akcji Telekomunikacji Polskiej do "sprzedaj" z "trzymaj" oraz obniżyli cenę docelową do 15 zł, czyli o 7 proc., z 16,20 zł.Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje, że w przyszłym tygodniu podejmie decyzję w kwestii prywatyzacji GPW, wynika z piątkowych wypowiedzi wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza. Spokojne odreagowanie wczorajszego silnego rajdu indeksów na naszym rynku, przebiegające przy niewielkiej skali spadku, przerodziło się w całkiem poważną przecenę. Polska Grupa Energetyczna poradzi sobie ze sprawą gruntów pod budowę elektrowni jądrowych, także w okolicach Żarnowca - uważa wiceminister skarbu Jan Bury. Teren nad jeziorem Żarnowieckim wykupiła należąca do Grupy Energa - Energa Invest.

Francuzi będą uczyć Polaków sztuki kelnerskiej


"Kelner jak wino, im starszy tym lepszy" - z tego założenia wychodzą organizatorzy bezpłatnych kursów dla osób w branży gastronomicznej z Warmii i Mazur. Kelnerstwa będą uczyli Francuzi, a najchętniej widzianymi uczestnikami szkoleń są osoby po 50. roku życia.

DM IDMSA podwyższył rekomendację dla Asseco Poland


Analitycy Domu Maklerskiego IDMSA podwyższyli swoją rekomendację dla spółki informatycznej Asseco Poland do "kupuj" z "trzymaj" jednocześnie obniżając dwunastomiesięczną cenę docelową dla jednej akcji do 65,5 zł z 68,4 zł poprzednio, wynika z raportu datowanego na 26 lutego i odtajnionej w piątek.

Szansa na ponowny atak linii 2600 pkt.


Wczorajsza sesja przyniosła dużo optymizmu dla posiadaczy akcji i długich pozycji na rynku terminowych. Wydawało się bowiem, że spadkowa fala z poniedziałku będzie miała bardziej negatywne skutki i sprowadzi warszawskie indeksy na jeszcze niższe poziomy.

UOKiK: bezprawne opłaty na autostradzie A-4


Spółka Stalexport Autostrada Małopolska naruszyła prawo narzucając konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4. Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił dziś odwołanie przedsiębiorcy od decyzji UOKiK.

Polacy uciekają z Wysp


W Wielkiej Brytanii pozostało już tylko niespełna pół miliona polskich imigrantów. Polacy wyjeżdżają z Wysp, bo nie mają tam szansy na awans i dobre zarobki - wynika z kompleksowego raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskich władz. Dokument, o którym pisze "Dziennik Gazeta Prawna", został ujawniony przez dziennik "Guardian".

Spadek przychodów Grupy TP w całym 2009 roku będzie większy niż 7,6 proc.


Spadek przychodów grupy Telekomunikacji Polskiej w całym 2009 roku będzie większy niż 7,6 proc. po III kwartałch 2009 roku - poinformował dziennikarzy Tomasz Poźniak, dyrektor departamentu relacji inwestorskich telekomu.

Nowe zasady ubiegania się o dofinansowania za niepełnosprawnych


Od nowego roku nastąpiło kilka zmian w zatrudnianiu niepełnosprawnych. Najważniejsze opisujemy w artykule "Dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników", znajdującym się w czwartej części poradnika (Rady 4). Niżej opisujemy pozostałe korekty w tym zakresie.

Dobre prognozy dla energetyki


Agencja ratingowa Fitch ocenia, że pespektywy na przyszły rok dla koncernów energetycznych Europy Centralnej są stabilne. Pomimo negatywnego wpływu kryzysu ekonomicznego, firmy te pozostaną fundamentalnie silne - podał Fitch w komunikacie.

Co David Lynch wyczaruje w łódzkiej elektrociepłowni?


W zabytkowym wnętrzu dawnej łódzkiej elektrociepłowni amerykański reżyser David Lynch zamierza robić swoje kolejne filmy. Budowa centrum filmowego, wartego 150 mln dolarów, rusza już w lutym i potrwa dwa lata. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.

Nowe emisje kolekcjonerskie NBP - na aukcje internetowe


Od 2010 r. nowe emisje monet i banknotów kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego będą sprzedawane przez aukcję internetową - podało biuro prasowe NBP.

Unicredit obniżył rekomendację dla Banku Śląskiego


Unicredit obniżył do "trzymaj" z "kupuj" rekomendację dla ING Banku Śląskiego - poinformowała w piątek Agencja Bloomberg.

PKN nie planuje sprzedaży Unipetrolu


Polski Koncern Naftowy Orlen nie planuje sprzedaży Unipetrolu - zapewnił w poniedziałek PAP Dawid Piekarz, rzecznik koncernu. Informacje o możliwości takiej transakcji podały czeskie media.

Nowojorskie wskaźniki najlepiej od listopada 2009 r.


Powszechne zaskoczenie wywołane nieoczekiwaną podwyżką stóp procentowych nie wpłynęło na spadek aktywności strony popytowej podczas piątkowej sesji. Co więcej, niskie otwarcie podczas ostatniego dnia handlu w ubiegłym tygodniu było jedynie bodźcem do uzupełniania portfeli.

TU Europa planuje emisję do 1.575.000 akcji serii H


TU Europa planuje emisję do 1.575.000 akcji serii H bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, a środki z emisji przeznaczy na rozwój biznesu. Z powodu planowanej emisji zarząd spółki nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysku za 2009 rok - poinformowali na konferencji przedstawiciele TU Europa.

Kandydaci PO do RPP


Andrzej Bratkowski i Anna Zielińska-Głębocka to kandydaci Platformy Obywatelskiej do Rady Polityki Pieniężnej. Pytana o swoją kandydaturę profesor Głębocka odpowiedziała, że wyraziła już na to zgodę.

"Rząd wybrał najgorzej jak mógł"


- Rząd chcąc pomóc podatnikom wybrał najgorsze możliwe rozwiązanie. Pracodawcy utoną w PIT-ach - tak propozycje zmian w prawie podatkowym przerzucające na pracodawcę obowiązek rozliczenia pracownika komentowali w TVN CNBC Biznes przedstawiciel przedsiębiorców Jeremi Mordasewicz i ekspert podatkowy Andrzej Marczak.

Niezapłacona rata może doprowadzić do bankructwa


Standardowe zapisy umów leasingu przewidują, że w przypadku opóźnienia w spłacie nawet jednej raty leasingu, leasingodawca ma prawo do wypowiedzenia umowy. Odbiera przedmiot leasingu, co więcej - żąda spłaty wszystkich rat do końca okresu leasingu, naliczając dodatkowo wysokie kary za opóźnienie oddania przedmiotu leasingu czy opłaty za windykację.

Nastroje trochę lepsze


Wczorajszą sesję giełdy amerykańskie zakończyły na solidnych plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,1%, S&P 500 o 1,29%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,63%. Sytuacja na amerykańskich parkietach uległa znacznej poprawie wraz ze spadkiem rentowności greckich obligacji, co wskazuje na zmniejszenie się obaw o ewentualną niewypłacalność Grecji.

MFW boi się o sytuację w innych krajach


Wczorajsza sesja przyniosła zdecydowane osłabienie ryzykownych aktywów, w tym wspólnej waluty. Głównym powodem cały czas pozostają obawy związane z greckim zadłużeniem, choć coraz więcej uwagi poświęcanej jest także innym krajom Unii Europejskiej.

MS spodziewa się dużego zainteresowania Tauronem


Minister skarbu państwa Aleksander Grad spodziewa się dużego zainteresowania ofertą publiczną spółki energetycznej Tauron ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów finansowych, jak i inwestorów indywidualnych.

Alma przegrała proces o film


Sąd oddalił wniosek sieci delikatesów Alma, w którym spółka domagała się zakazu emisji filmu na jej temat w lubelskiej TVP. Reportaż dotyczy rzekomych nieprawidłowości sanitarnych i naruszania praw pracowniczych. Film nie został jeszcze wyemitowany.

WIG20 tracił w czwartek z powodu danych z USA


Główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły czwartek na minusach. Analitycy oceniają, że głównym powodem były słabe dane makro z USA. Spadki mogłyby być większe, gdyby nie stosunkowo niezły sam koniec sesji.

Pfizer zamknie osiem zakładów i zwolni 6 tys. pracowników


Największy na świecie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer zamierza zamknąć osiem fabryk, ograniczyć produkcję w sześciu i zwolnić sześć tysięcy pracowników.

H. Cegielski przygotowuje dla Bangladeszu oferty na budowę czterech elektrowni


Zarząd poznańskiej spółki H. Cegielski przygotowuje dla Bangladeszu oferty na budowę czterech elektrowni napędzanych silnikami okrętowymi - powiedział PAP prezes spółki Jarosław Lazurko.

Rosja planuje wprowadzenie minimalnych cen na wódkę


Rosyjska komisja rządowa zaaprobowała w czwartek plany wprowadzenia od 1 stycznia 2010 roku minimalnych cen na wódkę w ramach walki z alkoholizmem, który - według prezydenta Dmitrija Miedwiediewa - stał się w Rosji plagą narodową.